محافظت از ستیغ استخوان و پیشگیری از تحلیل رفتن استخوان فک

هنگامی که دندانها کشیده میشوند یا می افتند ، استخوان پشتیبانی کننده آن تحلیل رفته و مقدار کمی استخوان باقی می ماند. هنگامی که در همان زمان کشیدن دندان ، پیوند استخوان صورت میگیرد این ناحیه محافظت شده و یا حتی ممکن است بهتر از قبل تقویت شود. بنابراین بدون هیچ درمان اضافی این ناحیه آماده دریافت ایمپلنت دندان است.

پیشگیری از تحلیل رفتن استخوان فک با غشای سیتوپلاست

یکی دیگر از راههای محافظت از استخوان فک و پیشگیری از تحلیل رفتن استخوان فک پس از کشیدن دندان استفاده از غشای سیتوپلاست است. در این روش هیچ برشی در لثه ایجاد نمیشود و برای پوشاندن سوراخ ایجاد شده نیازی به فلپ (زبانه بافت لثه) نیست. یک غشای مخصوص برای پوشاندن سوراخ استفاده میشود و امکان رشد لثه در زیر آن فراهم میشود. با این روش عمل بسیار کم ضرر تر و کم تهاجمی تر میشود.

موادی که برای پیوند استخوان استفاده میشود

اتوگرافت – داخل دهانی (از استخوان ناحیه فک خود بیمار برای پیوند استفاده میشود)

اتوگرافت (Autograft ) به پیوند استخوانی گفته میشود که در آن از بخش دیگری از بدن خود بیمار برای اهداء استفاده میشود به این معنی که مواد پیوندی از آن ناحیه برداشته شده و به ناحیه تحت درمان داده میشود. اتوگرافت داخل دهانی به این معنی است که یک قطعه از استخوان از محل دیگری از دهان برداشته میشود و به ناحیه ای که کمبود استخوان دارد پیوند میخورد.

– اتوگرافت – خارج دهانی (از استخوان ناحیه ران خود بیمار برای پیوند استفاده میشود)

اتوگرافت همان طور که گفته شد به معنی پیوند از بدن خود بیمار است. اتوگرافت خارج دهانی به این معنی است که یک تکه از استخوان ناحیه ای خارج از دهان (معمولا ران) برداشته میشود و به ناحیه بزرگی از دهان پیوند میخورد. در شرایطی که مقدار زیادی استخوان لازم باشد، از استخوان ران استفاده میشود. گاهی اوقات یکی از دنده ها نیز ممکن است برای پیوند استفاده شود.

– پیوند آلوپلاستیک (سنتزی)

مواد سنتزی پیوند که آلوپلاست (Alloplastic) خوانده میشوند، مواد جایگزین استخوان هستند که در آزمایشگاه تولید میشوند. این مواد جایگزین استخوان ممکن است در بدن باقی بمانند و یا حل شوند. برخی از این مواد در بدن باقی مانده و بخشی از ساختار استخوان جدید میشوند در حالی که برخی دیگر از آنها حل شده و در حین انحلال رشد استخوان در ناحیه پیوند شده را تحریک میکنند.

– آلوگرافت (استخوان معدنی زدایی شده انسانی)

آلوگرافت به معنی پیوندی است که از خارج از بدن فرد بیماری که پیوند را دریافت میکند، تهیه شده است. آلوگرافت انسانی استخوان یک انسان است اما از بدن فرد دیگری گرفته شده و استریلیزه و آماده میشود و به عنوان مواد پیوندی استخوان در بدن فرد بیمار که نیاز به پیوند دارد قرار داده میشود. آلوپلاست در واقع آلوگرافت نیز محسوب میشود.

– زنوگرافت

زنوگرافت در واقع آلوگرافت است به این معنی که مواد پیوندی از بدن همان فردی که پیوند را دریافت میکند برداشته نمیشود. در زنوگرافت مواد استخوانی از بدن انسان دریافت نمیشود بلکه پیوند دهنده از گونه های دیگر جانوری است. متداولترین زنوگرافت، زنوگرافت گاوی یا بوین (bovine) است به این معنی که مواد استخوانی از یک گاو دریافت و آماده میشود.پیوند استخوان فک : پیوند سینوس

ناحیه عقب فک بالا بسیار نزدیک به سینوسهای ماگزیلاری قرار دارد. سینوسهای ماگزیلاری فضاهای خالی بزرگی در بالای فک بالا هستند. دندانپزشک معمولا برای بررسی این نواحی عکس پانورامیک پرتوی ایکس میگیرد.آبسه دندان (Abscess) چیست؟

آبسه دندان حفره پرچرکی است که در داخل یا اطراف ریشه دندان تشکیل می شود. آبسه دندان معمولا بدنبال پوسیدگی دندان ایجاد می شود که بتدریج مینا و عاج را تخریب کرده و به میکروب ها اجازه تهاجم به مغز دندان (پالپ) را می دهد اگر پالپ دندان پس از عفونی (آلوده به باکتری) شدن نتواند از خود دفاع کند احتمال تشکیل آبسه دندانی در نوک ریشه بسیار زیاد میشود. عفونت از نوک ریشه دندان خود را به لثه رسانده و باعث تورم و ایجاد درد شدید آن میشود!

معمولا درمان در این حالت کمی پیچیده تر بوده و در مواردی ممکن است لازم باشد دندان را از دهان با تشخیص دندانپزشک توسط متخصص از دهان خارج کنید.

آبسه دندان در چه جاهایی تشکیل میشود؟

آبسه ها در هر جای بدن می توانند تشکیل شوند در دهان آبسه ها در بافت لثه یا در ریشه های دندان و بافت های اطراف دندان تشکیل می شود.

علت آبسه دندان چیست؟

زمانی که سیستم ایمنی بدن به عفونت باکتریایی مسبب آبسه واکنش نشان میدهد گلبول های سفید خون را به محلول عفونت می فرستد تا به مقابله با آن بپردازد و در ادامه ترکیبی از سلولهای مرده و زنده خون آنزیم ها و بقایای تخریب شده سلول ها و بافت هاچرک را تشکیل میدهد وقتی که راهی برای خروج چرک وجود داشته باشد آبسه تشکیل می شود.

علائم آبسه دندان چیست؟

1- برآمدگی قرمز و متورم در یک طرف دندان در لثه

2- درد زق زق کننده

3- حساسیت و تورم در همانطرف صورت

4- ورم غده‌های گردن

5- درد زیرگوش در همانطرف

6- سست شدن دندان مبتلا

7- آزاد شدن چرک به داخل دندان

معاینات پزشک برای تشخیص آبسه دندان کدام است؟

ضربه آرام به دندان ها
آزمایش حرارتی
استفاده از یک تستر الکتریکی
ممکن است استفاده از X.ray هم ضرورت داشته باشد

چگونه از آبسه دندان پیشگیری کنیم؟

1- تمیز نگه داشتن لثه ها و دندان ها از بقایای غذایی

2- معاینات منظم دندانپزشکی

اگر آبسه دندانی درمان نشود چه اتفاقی میافتد؟

1- آبسه دندانی می تواند بی نهایت دردناک شود

2- ممکن است سبب سست شدن دندان در حفره دندانی شود.

3- ممکن است عفونت از دندان به سطح لثه کانالبزند

4- اگر عفونت گسترش یابد ممکن است صورت متورم و دردناک شود

5- ممکن است تب ایجاد شود

خود درمانی آبسه دندان تا رسیدن به پزشک چگونه است؟

1- مصرف مسکن ها از قبیل استامینوفن، ایبوپروفن

2- شستشوی دهان با آب نمک ولرم

درمان آبسه دندان توسط پزشک چگونه است؟

1-از طریق شکافتن لثه و یا کشیدن دندان (در صورتیکه راهی برای حفظ آن وجود نداشته باشد).چرک را خارج می‌سازد هر دو روش تحت بیحسی انجام میشوند.

2- برای ریشه کنی عفونت، دکتر یا دندانپزشک یک دور آنتی بیوتیک را تجویز می‌کند. ممکن است یک دهان شویه نیز برای مصرف سه یا چهار بار در روز تا بهبودی زخم توصیه نماید.

آیا دندان عقل موجب آبسه میشود؟

اگر نیمی از دندان عقل شما زیر لثه نهفته است ، لثه اطراف آن می تواند روی دندان را بگیرد و میکروب ها در لثه اطراف این دندان جمع شود و با تحریک این بافت (هنگام گاز گرفتن لثه) دندان عقل عفونی و دچار آبسه شود

درمان آبسه دندان عقل چیست؟

از طریق شکافتن لثه و یا کشیدن دندان (در صورتیکه راهی برای حفظ آن وجود نداشته باشد).چرک را خارج می‌سازد. هر دو روش تحت بیحسی انجام میشوند.
برای ریشه کنی عفونت، دکتر یا دندانپزشک یک دور آنتی بیوتیک را تجویز می‌کند. ممکن است یک دهان شویه نیز برای مصرف سه یا چهار بار در روز تا بهبودی زخم توصیه نماید.

1- مصرف آنتی بیوتیک برای کنترل عفونت

2- خارج کردن دندان عقل جهت جلوگیری از درگیری فضاهای عمقی ترآمالگام

ترکیبی از نقره، قلع، روی، مس و جیوه می باشد. جیوه تقریبا 50 درصد از این ترکیب را تشکیل می دهد. میزان ماندگار پر کردن دندان با آمالگام حداقل 10 سال یا بیشتر می باشد.

آمالگام هنوز یکی از ارزان‌ترین و مقاوم‌ترین مواد پر کردن دندان است که به دلیل تیره شدن رنگ فلز به مرور زمان طرفدار زیادی ندارد. به علاوه برای استفاده از آمالگام باید بخش سالم دندان نیز تراشیده شود تا بتوان ماده را به خوبی به دندان چسباند. همچنین چون آمالگام از فلز ساخته می‌شود، احتمال بروز حساسیت به سرما و گرما را نیز به دنبال دارد.

کامپوزيت رزين

ترمیم دندان مواد رزین کامپوزیت دندان که به آن پر کردن دندان با مواد سفید نیز می گویند، ترکیبی از پلاستیک و ذرات شیشه ای ریز می باشد. میزان ماندگاری پر کردن دندان با کامپوزیت حداقل 5 سال می باشد.

ظاهری شبیه به دندان طبیعی ایجاد می‌کند و در صورت استفاده از آن لازم نیست بخش سالم دندان برای چسباندن آن تراشیده شود. کامپوزیت برخلاف فلز دچار خوردگی یا تغییر رنگ نمی‌شود. چسباندن این ماده به دندان آن را مقاوم‌تر می‌کند و انتخابی مناسب برای ترمیم پوسیدگی‌های کوچک به شمار می‌آید.

سراميک

سرامیک ها که اغلب از چینی ساخته می شود نسبت به مواد رزین کامپوزیت دندان به لکه افتادن مقاوم تر هستند، اما ساینده تر نیز هستند. این ماده عموما بیش از 15 سال ماندگاری دارد و قیمت پر کردن دندان با این روش زیاد می باشد.

طلا

طلا گران‌ترین ماده برای پر کردن دندان است و تنها زمانی به کار برده می‌شود که استحکام بسیار بالا مد نظر باشد. ترمیم طلایی مشابه ترمیم سرامیکی در لابراتوار آماده می‌شود و به افرادی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهند پرکردگی مقاوم در برابر تغییر رنگ و خوردگی داشته باشند. طلا اجازه نمی‌دهد آب دهان ، باکتری و ذرات غذا طلا در سوراخ ناشی از پوسیدگی نفوذ کنند. معایب پر کردن با طلا آشکار است، این انتخاب هزینه سنگینی دارد و رنگ زرین آن کاملاً مشخص است.ترميم دندان چيست؟

ترميم دندان به كارى گفته مى شود كه دندان پزشک برای درمان پوسیدگی دندان قسمت های پوسیده دندان را خارج می سازد و سپس به جای آنها از مواد پر کردن دندان استفاده می کند. مواد پر کننده همچنین برای ترمیم دندان شکسته و دندان هایی که به دلیل استفاده نامناسب فرسوده شده اند و طرح لبخند نامطلوبی برای ما درست کرده اند (برای مثال ناشی از دندان قروچه یا گاز گرفتن حلزون شکل) مورد استفاده قرار می گیرند.

پیشرفت‌های چشمگیر حاصل شده در دندانپزشکی مواد مختلفی را برای پر کردن دندان در اختیار دندانپزشکان و بیماران قرار داده است که متخصص بهترین نوع را با توجه به عامل‌های متعدد در نظر می‌گیرد. به خاطر داشته باشید که تمام مواد مناسب استفاده در تمام موقعیت‌ها نیستند. دندانپزشک مناسب‌ترین ماده را با توجه به نیازها و ضرورت‌های پزشکی و تخصصی موجود تعیین می‌کند.تمامی تصاویر گالری عکس ارتودنسی ، مربوط به بیماران کلینیک دکتر مهرداد فلاح بوده ، بدون هرگونه دستکاری ، رتوش و کپی برداری از سایت های خارجی می باشد.

در ضمن عکس های قبل و بعد از درمان های زیبایی جدید بتدریج به این مجموعه افزوده و گالری عکس ارتودنسی دائما به روز رسانی می شود.تمامی تصاویر گالری عکس بلیچینگ، مربوط به بیماران کلینیک دکتر مهرداد فلاح بوده ، بدون هرگونه دستکاری ، رتوش و کپی برداری از سایت های خارجی می باشد.

در ضمن عکس های قبل و بعد از درمان های زیبایی جدید بتدریج به این مجموعه افزوده و گالری عکس بلیچینگ دائما به روز رسانی می شود.ماندگارى سفیدى دندانها بعد از بلیچینگ به عوامل و فاكتورهاى مختلف بستگى دارد ، یكى از این عوامل بهداشت بیمار است . قاعدتا در صورت كوتاهى در بهداشت دهان و دندان مثلا مسواك زدن نامنظم و غیر صحیح ، مجددا دندانها دچار تغییر رنگ مى شوند . فاكتور موثر دیگر رژیم غذایى است . اگر فردى مواد غذایى و نوشیدنیهاى رنگى ( مثل چاى و قهوه) بیش از اندازه مصرف كند ، رنگپذیرى دندانها زودتر اتفاق مى افتد . فاكتور تاثیرگذار دیگر جنس و حالت میناى دندان است ، اگر میناى دندان صاف و یكدست نباشد و داراى شیار و خشونت سطحى باشد ، رنگپذیرى دندانها بیشتر خواهد بود .
بنابراین دوام سفیدى رنگ دندان بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند و معمولا هر یك یا دو سال یكبار بهتر است اینكار تكرار شود .١ – آیا سابقه جراحی لثه مانعی برای درمان ایمپلنت است؟

در صورتیکه بیماری لثه فعال وجود نداشته باشد و قبلا جراحی لثه(البته نه جراحی افزایش طول تاج جهت روکش) انجام شده باشد و بیماری از بین رفته و لثه ها ترمیم شده باشند، مانعی جهت درمان ایمپلنت نمی باشد.

٢- آیا می توان برای افراد سیگاری ایمپلنت گذاشت ؟

مضرات سیگار بر کسی پوشیده نیست. سیگار باعث کاهش خونرسانی لثه و استخوان می شود و درنتیجه درصد موفقیت ایمپلنت را حدود ۵% کاهش می دهد، البته این مورد بیشتر شامل افراد heavy smoker می باشد.به هر حال در صورتیکه سیگار از یک یا دو هفته قبل از جراحی تا زمان ترمیم محل جراحی(حدود چند هفته) بعد قطع شودنتیجه بهتری بدست میاید.

٣- آیا امکان جایگزینی ایمپلنت از دست رفته وجود دارد؟

درصد موفقیت ایمپلنت حدود ۹۸% است ولی در شرایطی که ناموفق باشد معمولا امکان جایگزینی مجدد ایمپلنت از دست رفته با یک ایمپلنت دیگر و معمولا همراه با بازسازی استخوان وجود دارد.

٤- جهت انجام جراحی تمام فک ایمپلنت در یک جلسه، چند روز باید مرخصی گرفت؟

عمدتا” روز جراحی و روز بعد ازآن بایستی از انجام کارهای روزمره و مشکل جلوگیری شود و شخص استراحت داشته باشد. با این حال خیلی از بیماران ما روز بعد از جراحی را به محل کار می روند ، این یک تصمیم شخصی است ، در اختیار شما . البته در این مرکز بسیاری از کارها بدون جراحی به تشخیص دکتر انجام می گردد.

٥- آيا پوكى استخوان مانعى براى انجام ايمپلنت است؟

توجه به داروهای مصرفی بیماران دارای پوکی استخوان، یا کاهش تراکم استخوان از نکات بسیار مهمی است که در جراحی ایمپلنت باید به آن توجه شود. این بیماران اغلب به جز کلسیم، از داروهای خاص دیگری نیز استفاده می‌کنند که به صورت هفته‌ای یک‌بار تجویز می‌شود و اغلب به علت عدم آشنایی بیماران با دارو‌های مکمل کلسیمی اشتباه گرفته می‌شود. این داروها به علت عوارض مخرب روی استخوان فک، از رژیم دارویی بسیاری از کشورها در حال حذف شدن است.
باید توجه کرد در صورتی که این دسته از بیماران بیش از سه سال از این دسته دارویی استفاده کرده باشند، باید با پزشک معالج در ارتباط با قطع یا جایگزینی این دسته دارویی مشورت شود و در صورت امکان تا سه ماه درمان دارویی آنهابه تعویق بیفتد.

مطالب مرتبط با ایمپلنت

ایمپلنت دندان چیست؟
بهترین برندهای ایمپلنت
تفاوت انواع ایمپلنت
مزایای کاشت ایمپلنت
اگر ایمپلنت انجام نشود و جای دندان خالی بماند چه می شود؟
تفاوت جایگزینى دندان به روش ایمپلنت دندانى و بریج دندانى چیست؟
مراحل انجام ایمپلنت چقدر طول می کشد؟
آیا ایمپلنت درد دارد؟
میزان موفقیت ایمپلنت چقدر است؟
عمر ایمپلنت هاى دندان چقدر است؟
مراقبت های درمان ایمپلنت
چگونه باید از ایمپلنت مراقبت كرد؟
چه تعداد ايمپلنت براى جايگزينى دندان ها لازم است؟
آیا ایمپلنت پوسیده می شود؟
درمان ايمپلنت مى بايست قبل از ارتودنسى يا بعد از آن صورت گيرد؟
سن مناسب براى انجام ايمپلنت دندان چه زمانى است؟
چه مدت پس از جراحی ایمپلنت می توان دندان دار شد؟
چرا قیمت ایمپلنت در کلینیک هاى مختلف دندان پزشکى متفاوت است؟
گالرى عكس ايمپلنت دندان

آخرین نمونه کار قرار داده شده در شبکه های اجتماعی

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر به گالری عکس مراجعه شود.

گالری عکس

تمامی تصاویر گالری ، مربوط به بیماران کلینیک دکتر مهرداد فلاح بوده ، بدون هرگونه دستکاری، رتوش و کپی برداری از سایت های خارجی می باشد.در ضمن عکس های قبل و بعد از درمانهای زیبایی جدید، بتدریج به این مجموعه افزوده و گالری عکس ها دائما به روز رسانی می شود.

  •          hellip


مشاوره آنلاین

بازدید کننده گرامی، شما می توانید پرسش های خود را در حوزه های مختلف دندانپزشکی، مخصوصا دندانپزشکی زیبایی از طریق فرم تماس با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت با شما پاسخ داده شود.


مشاوره در تلگرام


متخصصان کلینیک

به منظور بالا بودن کیفیت درمان گروهی از بهترین متخصصان و اساتید دانشگاه در رشته های مختلف دندانپزشکی در این مرکز آماده ارائه درمان های دندانپزشکی به مراجعین محترم می باشند.


متخصصان کلینیک


خدمات تخصصی کلینیک

این مرکز یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی تخصصی است که کلیه درمان های دندانپزشکی را با بهره گیری از پیشرفته ترین تجهیزات و بالاترین استاندارد های بهداشتی در اختیار بیماران قرار می دهد.


معرفی خدمات


دانستنی های دندانپزشکی

مجموعه ای از دانستنی ها، مطالب خواندنی و مفید در خصوص دندان ها و بهداشت دهان و دندان را برای شما جمع آوری کرده ایم. که می تواند پاسخگوی خیلی از پرسش های شما در این زمینه باشد.


مطالعه مطالب


آدرس و تلفن کلینیک

تهران ، خیابان شریعتی بالاتر از میردامادکوچه شواری پلاک 29 ساختمان پزشکان سینا طبقه 2 واحد 9
22860550
22873855

مشاوره در تلگرام

هموطنان مقیم خارج از کشور یا بیماران پرمشغله انجام درمان های دندانپزشکی در زمان های خارج از ساعات اداری و در کوتاهترین زمان امکان پذیر است.

طراحی سایت سئو : سورن مدیا 09122126038