دانستنی های دندانپزشکی, لمینت

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که همانند یک لنز چشمی روی سطح دندان چسبانده می شود ، با این روش می توان مشکلات ظاهری دندان ها را مثل بد رنگی ، بد شکلی و تا حدی نامرتبی دندان را اصلاح کرد.

لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان

لمینت دندان چقدر عمر می کند؟

بله، در این روش نیاز است که سطح دندان بطور جزئی، و به منظور جبران ضخامت پوسته ی لمینت تراش داده شود. لازم به ذکر است که لمینت های نسل جدید به میزان تراش بسیار کمتری نیاز دارند. البته تراش دندان در روش لمینت با روش روکش بسیار متفاوت است و برخلاف روکش، که نیاز است دور تا دور دندان تراش داده شود، در لمینت دندان فقط سطح خارجی دندان حدود (0.5 تا 1 میلیمتر) تراش داده می شود و این میزان تراش باعث آسیب رسیدن به دندان و یا نیاز به عصب کشی دندان نیست

انجام لمینت دندان

آیا انجام لمینت دندان دردناک است؟

خیر ، لمینت با استفاده از باند و سمان مخصوص دندانپزشکی روی دندان ها چسبانده می شود ، در این میان هیچ گونه دردی متوجه شما نخواهد بود؛ همچنین مراحل تراش و قالب گیری لمینت تحت بیحسی موضعی انجام خواهد شد

قیمت لمینت دندان

آیا لمینت دندان نیاز به تراش دارد؟

مدت ماندگاری لمینت دندان بستگی به مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای بیمار دارد و تاریخ انقضا ندارد. بطور کلی لمینت دندان از جمله روش های بلند مدت درمان دندانپزشکی (و نه موقت) محسوب می شود. و در صورتی که درمان درست و اصولی انجام شده باشد و بیمار نیز به خوبی مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای را رعایت نماید، هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد.

لمینت دندان برای چه درمان هایی مناسب است؟

لمینت دندان روشی برای اصلاح طرح لبخند و یکی از درمان های زیبایی با کیفیت به حساب می آید ، این درمان بیشتر برای افرادی مورد توجه قرار می گیرد که به دنبال روشی با ماندگاری و مقاومت بالا هستند. زیرا لمینت های سرامیکی از استحکام فشاری بالاتری نسبت به کامپوزیت ونیر برخوردار هستند و همچنین به علت لعاب موجود در سطح لمینت نیز مقاونت بالایی نسبت به رنگ پذیری دارند. لذا معمولا برای افرادی که مصرف دخانیات دارند و از زردی و رنگ پذیری دندانهایشان شکایت دارند، توصیه می شود برای اصلاح طرح لبخند خود از روش لمینت دندان استفاده نمایند.

لمینت دندان
شکل ظاهری لمینت دندان
لمینت دندان
نحوه قرار گیری بر روی دندان
نمونه لمینت دندان
نمونه لمینت انجام شده

ویژگی های اصلی لمینت دندان

ویژگی اصلی لمینت دندان مقاوم بودن و نفوذ ناپذیر بودن آن است ، به این معنی که لمینت دندان به راحتی شکسته نمی شود ، رنگ و لکه نمیگیرد.

یکی دیگر از ویژگی های لمینت دندان که خیال شما را آسوده می کند ، استفاده از درمان های دیگر هنگام داشتن لمینت دندان است ، به طور مثال اگر حتی پس از لمینت کردن، دندان ها دچار پوسیدگی شوند یا نیاز به درمان عصب کشی داشته باشید ، نیازی به برداشتن پوسته لمینت دندان نیست ، زیرا پوسته های لمینت تنها بر روی سطح خارجی دندان ها نصب شده و برای انجام درمان های دندانپزشکی از سطح پشتی به دندان دسترسی داریم.

اگر بصورت اتفاقی لمینت نصب شده دچار شکستگی یا لب پریدگی شود قابلیت تعویض دارد و یا حتی اگر از دندان جدا شود امکان آن وجود دارد که مجدد روی دندان باند شود.

ویژگی لمینت دندان

رنگ بندی لمینت

در جدول رنگبندی، رنگ لمینت در 4 دسته A تا D قرار دارد که با توجه به شرایط دندانی هر فرد گزینه ی مناسب انتخاب می شود.

در انتخاب رنگ عواملی مثل رنگ چشم ها، رنگ پوست، رنگ دندان و سن و جنسیت تاثیر میگذارد.

برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید لازم است به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید

به فکر طبیعی بودن لبخند خود باشید

اعتماد کافی به دندانپزشک خود داشته باشید

برای انتخاب رنگ سعی کنید در نور طبیعی روز و بدون استفاده از لوازم آرایش باشید

سریع انتخاب کنید، زیرا بعد از 75 ثانیه چشم ها خسته میشوند. در صورتی که شک داشتید معمولا گزینه ی اول را ترجیح دهید.

لمینت دندان

آیا لمینت ، دهان را بد بو می کند؟

خیر ، اما از بوی بد دهان نیز جلوگیری نمی کند ، هر چند مهارت دندانپزشک متخصص در نصب پوسته های لمینت خیلی از نگرانی ها را برطرف می کند ، ولی بوی بد دهان به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله بهداشت فردی ، مشکلات گوارشی و یا سینوسی. از نظر دندانپزشکی داشتن گیر غذایی بین دندانها، دندان پوسیده و خراب و یا سنگ لوزه می تواند عامل بوی بد دهان باشد

آیا می توان دندان شیری را لمینت کرد؟

به هیچ عنوان لمینت کردن دندان شیری امکانپذیر نیست.

چقدر طول می کشد تا لمینت دندان انجام شود؟

به طور کلی حدود چهار تا پنج مرحله طول می کشد تا لمینت دندان آماده تحویل شود شامل جلسه معاینه و قالبگیری ، ارسال به لابراتوار و ساخت سپس تست روی دندان ها و نصب لمینت بر روی دندان ها

علت تفاوت قیمت لمینت دندان در دندانپزشکی ها چیست؟

تعرفه های درمان تخصصی قطعا بالاتر از درمان عمومی خواهد بود، همچنین متریال مورد استفاده ، دقت و کیفیت در ساخت در لابراتوار و شفافیت و فرم دادن به لمینت مواردی هستند که قیمت لمینت دندان را مشخص می کنند.

آیا بیماران دارای ناهنجاری فکی می توانند از لمینت استفاده کنند؟

از آنجا که ناهنجاری فکی نیاز به درمان هایی مانند جراحی فک و ارتودنسی دارند، امکان استفاده از لمینت دندان برای آن ها محدود می باشد مگر اینکه ناحنجاری جزئی باشد که بتوان با کمی تراش از آن استفاده کرد.

آیا لمینت دندان را می توان برداشت؟

لمینت دندان امکان تعویض دارد ولی به دلیل تراشی که روی دندان داده شده قابلیت ریمو ندارد

آیا می توان لمینت دندان را در دوران بارداری انجام داد؟

خیر زیرا در مرحله ی تراش و قالبگیری نیاز به تزریق بیحسی موضعی می باشد که برای جنین مضر است.

آیا با وجود پروتز متحرک امکان لمینت دندان وجود دارد؟

خیر امکان آن نیست ، مگر اینکه به جای استفاده از پروتز ، از ایمپلنت استفاده کنید و سپس باقی دندان ها را بتوان لمینت کرد.

آیا بعد از لمینت دندان ، دندان ها حساس می شوند؟

حساسیت دندان ها پس از درمان لمینت ، کاملا عادی و مانند دیگر درمان های ساده دندانپزشکی است ، اما بعد از مدت کوتاهی با مصرف خمیر دندانهای ضد حساسیت برطرف می شود.

پس از لمینت دندان چه مراقبت هایی نیاز است؟

پس از انجام درمان لمینت برای دندان ها، مراقبت ها شامل مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای خواهد بود. مراقبت های بهداشتی روتین به معنی استفاده دقیق از مسواک، نخ دندان و آب نمک رقیق به عنوان دهانشویه است. و مراقبت های تغذیه ای به معنی پرهیز از مصرف مواد سخت و خشک مانند تخمه و ته دیگ، شکستن آجیل یا هسته ی میوه ها و غیره می باشد. ولی گاز زدن سیب، هویج یا ساندویچ بلامانع است.

آیا دندان لمینت شده نیز پوسیده می شود؟ بله. در واقع لمینت دندان نه باعث پوسیدگی دندان است و نه از پوسیده شدن دندان جلوگیری می کند بلکه دندان عمر طبیعی خود را طی می کند زیرا پوسته های لمینت فقط روی سطح خارجی دندان و لبه ی دندانها کار می شود و هیچ درز و شکافی برای ورود بزاق و میکروب بین پوسته ی لمینت و دندان وجود ندارد. ولی سطح پشتی دندان باز است و سلامت دندان همچنین بستگی به مراقبت های بهداشتی فرد دارد.

کاربردهای لمینت دندان

همانطور که در بالا ذکر شد کاربرد لمینت دندان بیشتر در زمینه اصلاح طرح لبخند است ، اما در واقع قدرت این درمان فراتر از انتظار است.

از کاربردهای لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بهبود فوق العاده بد رنگی دندان ها

اگر هدفتان از انتخاب لمینت دندان صرفا سفید کردن دندان ها یا سوپر بلیچ است ، بهترین انتخاب خواهد بود.

بد رنگی دندان ها ممکن است به دلایل مختلف اتفاق افتد ، مواردی مثل ضربه به دندان ، درمان ریشه ، بد رنگی دندان به دلیل مصرف دارو ، زیاده روی در مصرف فلوراید و کهولت سن

پوشش مناسب برای دندان های پوسیده شده

پوسیدگی دندان عامل بسیاری از مشکلات دندانی است ، پوسیدگی دندان اکثر اوقات باعث خرد شدن دندان می شود.

البته برای استفاد از لمینت دندان در جهت پوشش دندان های پوسیده شده باید حداقل مقداری مینای دندان باقی مانده باشد.

پوشش دندان های سائیده شده

سائیدگی دندان معمولا در پا به سن گذاشتن و یا مشکل به هم فشردن دندان ها به وجود می آید.

اگر دندان قروچه دارید باید درمان لازم انجام شود ، یا جهت جلوگیری از شکستن لمینت دندان از محافظ دندانی یا نایت گارد استفاده شود.

مناسب برای دندان های شکسته شده ، ترک خورده یا لب پر شده

شکستگی ، ترک های مویی و یا لب پر شدگی دندان ها به دلایل مختلف مانند ضربه به دندان یا مشکلات جویدن غذا های سفت

اصلاح نا مرتبی خفیف دندان ها

از مزایای استفاده از لیمنت دندان در جهت صاف و مرتب کردن دندان به جای ارتودنسی می توان به کوتاه بودن طول درمان و جلوگیری از عوارض جانبی درمان ارتودنسی می باشد ، ضمن اینکه در درمان ارتودنسی اگر از نگهدارنده استفاده نشود امکان بازگشت نامرتبی وجود دارد. اما اگر لمینت دندان را برای اصلاح نامرتبی خفیف دندان های خود انتخاب کردید ، امکان ارتودنسی بعد از لمینت دندان وجود ندارد ، مگر اینکه لمینت دندان از دندان ها جدا شود

بستن فضای خالی بین دندان ها

معمولا جهت بستن فاصله بین دندان ها از درمان ارتودنسی استفاده می شود ، اما امروزه بستن فاصله بین دندان ها به راحتی با این درمان امکان پذیر است.

هماهنگی با روکش و ایمپلنت

اگر در ناحیه ی دندانهای مشخص شده در لبخندتان دندانهایی دارید که ایمپلنت یا روکش شده است، بهتر است برای زیبایی دیگر دندانها از روش لمینت استفاده کنید نه کامپوزیت ونیر. زیرا لمینت از نظر جنس با روکش دندان و روکش ایمپلنت هماهنگی بیشتری دارد.

لمینت بريليانس
نمونه لمینت بريليانس انجام شده برای یکی از بیماران کلینیک

آیا لمینت ، دهان را بد بو می کند؟
علت تفاوت قیمت لمینت دندان
آیا لمینت دندان را می توان برداشت

انواع لمینت دندان

لمینت كاد كام

لمینت کاد کام از جنس سرامیک که کاربرد آن در ساخت لمینت دندان است ، نحوه ساخت این لمینت به این صورت است که بلوک سرامیکی توسط کامپیوتر با تراش شکل می گیرد.

مزیت فوق العاده این روش در سرعت آماده شدن این سیستم می باشد ، به این صورت که می توان در ظرف چند ساعت در مطب لمینت سرامیکی را ساخت.

جهت ساخت لمینت کاد کام ابتدا اسکن دندان های بیمار گرفته می شود سپس اطلاعات اسکن به کامپیوتر ارسال می شود و بصورت مجازی طراحی لمینت دندان انجام و سپس اطلاعات طراحی به دستگاه تراش ارسال و دستگاه تراش بلوک سرامیکی را می تراشد.

عیب این سیستم به دلیل آنکه از یک بلوک تک رنگ برای ساخت لمینت دندان استفاده می شود نسبت به دیگر سیستم های لمینت که لایه لایه از رنگ های گوناگون ساخته می شوند کمتر است.

لمینت لومينيرز

لمینت لومينيرز یا بلریانس یک ویژگی عالی دارد و آن عدم نیاز به تراش دندان است ، این سیستم به دلیل استحکام بالایی که دارد در ضخامت های خیلی نازک ساخته می شود ، این ویژگی باعث شده دندان ها هنگام نصب این سیستم سرامیکی به حداقل تراش دندان نیاز داشته باشند. در واقع لمینت لومينيرز یک نوع سیستم کانتکت لنز می باشد.

عیب لمینت لومينيرز هزینه بالای آن و تحت انحصار بودن آن در شرکت سازنده آمریکایی می باشد ، از این جهت که باید قالب گیری انجام شده را با پست به کشور مقصد ارسال کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
لمینت دندان
فهرست مطلب
باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟