دانستنی های دندانپزشکی

روکش های تمام سرامیک

روکش های تمام سرامیک

روکش های تمام سرامیک

روکش های تمام سرامیک بدون استفاده از فلز داخلی به یکی از بهترین روکش های دندانی جهت زیبایی بیشتر دندن ها تبدیل شده است.

همانطور که می دانید روکش های قدیمی به دلیل داشتن فلز پایه که زیر پوشش چینی قرار دارد باعث تیره و کدر شدن دندان می شود ، حتی به دلیل این فلز در انتهای روکش باعث تیرگی اطراف لثه نیز می شود ، ضمن اینکه تراش بیش از حد دندان نیز یکی دیگر از عیب های این نوع روکش ها بشمار می رود.

در هر حال روکش های جدید با نام روکش های تمام سرامیک به علت عدم داشتن فلز بیس دقیقا شبیه به دندان های طبیعی هستند.

می توان گفت روکش های تمام سرامیک دقیقا مانند سیستم های لمینت دندان هستند.

انواع روکش های تمام سرامیک

روکش های تمام سرامیک بر اساس جنس و ترکیب سرامیکی همچنین روش ساخت متفاوت هستند.

روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا از جنس اکسید زیرکونیوم بر روی قالب گچی گرفته شده از دندان های بیمار توسط خمیر چینی لایه لایه ساخته و در نهایت در کوره پخته می شود.

ویژگی اصلی روکش زیرکونیا استحکام و مقاومت بالا و ضعف آن شفافیت کمتر نسبت به برخی از سیستم های دیگر است.

روكش ايى ماكس

روکش ایی ماکس از جنس لیتیوم دی سیلیکات با روش ریختگی ساخته شده است.

روکش دندان و لمینت دندان

به این صورت که پس از تهیه قالب گچی از دندان های بیمار ، الگوی موم ساخته و بصورت ذوب و مولد آماده می شود تا لیتیوم دی سیلیکات بصورت مذاب وارد مولد آمده شده از قبل شود و شکل آن را به خود بگیرد.

عیب روکش ایی ماکس استحکام پایین است اما شفافیت و زیبایی بالایی دارد.

روكش كاد كام

روکش کاد کام از جنس سرامیک که کاربرد آن در ساخت روکش دندان و لمینت دندان است ، نحوه ساخت این روکش به این صورت است که بلوک سرامیکی توسط کامپیوتر با تراش شکل می گیرد.

مزیت فوق العاده این روش در سرعت آماده شدن این سیستم می باشد ، به این صورت که می توان در ظرف چند ساعت در مطب روکش سرامیکی و یا لمینت دندان را ساخت.

جهت ساخت روکش کاد کام ابتدا اسکن دندان های بیمار گرفته می شود سپس اطلاعات اسکن به کامپیوتر ارسال می شود و بصورت مجازی طراحی روکش دندان یا لمینت دندان انجام و سپس اطلاعات طراحی به دستگاه تراش ارسال و دستگاه تراش بلوک سرامیکی را می تراشد.

عیب این سیستم به دلیل آنکه از یک بلوک تک رنگ برای ساخت روکش دندان استفاده می شود نسبت به دیگر سیستم های روکش دندان که لایه لایه از رنگ های گوناگون ساخته می شوند کمتر است.

روكش لومينيرز

روكش لومينيرز ویژگی عالی دارد و آن عدم نیاز به تراش دندان است ، این سیستم به دلیل استحکام بالایی که دارد در ضخامت های خیلی نازک ساخته می شود ، این ویژگی باعث شده دندان ها هنگام نصب این سیستم سرامیکی به حداقل تراش دندان نیاز داشته باشند.

در واقع روكش لومينيرز یک نوع سیستم کانتکت لنز می باشد.

عیب روكش لومينيرز هزینه بالای آن و تحت انحصار بودن آن در شرکت سازنده آمریکایی می باشد ، از این جهت که باید قالب گیری انجام شده را با پست به آمریکا ارسال کرد.

روكش بريليانس

روکش بريليانس به دلیل مقاومت زیاد آن امکان ساخت بصورت خیلی نازک تر را داد در واقع روکش بريليانس نسل جديد لومينيرز می باشد که به دلیل نازکی زیاد نیازی به تراش دندان ندارد.

مزایای روکش بريليانس شفافیت و زیبایی خیلی بالاتر نسبت به لومینیرز و طبیعی بودن آن را می توان نام برد.

همانطور که در بالا سعی کردیم ویژگی ها و عیب های روکش های تمام سرامیک مختلف را معرفی کنیم ، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که کدام سیستم از همه بهتر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم هر سیستم سرامیکی مزایا و معایب مخصوص خودش را دارد ، تصمیم انتخاب آن با توجه به شرایط دندان ها و نظ بیمار می باشد.

بطور مثال اگر به دنبال سیستمی با حداقل تراش دندان هستید ، می توان از روکش بریلیانس یا لومینیرز استفاده کنید و یا اگر مقاومت بسیار بالا مد نظر شماست ، بهتر است از روکش زیرکونیا استفاده کنید ، حتی اگر دلیل انتخاب روکش های تمام سرامیک زمان باشد ، می توان سیستم کاد کام را برگزید.

تعداد جلسات درمان با روکش فول سرامیک

تعداد جلسات لازم جهت انجام روکش تمام سرامیک 3 جلسه می باشد.

جلسه اول تراش دندان ، قالبگیری و ارسال به لابراتوار در سیستم های غیر از سیستم کاد کام

پس از ساخت امتحان آن بر روی دندان های بیمار

طول عمر روکش فول سراميک

پرو و نصب نهایی روکش دندان

تمام جلسات حدود 2 هفته وقت می برد ، در این دو هفته که دندان ها تراش خوردند و ظاهر نا خوشایندی دارند ، روکش موقت ساخته می شود.

تراش دندان ها در روکش فول سرامیک

مقدار تراش دندان در روکش های تمام سرامیک بیشتر از روش لمینت دندان است ، مقدار تراش حدود 2 میلیمتر دور تا دور دندان می باشد.

البته روکش تمام سرامیک زمانی تجویز می شود که مینای دندان به دلیل پوسیدگی زیاد و یا شکستگی چیزی جز درمان روکش نتواند ظاهر دندان را ترمیم کند.

اگر دندان ها از نسج سالمتری برخوردار باشند قطعا استفاده از لمینت دندان و یا کامپوزیت دندان محافظه کارانه تر است.

طول عمر روکش فول سراميک

روکش فول سرامیک نیز مانند دیگر روش های دندانپزشکی زیبایی طول عمرش وابسته به نحوه استفاده و رعایت بهداشت دندان ها می باشد.

اما در صورت مراقبت و باند صحیح روکش به دندان ، انتظار می رود سالیان سال برای شما کار کند.

احتمال خرابی روکش تمام سرامیکی

اگر روکش به درستی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی نصب شده باشد ، احتمال جدا شدن و خرابی روکش تمام سرامیک خیلی به ندرت می باشد.

به یاد داشته باشید احتمال پوسیدگی دندان های زیر روکش به همان اندازه محتمل است که دندان ها بدون روکش هستند ، با اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان ها طول عمر روکش تمام سرامیک را افزایش دهید.

در هر حال روکش تمام سرامیک یکی از درمان های رایج در دندانپزشکی زیبایی می باشد که اگر به درستی و اصولی انجام شود نه تنها آسیبی به دندان ها نمی رساند بلکه در صورتی که آسیب رسیده به مینای دندان شدید باشد روکش تمام سرامیک می تواند قابلیت قبلی دندان را بازگرداند.

سن استفاده از روکش تمام سرامیک چه زمانی است؟

به دلیل کامل نشدن رشد دندان ها در سنین نوجوانی و کودکی استفاده از روکش تمام سرامیک ممنوع است.

جایگزین مناسب این درمان ،بازسازی دندان با کامپوزیت ونیر می باشد.

قیمت روکش تمام سرامیک چقدر است؟

قیمت روکش تمام سرامیک نسبت به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک ، نوع سرامیک استفاده شده ، لابراتوار سازنده و تجهیزات مورد استفاده در مراکز مختلف دندانپزشکی متفاوت است.

4.6/5 - (7 امتیاز)
فهرست مطلب
باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟