فیشورسیلانت | شیاربندی دندان

فیشورسیلانت

فیشورسیلانت عبارت است از کاربرد مواد مخصوص دندانپزشکی برای مسدود کردن شیارهای اکلوزالی (سطح جونده ) دندان 6 و گاهی دندانهای E ,D (شیری)

چرا که با توجه به رویش دندان 6 که زودتر از سایر دندانهای دائمی در دهان ظاهر می شود امکان پوسیدگی آن بیشتر از سایر دندانهای دائمی است.

مکانیسم اصلی فیشورسیلانت پوشاندن شیارهای دندان با مواد همرنگ دندان  است و لذا امکان گیر غذایی در شیار ها و شروع پوسیدگی در آنها برطرف میگردد.

فیشورسیلانت در صورت انجام صحیح و دقیق در حدود 2 تا 4 سال به عنوان سدی در برابر پوسیدگی عمل میکند.

شیاربندی دندان

فیشورسیلانت یا شیاربندی دندانها یک راه امن و بدون درد جهت محافظت از دندان در مقابل پوسیدگی دندان است. فیشورسیلانت یک پوشش حاوی موارد دندانپزشکی است که بر روی شیار های دندانهای آسیاب اعمال می شود. سیلانت یک پوشش سخت را در مقابل ورود غذا و باکتری به داخل شیارهای دندانی باعث می شود و از نابودی دندان ها جلوگیری می کند.

فیشورسیلانت برای کدام دندان ها استفاده می شود؟

فیشورسیلانت فقط برای دندان های عقبی مولر و پرمولر استفاده می شود. زیرا این دندان ها دارای حفره ها و شیارهایی خطی شکل بر روی سطوح خود دارند.

فرایند فیشورسیلانت معمولا سریع و ساده است، فقط چند دقیقه برای هر دندان طول  می کشد.

آیا انجام فیشورسیلانت درد دارد؟

نه، این درمان کاملا بدون درد است و پس از مدت کوتاهی دندان ها به حالت معمول بازمیگردند و هیچ حس متفاوتی احساس نمی شود.

زمان مناسب برای فیشورسیلانت

اغلب به محض اینکه اولین دندان های دائمی شروع به رشد می کنند استفاده می شود. این سن معمولا بین 6 تا 7 سالگی است. اما در سنین 11 تا 14 سالگی نیز قابل انجام می باشد.

ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مهرداد فلاح آماده هستیم تا ضمن معاینه دندان های فرزندانتان به طور مرتب ، مشاوره و درمان های لازم دندانپزشکی کودکان را جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان ارائه کنیم.

این صفحه خوب بود؟ post
باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟