روکش ها بطور معمول دارای یک بیس فلزی هستند که روی آنها چینی ، پخته شده و پوشیده می شود.

عیب این روکش ها نیاز آنها به تراش بیشتر دندان پایه و کدر بودن آن به علت دیده شدن سایه فلز از روی لایه نازک چینی است.

در ضمن لبه این روکشها در قسمت لثه تیره رنگ بوده و موجب تغییر رنگ لثه می شود.

با سیستم جدید روکش های تمام سرامیک ، دیگر از تیرگی و سیاهی اطراف لثه خبری نیست.

با توجه به اینکه در این روکشها فریم فلزی وجود ندارد، زیبایی و رنگ این روکش ها نسبت به روکش های معمولی بسیار بهتر و مشابه با دندانهای طبیعی می باشد ، در صورتیکه روکش های معمولی رنگ مصنوعی و حالت گچی دارند.

در ضمن روکش های معمولی سائیدگی بیشتری روی دندانهای مقابل خود ایجاد می کنند ولی روکشهای تمام سرامیک سائیدگی مشابه دندان های طبیعی دارند.

نکته دیگر آنکه سیستم های مختلف روکش های تمام سرامیک دقیقا مشابه سیستم های لمینت سرامیکی است.

از چه سنى مى توان دندان را روکش تمام سرامیک کرد؟

هر چند برای این روش درمانی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و بیماران در هر سنی که باشند می توانند از آن استفاده کنند، اما این درمانها نبایست در زیر سن بلوغ و براى کودکان و نوجوانان انجام شود ، زیرا در این سنین بدلیل رویش دندانها ، موقعیت لبه لثه نسبت به لامینیت تغییر کرده و بمرور ظاهر نامناسبى ایجاد مى شود.

اگر در سن پایین مشکلى براى دندان پیش اید که نیاز به روکش داشته باشد بهتر است تا رسیدن به سن مجاز براى انجام روکش ، از روشهاى موقتى مثل بازسازى دندان با کامپازیت دندان استفاده کرد.

چرا قیمت روکش تمام سرامیک در کلینیک های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع سرامیک مورد استفاده، کیفیت و دقت لابراتواری که روکش را می سازد ، دقت در جزییات شکل و فرم دندانها ، شفافیت و زیبایى روکش ، امکانات و تجهیزات مورد استفاده و نوع سمان(چسب) مورد استفاده، در بین مراکز دندانپزشکى تفاوت قیمت وجود دارد.

آیا روکش فول سرامیک باعث بوی بد دهان می شود؟

خیر، در حالتی که بهداشت دهان رعایت شود و دندانپزشک در نصب روکش مهارت لازم را داشته باشد، جای نگرانی در این مورد نیست.

البته به شرط انکه کیفیت ساخت روکش نیز مناسب باشد والا روکشى که تطابق مناسبى با دندان زیرین خود ندارد و داراى درز است مى تواند باعث احساس بوى نامطبوع در ان ناحیه شود.

احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن دندان روکش شده چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت وقتی روکش توسط دندانپزشک مجرب به درستی و دقت طراحی شده و با دقت کافی روی دندان قرار بگیرد بعید است از دندان جدا شود و در ضمن دندان روکش شده به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار میشود. پس اهمیت دادن به بهداشت دهان و دهان از دیگر عوامل افزایش طول عمر روکش دندان میباشد.

آیا دندان روکش شده بعد از درمان حساس مى شود؟

پس از انجام روکش فول سرامیک دندان ، همانند سایر ترمیم ها ، در ابتدا حساسیت هنگام مصرف مواد غذایی خیلی گرم و یا خیلی سرد مشاهده می شود. ولی بعد از مدت زمان کوتاهی این حساسیت از بین میرود ، در این شرایط بهتر است از خمیردندانهاى ضد حساسیت استفاده کرد تا زودتر حساسیت دندانى برطرف گردد .

البته گاهى این حساسیت و درد مربوط به بلند بودن سطح روکش مى باشد که در این موارد بایست با مراجعه به دندانپزشک خود و تنظیم ارتفاع سطح روکش ، اقدام به رفع مشکل کرد.

تفاوت روکش تمام سرامیک و لامینیت سرامیک چیست؟

لمینت های سرامیکی و روکش های تمام سرامیک هر دو از جنس سرامیک هستند و جهت زیباتر شدن لبخند استفاده می شوند.

با اینکه نوع و ضخامت سرامیک در این دو نوع درمان با یکدیگر متفاوت است اما تفاوت اصلی لمینیت و روکش تمام سرامیکی در میزان پوشاندن سطح دندان می باشد.

لمینیت تنها سطح بیرونی دندان را می پوشاند در حالیکه روکش کل سطوح دندان را در بر می گیرد و زمانی به کار برده می شود که دندان نیاز به محافظت داشته باشد به طور مثال دندانهایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته اند نیاز به روکش دارند و درمان با لمینت می تواند به شکستن آنها منجر شود.

لمینت هاى سرامیکى زمانی کاربرد دارند که تنها نیاز به تغییرات در فرم و رنگ دندانها داریم نه محافظت و استحکام بخشیدن به دندان

کدام سیستم روکش فول سرامیک از همه بهتر است؟

در واقع هر سیستمی ویژگی ها و مزایای خاص خودش را دارد که بر اساس شرایط دندانها و نیاز بیمار تصمیم گرفته می شود که کدام سیستم برای او مناسب تر است .

مثلا روکشهاى سیستم بریلیانس و لومینیرز محافظ کارانه و با حداقل تراش دندان هستند. روکشهاى فول سرامیکی زیرکونیا دارای مقاومت بسیار زیادی هستند و مزیت روکشهاى سرامیکی کاد-کام آن است که در زمان کوتاه تری ساخته می شود و سیستم ایى ماکس داراى شفافیت بسیار زیادى است.

انواع روکش فول سرامیکى کدام است؟

براساس جنس و ترکیب سرامیک مورد استفاده و روش ساخت ، روکشهاى فول سرامیکى انواع مختلفى دارد که عبارتند از

١- روکش زیرکونیا : در این سیستم یک بیس از جنس اکسید زیرکونیوم روی قالب گچی تهیه شده از دهان بیمار درست می شود و با خمیر چینی بصورت لایه لایه روی این بیس ، شکل دندان ساخته شده و در کوره پخته میشود.

مهمترین ویژگی این سیستم مقاومت بسیار بالا و استحکام فوق العاده آن است. اما ضعف این سیستم شفافیت کمتر آن است.

٢ – روکش ایى ماکس : ترکیب بیس این سیستم از جنس لیتیوم دی سیلیکات است و بصورت ریختگی ساخته می شود یعنی ابتدا روی قالب گچی بیمار یک الگوی مومی ساخته و سپس این الگوی مومی ذوب و مولد می شود و لیتیوم دی سیلیکات مذاب در داخل این مولد وارد و شکل الگو را بخود می گیرد این سیستم از نظر زیبایى و رنگ و شفافیت از سیستمهاى زیرکونیا و کاد کام بهتر است ولی استحکام ان نسبت به آنها کمتر است.

٣- روکش کاد کام : کاد-کام یک سیستم سرامیکی برای ساخت لامینیت و روکش است که توسط کامپیوتر و با تراش یک بلوک سرامیکی انجام می شود.

با کمک این روش ظرف چند ساعت می توان در مطب لامینیت و یا روکش سرامیکی ساخت و در واقع در روش کاد کام بعد از اسکن از دندانها اطلاعات اسکن به کامپیوتر منتقل شده و در کامپیوتر لامینیت و یا روکش مورد نظر بطور مجازی طراحی و این اطلاعات به دستگاه تراش منتقل می شود و در دستگاه ، روکش روی یک بلوک سرامیکی از قبل انتخاب شده تراشیده و ساخته می شود.

مزیت اصلی این سیستم آن است که در زمان کوتاه و در یک جلسه انجام می شود و عیب اصلی اش این است که لامینیت یا روکش از یک بلوک تک رنگ ساخته می شود و لذا زیبایی و طبیعی بودن روکش نسبت به سیستم هایی که لایه لایه و از رنگهای مختلف ساخته می شود می شود کمتر است.

۴- روکش لومینیرز : یکی از سیستمهای روکش سرامیکی لومینیرز است مهمترین ویژگی این سیستم حداقل نیاز به تراش دندان است زیرا بدلیل استحکام بسیار فوق العاده این قابلیت را دارد که در ضخامتهای بسیار نازک در حد کنتاکت لنز ساخته شود و عیب آن هزینه بسیار زیاد آن است زیرا ساخت آن تحت انحصار یک شرکت آمریکایی است و برای ساخت ان باید قالب گرفته شده از بیمار به خارج از کشور پست شود.

۵- روکش بریلیانس : روکش بریلیانس در واقع نسل جدید روکشهاى لومینیرز است که بسیار مقاوم می باشد و به دلیل مقاومت بالای آن می تواند بسیار نازک ساخته شود و لذا با حداقل نیاز به تراشیدگی دندان و بدون ایجاد برجستگی روی سطح دندان قرار گیرد.

این سیستم در ضمن دارای شفافیت و زیبایی بالاترى نسبت به لومینیرز است، در واقع میتوان گفت در حال حاضر مقاوم ترین و طبیعی ترین روکش مورد استفاده روکش بریلیانس می باشد.

طول عمر روکش فول سرامیک چقدر است؟

ماندگاری روکشهاى فول سرامیک مانند دندانهای طبیعی به مواردی مثل بهداشت بیمار ، عادات غلطی از جمله ناخن جویدن ، سیگار کشیدن و دندان قروچه ، رژیم غذایی و جنس دندانها بستگی دارد ولی میتوان گفت که اگر کار دقیق و درست انجام شود و روکش به درستی با دندان زیرین باند شود و بیمار نیز نگهداری و مراقبتهای لازم را داشته باشد، جزء یکی از با دوام ترین درمانهای دندانپزشکی محسوب می شود. از نظر مقایسه، فرقى بین روکشهاى فول سرامیک و روکشهاى معمول در طول عمرشان نیست هر چند زیبایى روکشهاى فول سرامیک بیشتر است.

مقدار تراش دندان ها در روکش فول سرامیک چقدر است؟

مقدار تراش دندان در روکش هاى فول سرامیک بیشتر از روش لامینیت سرامیکى و کامپازیت ونییر است و تقریبا در حدود ٢ میلیمتر دورتادور دندان است. در واقع بمنظور جبران ضخامت روکشى که قرار است روى دندان بنشیند ، لازم است مقدارى دندان را تراشید و کوچک کرد که البته بعدا روکش روى انرا مى گیرد و ظاهر دندان به حالت طبیعى در مى آید.

لازم بذکر است در مواردى که نسج زیادى از دندان بدلیل شکستگى و پوسیدگى از دست رفته است ، طرح درمان روکش در نظر گرفته مى شود و در این موارد تراش دندان منطقى است ولى اگر دندانها نسج سالم خوبى داشته باشند طرح درمان محافظه کارانه ترى مثل لمینیت دندان یا کامپوزیت ونیر دندان توصیه مى شود.

روکش فول سرامیک دندان ها در چند جلسه انجام می شود؟

روکش هاى سرامیکی در سه جلسه انجام می شود

۱. تراش و قالب گیری دندان ها و ارسال به لابراتوار
۲. ساخت روکش سرامیکی در لابراتوار و امتحان آنها روی دندان ها
۳. چک وضعیت روکش و چسباندن نهایی آن این سه جلسه در فاصله زمانى حدودا دو هفته اى انجام مى پذیرد و لذا اگر فردى قصد انجام چنین درمانى را دارد بایست حداقل زمان دو هفته براى اتمام درمان خود در نظر بگیرد البته بایست به این نکته نیز اشاره کرد که در این فاصله زمانى که دندان بمنظور روکش تراش خورده و کوچک شده است ، براى بیمار روکش موقتى ساخته و تهیه مى شود که تا اتمام کار مى تواند بمنظور حفظ ظاهر از ان استفاده کند و لذا در این دوره زمانى ساخت روکش دندان ، بیمار مشکلى از لحاظ ظاهرى نخواهد داشت.

آیا روکش فول سرامیک باعث آسیب رسیدن به دندان مى شود؟

خیر روکش یکی از درمان های رایج دندانپزشکی زیبایی است که در تمامی دانشکده های دنیا تدریس می شود و اگر کار درست و اصولی انجام شود و طرح درمان صحیح باشد به هیچ عنوان باعث آسیب رسیدن به دندان نمی شود و در واقع در مواردى که دندان خیلى اسیب دیده و شکستگى وسیع دارد ، یک راه نگهدارى و بازسازى ان روکش است.

قیمت روکش تمام سرامیک

قیمت هر واحد روکش تمام سرامیک در مطب دندانپزشکی دکتر مهرداد فلاح یک میلیون و هشتصد هزار تومان می باشد.

/ / دانستنی های دندانپزشکی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...