در ابتدا سطح خارجی دندان کاملا تمیز می شود و پوسیدگی ها و پرکردگی های نامناسب قبلی برداشته می شود و يک تراش مختصر روى سطح بيرونى دندان داده مى شود ، مقدار تراش سطح خارجی دندان بستگی به سیستم لامینیت دارد.

روش ها و مراحل درمان لامینیت

در بعضی سیستمها یک تراش بسیار جزئی در حد 0/5 میلی متر روی سطح خارجی دندان داده می شود و در بعضی سیستم ها مثل لومینیرز و بريليانس تراش لازم نیست.

بعد از آن از دندانها قالبگيرى مى شود و سپس قالب به لابراتوار دندانپزشکى ارسال مى شود. در لابراتوار بر اساس قالب دندانها ، پوسته هاى لامينيت ساخته مى شود که نحوه ساخت آنها با توجه به سيستم لامينيت متفاوت است و اين موضوع در قسمت انواع لامينيت توضيح داده خواهد شد.

پس از ساخت لامينيت در لابراتوار و ارسال آن به کلينيک ، لامينيت ها توسط چسبهای مخصوص دندانپزشکی روی سطح خارجی دندان باند می شود بطوریکه هیچ درزی بین لامینیت و دندان باقی نمی ماند و لامینیت کاملا با دندان یکی می شود.

درمان لامینیت چند جلسه و چقدر زمان لازم دارد؟

درمان لامینیت چند جلسه و چقدر زماناین موضوع به نوع سیستم لامینیت بستگى دارد.

لامینیت سرامیكى سیستم ایى-ماكس و زیركونیا در سه جلسه و طول مدت حدودا ٢٠ روزه انجام مى شود. لامینیت سرامیكى سیستم كاد-كام و اى پى اس ونییر در یک جلسه قابل انجام است . و لامینیت سرامیكى سیستم لومینییرز و سیستم بریلیانس در دو جلسه انجام مى شود كه البته فاصله بین این دو جلسه یک ماه است زیرا در این دو سیستم قالب به منظور ساخت لامینیت به لابراتوار خارج از كشور ارسال میگردد.

مقدار تراش دندان ها در لمینت دندان چقدر است؟

تراش دندان

تراش دندان

مقدار تراش دندان در لامینیت جزئی و بستگی به سیستم لامینیت دارد.

در سیستم لامینیت زيركونيا و ايى ماكس و كاد كام تراش 0/5 تا 0/8 میلی متر و در سیستمهای لومینیرز و بريليانس نيازى به تراش دندان نيست مگر بقصد كوتاه كردن و تغيير فرم دندان

در سيستم اى پى اس ونيير نيز تراش بسيار جزيى است.

در روش لمینیت سرامیکى ، لازم است فقط سطح بیرونى دندان مختصرى تراش داده شود تا جبران ضخامت پوسته نازک لمینیت با تراش روى دندان صورت گیرد. در غیر اینصورت قرار دادن لامینیت روى دندان موجب بیرون زدگى سطح دندانها مى شود.

البته بایست توجه کرد که این تراش در سطح میناى دندان است و موجب بروز آسیب به دندان و یا از بین رفتن میناى دندان نمى شود و پوسته لامینیت روى دندان کاملا مى چسبد و هیچ درز و منفذى بین لامینیت دندان و سطح میناى دندان باقى نمى ماند و لذا سلامت دندان حفظ خواهد شد.

البته لازم به ذکر است در مواردى مثل بدرنگى بسیار شدید دندانها (بمنظور افزایش پوشانندگى رنگ دندان) و یا نامرتبى و بهم ریختگى دندانها لازم است مقدار تراش دندان از مقادیر استاندارد فوق بیشتر گردد.

سن مناسب برای لامینیت چه موقع است؟

سن مناسب برای لامینیت لامینیت دندان و روکش کردن دندان زمانی استفاده می شود که دندانها بد رنگ ، بد شکل و یا از هم فاصله داشته باشند.

هر چند برای این روش درمانی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و بیماران در هر سنی که باشند می توانند از آن استفاده کنند، اما این درمانها نبایست در زیر سن بلوغ و براى كودكان و نوجوانان انجام شود ، زیرا در این سنین بدلیل رویش دندانها ، موقعیت لبه لثه نسبت به لامینیت تغییر كرده و بمرور ظاهر نامناسبى ایجاد مى شود. در صورت نیاز مبرم به اصلاح ظاهرى دندانها در سن زیر بلوغ ، ترجیحا بهتر است از روش كامپازیت ونییر بجاى ایمپلنت استفاده گردد.

مطالب مرتبط با لمینت دندان

لمینت دندان
انواع لمینت سرامیکی کدام است؟
کدام سیستم لامینیت بهتر است
مراقبت های بعد از درمان لامینیت چیست؟
عوارض لمینیت چيست؟
تفاوت لامينيت سراميکى و روکش تمام سراميک چيست؟
تفاوت کامپازیت ونییر و لامینیت سرامیکی چیست؟
در چه مواردى نمی توان از درمان لامینیت استفاده کرد؟
کامپوزیت ونیربهتر است یا لمینت دندان؟
گالری عکس لمینت دندان

/ / دانستنی های دندانپزشکی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...