لمینت دندان
لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که همانند یک لنز چشمی روی سطح دندان چسبانده می شود، با این روش می توان مشکلات ظاهری دندان ها را مثل بد رنگی، بد شکلی، فاصله ی بین دندانها و نامرتبی های خفیف دندان را اصلاح کرد.

لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان

آیا لمینت دندان نیاز به تراش دارد؟

بله، در این روش نیاز است که سطح دندان بطور جزئی، و به منظور جبران ضخامت پوسته ی لمینت تراش داده شود. لازم به ذکر است که لمینت های نسل جدید به میزان تراش بسیار کمتری نیاز دارند. در لمینت دندان فقط سطح خارجی دندان حدود (۰.۵ تا ۱ میلیمتر) تراش داده می شود و این میزان تراش باعث آسیب رسیدن به دندان نمی شود و یا دندان با این میزان جزئی از تراش نیاز به عصب کشی نخواهد داشت.

انجام لمینت دندان

آیا لمینت دندان دردناک است؟

خیر، مراحل مختلف انجام لمینت تحت بیحسی انجام می شود و در کل درمان لمینت یک درمان محافظه کارانه است و در حین انجام مراحل درمان، فرد احساس درد یا ناراحتی نخواهد داشت.

قیمت لمینت دندان

لمینت دندان چقدر عمر میکند؟

مدت ماندگاری لمینت دندان بستگی به مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای بیمار دارد و تاریخ انقضا ندارد. بطور کلی لمینت دندان از جمله روش های درمانی با طول عمر بالاست و در صورتی که درمان درست و اصولی انجام شده باشد و بیمار نیز به خوبی مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای را رعایت نماید، هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد.
توصیه می شود بیمارانی که درمان لمینت انجام داده اند، علاوه بر دقت در مراقبت های بهداشتی، معاینات دوره ای سالیانه با دندانپزشک خود را داشته باشند و تحت کنترل باشند تا انتظار طول عمر بالاتری از لمینت های انجام شده برایشان باشد.

لمینت دندان
شکل ظاهری لمینت دندان
لمینت دندان
نحوه قرار گیری بر روی دندان
نمونه لمینت دندان
نمونه لمینت انجام شده

ویژگی های اصلی لمینت سرامیکی

ویژگی اصلی لمینت های سرامیکی مقاومت و استحکام بالای آنها به همراه عدم رنگ پذیری است، به این معنی که لمینت دندان به راحتی شکسته نمی شود و تغییر رنگ نمی دهد.

بنابراین در مواردی که نیاز به درمانی با استحکام بالا است، مثلا به دلیل فشار های زیاد جویدنی در افرادی که عضلات جونده ی قوی دارند و یا افرادی که عادت به خوردن مواد غذایی سفت و سخت دارند لمینت سرامیک مناسب تر از کامپوزیت ونییر خواهد بود.

در ضمن افرادی که مصرف مواد غذایی رنگی بالایی دارند مثلا به دفعات بالا از نوشیدنی هایی مثل چای و قهوه استفاده می کنند و یا عادت به مصرف دخانیات دارند، لمینت سرامیک به دلیل مقاومت به تغییر رنگ برایشان مناسب تر است.

ویژگی لمینت دندان

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

 1. افرادی که دندانهایشان دچار تغییر رنگ زیاد است و به دنبال روشن تر شدن رنگ دندانهایشان هستند
 2. افرادی که دندانهایشان دارای نامرتبی خفیف است
 3. افرادی که فاصله بین دندانی دارند
 4. افرادی که لبه های دندان شکسته یا ساییده شده دارند
 5. افرادی که به دنبال درمانی با ماندگاری بالا و دوام طولانی هستند

کاربرد های لمینت دندان سرامیکی

لمینت های سرامیکی یکی از درمانهای معتبر و تایید شده به منظور بازسازی دندانهای آسیب دیده و یا اصلاح طرح لبخند و زیباتر کردن ظاهر دندانها و فرم لبخند می باشد. از موارد کاربرد لمینت های سرامیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سفید کردن رنگ دندان ها با لمینت

گاهی اوقات بدرنگی دندان ها شدید است و یا لک های روی مینای دندان به وجود آماده که با درمان هایی مانند بلیچینگ و جرم کیری بر طرف نمی شود. در این موارد از لمینت برای سفید کردن و اصلاح رنگ دندان می توان استفاده کرد.

اصلاح لب پر شدگی و ترک خوردگی با لمینت دندان

در مواردی که دندان ها به دلایل مختلف شکستگی های وسیع یا لب پر شدگی های متعدد یا ترک های عمیق دندانی داشته باشند، درمان لمینت سرامیک گزینه ی مناسب تر و مقاوم تری نسبت به پرکردگی ساده یا کامپوزیت ونییر خواهد بود.

تغییر اندازه دندانها با لمینت دندان

گاهی اوقات دندانها بطور مادرزادی کوتاه و کوچک هستند و یا بر اثر فشار های مداوم ساییده شده اند و در هنگام لبخند زدن دیده نمی شوند که این امر باعث نازیبایی لبخند یا پیرتر به نظر آمدن چهره می شود. در این شرایط برای بلند تر کردن اندازه ی دندانها و نیز بیشتر کردن نمایش دندانها حین لبخند می توان از روش لمینت استفاده کرد.

بستن فاصله بین دندانها با لمینت

در برخی افراد به دلیل عدم هماهنگی بین سایز فک و اندازه ی دندانها، بین دندانها فاصله ایجاد شده است. در چنین مواردی می توان برای بستن فاصله از روش لمینت استفاده کرد. این روش سریع تر و آسان تر از روش ارتودنسی است. ولی باید در نظر داشت که بستن فاصله با این روش دارای محدودیت است و اگر فواصل دندانی بیش از حد معمول ( بیشتر از ۲ میلیمتر ) باشد، توصیه به انجام درمان ارتودنسی است، زیرا در غیر این صورت دندانها بسیار پهن شده و شکل و فرم طبیعی نخواهند داشت.

اصلاح نامرتبی خفیف دندانها با لمینت

مزیت این روش در این است که بدون صرف زمان طولانی و تحمل سختی های درمان ارتودنسی، در مدت زمان کمتری نامرتبی های دندان را اصلاح کرد. البته باید توجه داشته باشید که در موارد نامرتبی شدید دندان ها، نمی توان مشکل را با لمینت حل کرد و لمینت فقط برای اصلاح نامرتبی های خفیف دندانی کاربرد دارد.

انتخاب رنگ در لمینت سرامیک

یکی از دلایلی که مراجعه کنندگان تمایل دارند سفیدترین رنگ ممکن را برای دندانهایشان انتخاب کنند. اما باید این نکته را در نظر داشت که اگر دندانهای لمینت شده خیلی سفید باشند، غیر طبیعی به نظر میرسند و انگار دندان مصنوعی هستند. همچنین رنگ های روشن تر باعث بزرگتر و برجسته تر دیده شدن اجسام میشوند.
لذا توصیه می شود در انتخاب رنگ دندانهایتان به نکات زیر توجه نمایید:

 1. تعداد دندانهایی که تحت درمان قرار می گیرند مهم است. زیرا رنگ دندان باید با دیگر دندانهای کناری هماهنگی داشته باشد تا لبخند زیبا و طبیعی به نظر برسد.به همین دلیل، اگر قرار است تمام دندانهای ناحیه ی طرح لبخند ( یعنی دندانهایی که در حین لبخند و صحبت کردن دیده می شود که معمولا تعداد ۸ تا ۱۰ دندان در هر قوس فک می باشد ) مورد درمان قرار گیرد، دستتان باز است و می توانید هر رنگ که مایل هستید را انتخاب کنید. ولی اکر قرار است برای مثال فقط ۴ دندان جلو در فک بالا مورد درمان قرار گیرد، نیاز است که رنگ لمینت ها با رنگ دیگر دندانهای کناری موجود در ناحیه ی لبخند هماهنگی داشته باشد.
 2. رنگ پوست و مو و همچنین سفیدی چشم شما باید در نظر گرفته شود. هر چه پوست سفیدتری دارید می توانید رنگ سفیدتری هم برای دندانهایتان انتخاب کنید.
 3. سن و جنسیت نیز در انتخاب رنگ مهم است. معمولا خانم ها و افراد با سن کمتر تمایل دارند رنگ را روشنتر انتخاب کنند .
 4. سعی کنید انتخاب رنگ را در نور طبیعی روز و بدون استفاده از لوازم آرایش انجام دهید.
 5. سریع انتخاب کنید زیرا بعد از ۷۵ ثانیه چشم ها خسته می شوند. در صورتی که شک داشته معمولا گزینه ی اول را ترجیح دهید. و یا کمی صبر کنید و دوباره برای انتخاب رنگ اقدام کنید.
 6. انتظار شخصی و خصوصیات فردی خود را در نظر داشته باشید. معمولا افراد برون گرا تمایل به رنگ های سفید تر دارند زیرا جلب توجه دیکران برایشان خوشایند است ، در مقابل افراد درون گرا رنگ های طبیعی تر را ترجیح می دهند.
 7. اگر دندانهای بزرگ و بیرون زده دارید و یا فک شما جلو است توصیه ی ما به انتخاب رنگ های طیف طبیعی می باشد.

در زیر چارت رنگی که برای انتخاب رنگ لمینت ها استفاده میکنیم را نشان داده ایم.

رنگ بندی لمینت دندان

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید طیف رنگی کیت انتخاب رنگ، از رنگ های سوپر بلیچ (سمت چپ) تا رنگ های طبیعی تر (سمت راست) را شامل می شود.

رنگ ها با کمک حروف (A,B,C,D,Bl) و یک عدد ( ۱٫۲٫۳٫۴) دسته بندی می شوند. عدد یک نشانه ی رنگ سفیدتر و عدد چهار نشانه ی رنگ زردتر و تیره تر است. به همین ترتیب :

 • حروف M ;متخص دسته رنگ های بلیچ
 • حرف B , شامل بیس زرد
 • حرف A , شامل بیس قهوه ای
 • حرف C , شامل بیس خاکستری
 • حرف D , شامل بیس خاکستری مایل به قرمز می باشد.

در بین این رنگ ها دسته ی بلیچ به علاوه ی A1 و B1 جزو پرکاربردترین رنگ ها در دندانپزشکی زیبایی می باشند.
تفاوت بین این رنگها کم است و ممکن چشم افراد معمولی نتواند به خوبی بین آنها تفاوت قائل شود. لذا توصیه می شود اعتماد کافی به مشاوره ی دندانپزشک خود داشته باشید و به فکر طبیعی بودن لبخند خود باشید.

لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان

مراحل انجام لمینت

لمینت دندان

1.معاینه دندانها

قبل از شروع درمان لمینت، لازم است ابتدا دهان و دندانها معاینه شوند و عکس رادیوگرافی دندانها بررسی شود و مناسب بودن روش لمینت برای رسیدن به خواسته های بیمار ارزیابی شود.

۲- ترمیم پوسیدگی و بهبود مشکلات و بیماری های لثه در صورت لزوم

۳- تراش دندانها

در این مرحله سطح خارجی مینای دندان به منظور جبران ضخامت پوسته ی نازک لمینت به مقدار کمی ( در حدود ۰.۵ تا ۱ میلی متر) تراشیده می شود. توجه داشته باشید که این تراش فقط در سطح خارجی دندان و لبه ی دندان می باشد و سطح پشتی دندان دست نخورده باقی می ماند.

لازم به ذکر است که میزان تراش دندانها در حالت نرمال همانطور که گفتیم حدود نیم تا یک میلیمتر است ولی بسته به شدت تغییر رنگ دندان و یا میزان نامرتبی دندانها این میزان تراش ممکن است اندکی تغییر کند.

۴- قالبگیری از دندان

یک روش قالبگیری از دندانها همان روش معمول استفاده از خمیر های مخصوص قالبگیری دندانپزشکی است که این مواد با استفاده از یک قاشقک در داخل دهان بیمار روی دندانها قرار میگیرد و پس از سفت شدن از دهان خارج و به لابراتوار ارسال می شود.


روش جدید برای قالبگیری، قالبگیری دیجیتال است که با استفاده از اسکنر های سه بعدی انجام می شود. از مزیت های این روش سرعت انجام قالبگیری، دقت انجام آن و راحتی انجام کار برای بیمار است. به خصوص بیمارانی که احساس حالت تهوع در حین انجام قالبگیری دارند.

۵- ارسال به لابراتوار

ساخت لمینت ها در لابراتوار های دندانپزشکی و توسط تکنسین سرامیست انجام می شود، بنابراین یکی از فاکتور های مهم در کیفیت و زیبایی لمینت همکاری با یک تکنسین ماهر و هنرمند است که دارای هنر و دقت بالایی است.

۶- پرو لمینت ها روی دندان

در این مرحله ابتدا لمینت های ساخته شده در لابراتوار روی دندان امتحان می شود و از جهت رنگ، فرم و تطابق مورد بررسی و ارزیابی قرار میگیرد و در صورت لزوم مجددا به لابراتوار ارسال می شود تا اصلاحات انجام شود.

۷- چسباندن لمینت های سرامیک روی دندان

در این مرحله بعد از آنکه در جلسه پرو همه چیز بررسی شد و بیمار از اندازه و رنگ و شکل نهایی لمینت ها مطمئن شد و رضایت خود را اعلام داشت، لمینت ها با چسب مخصوص که به منظور چسباندن لمینت روی دندان است ( سمان دندانپزشکی ) روی سطح بیرونی دندانها چسبانده می شود.

سوالات رایج در خصوص انجام لمینت

آیا لمینت دندان باعث ایجاد بوی نامطبوع دهان می شود؟

این بستگی به کیفیت درمان انجام شده دارد، اگر پوسته نازک لمینت کاملا با سطح دندان منطبق نباشد و درز یا فاصله ای بین دندان و لمینت وجود داشته باشد، ممکن است این فاصله باعث تجمع پلاک باکتری و خرده های مواد غذایی شود و در نتیجه باعث ایجاد بوی بد دهان شود. ولی اگر کار درست و اصولی انجام شود، اصلا چنین مشکلی بوجود نمی آید.

آیا می توان دندان شیری را لمینت کرد؟

به هیچ عنوان لمینت کردن دندان شیری امکان پذیر نیست. در صورتی که دندانهای شیری دچار مشکلاتی مثل بدرنگی، شکستگی و پوسیدگی وسیع شوند می توان از روش کامپوزیت ونیر به جای لمینت برای اصلاح آنها استفاده کرد.

لمینت دندان

چقدر طول می کشد تا لمینت دندان انجام شود؟

معمولا درمان لمینت طی ۴ جلسه و در مدت زمان حدودا ۶ تا ۷ هفته طول می کشد تا انجام گردد.

این جلسات شامل:

۱- جلسه اول تراش و قالبگیری از دندانها و ارسال آن به لابراتوار
۲- جلسه دوم لمینت های سرامیکی ساخته شده در لابراتوار آماده امتحان روی دندانهای مراجعه کننده است و در این جلسه پرو اول لمینت ها انجام می شود. در صورت نیاز به اصلاحات و تغییر، موارد لازم برای لابراتوار یادداشت گذاشته می شود و کار مجددا به لابراتوار ارسال می شود.
۳- جلسه سوم مجددا لمینت ها روی دندان امتحان می شود و با بیمار چک می شود که همه ی موارد از جمله رنگ، فرم و تطابق مورد تایید باشد و‌ در صورت تایید نهایی کار مجددا برای لعاب دادن با گلیز شدن به لابراتوار ارسال می شود.
۴- جلسه چهارم جلسه ی چسباندن لمینت ها روی دندان و تحویل کار به بیمار می باشد.

لمینت دندان

آیا بیماران دارای ناهنجاری فکی می توانند از لمینت استفاده کنند؟

اگر فرد دارای ناهنجاری فکی باشد، مثلا رشد فک به دلایل ژنتیکی بیش از حد زیاد یا کم باشد که باعث شود ظاهر قوس فک و دندانها بیرون زده بنظر برسد و یا عقب رفته باشد، در چنین شرایطی بیمار ابتدا باید توسط دندانپزشک ویزیت و روابط دندانهای بالا و پایین با هم بررسی شود، در خیلی موارد امکان انجام لمینت برای این افراد وجود ندارد و بیمار با ناهنجاری فکی ابتدا باید با درمان ارتودنسی و جراحی فک برای اصلاح موقعیت دندان اقدام کند و سپس درمان لمینت انجام دهد.

البته در مواردی که ناهنجاری ضعیف باشد می توان درمان لمینت سرامیک را برای فرد انجام داد که این موضوع باید توسط دندانپزشک بررسی و تایید شود.

هزینه و قیمت لمینت چقدر است؟

هزینه لمینت های سرامیکی به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی از فاکتور هایی که روی قیمت لمینت دندان موثر است عبارت است از :
۱- تجربه و تخصص دندانپزشک

مسلماً دندانپزشکی که دارای بورد تخصصی در رشته های مرتبط یعنی پروتز و یا ترمیمی – زیبایی است، هزینه درمان انجام شده بیشتری درخواست می کند.

۲- لابراتوار

مراحل ساخت لمینت های سرامیکی در لابراتوار انجام می شود و از آنجا که ساخت لمینت همانند یک اثر هنری و توسط کار دست می باشد. بنابراین ظرافت و دقت در جزئیات و زمان صرف شده برای ساخت آن و هنر دست سرامیست در هزینه تمام شده انجام لمینت دندان تاثیر می گذارد.

۳- شدت مشکلات دندانی و پیچیدگی درمان

قاعدتا وضعیت دندانهای بیماران شبیه هم نیست و بعضی از درمان ها پیچیده و سخت تر هستند. مثلا درمانهای ترکیبی که نیازمند هماهنگی روکش و ایمپلنت با لمینت های دندان است، کار پیچیده تر و پرچالش تری است و قاعدتا هزینه درمان بیشتری دارد.

۴- کیفیت مواد و امکانات مورد استفاده:
در پروسه درمان لمینت دندان استفاده از تجهیزات مدرن مثل اسکنر های دیجیتالی نسبت به قالبگیری سنتی، و یا متریال هایی که از برند های گران قیمت هستند مثلا سمان های رزینی برند می تواند تا حدودی روی قیمت تمام شده لمینت سرامیکی تاثیر داشته باشد.

۵- نوع لمینت

لمینت های دندان انواع متفاوتی دارند که بر حسب روش ساخت و جنس سرامیک مورد استفاده در لمینت با هم فرق می کنند. ( ایمکس، فلدسپاتیک، لومینیرز،سلترادو و … ) و قاعدتا در قیمت تمام شده لمینت دندان تاثیر می گذارد. بنابراین با توجه به موارد گفته شده و مانند سایر تعرفه های دندانپزشکی ( مثلا قیمت ایمپلنت دندان یا قیمت ارتودنسی و غیره) بسته به شرایط مختلف هزینه لمینت دندان در مراکز دندانپزشکی مختلف فرق دارد. ولی در این مرکز هزینه لمینت دندان در سال ۱۴۰۱ در حدود ۸ تا ۱۰ میلیون تومان می باشد که البته برای برآورد دقیق قیمت لمینت لازم است متقاضی ابتدا بصورت حضوری ویزیت شود تا شرایط دندانها بررسی و طرح درمان مشخص شود.

در انتها توجه داشته باشید که هزینه لمینت در خارج از کشور چیزی در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار برای هر واحد می باشد. این بیانگر آن است که با توجه به حساسیت درمان و اهمیت دقت و تخصص و تجربه در این روش، هزینه لمینت در همه جای دنیا بالا است.

آیا امکان برداشتن لمینت سرامیک از روی دندان وجود دارد؟

به دلایل مختلفی ممکن است لازم باشد که لمینت را از روی دندان برداریم مثلا ممکن است لمینت دندان در اثر ضربه شکسته شده باشد و یا به دلیل پوسیدگی دندان زیر آن نیاز به برداشتن لمینت باشد و یا مثلا فردی از رنگ و فرم لمینت های انجام شده راضی نباشد و تصمیم بر برداشتن لمینت از روی دندانهایش داشته باشد.

بله، در چنین شرایط می توان لمینت را از روی دندانها برداشت ولی بایست توجه داشت که دندان لمینت شده به دلیل تراشی که برای انجام درمان روی دندان داده شده است می بایست مجددا لمینت شود و نمی توان انتظار داشت فقط لمینت را از روی دندان برداشت و دندان به حالت قبلی خود باقی بماند.

لذا قبل از انجام لمینت لازم است کاملا از ویژگی های درمان و سایر مسائل مربوط به درمان در جلسه مشاوره با دندانپزشک آگاه شویم و بدانیم که درمان لمینت یک درمان غیر قابل برگشت است.

لمینت دندان

آیا می توان لمینت دندان را در دوران بارداری انجام داد؟

بطور کلی انجام درمانهای انتخابی مثل دندانپزشکی زیبایی ( لمینت و کامپوزیت ونییر) بهتر است در دوران بارداری انجام نشود و فقط درمانهای اورژانسی مثل ترمیم و عصب کشی در این دوران انجام می شود و در ضمن بهترین زمان در دوران بارداری برای انجام درمانهای دندانپزشکی اورژانسی سه ماهه دوم بارداری است.

لذا درمان لمینت در دوران بارداری انجام نمی شود زیرا هم برای تشخیص و طرح درمان نیاز به عکس رادیوگرافی است که به دلیل تابش اشعه در حین رادیوگرافی و ضرری که برای جنین ایجاد می کند، مانعی برای درمان است.

و در ضمن برای انجام درمان لمینت لازم است خانم باردار برای مدت طولانی روی یونیت دندانپزشکی به پشت دراز بکشد که این موضوع برای زنان باردار مجاز نیست، زیرا مدت طولانی به پشت خوابیدن ممکن است به علت فشار به جفت باعث آسیب رسیدن به جنین شود. لذا درمان لمینت دندان در این دوران منع تجویز دارد.

لمینت دندان

طول عمر لمینت سرامیک چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان هم مانند هر درمان دندانپزشکی دیگر به عوامل مختلف بستگی دارد. از جمله نکاتی که در طول عمر لمینت تاثیر گذار است شامل:

_ کیفیت درمان انجام شده
_ مراقبت های بیمار
_ رعایت مسائل بهداشتی از جمله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
_ مراقبت در اینکه فشار زیاد از حد به لمینت وارد نشود، مثلا پرهیز از شکستن تخمه یا گاز زدن اجسام سخت مثل هسته میوه ها
_ دندان قروچه و فشار دادن دندانها روی هم
_ تغییرات هورمونی مثل بارداری و شیردهی
بعضی از داروها مثل داروهای آرام بخش یا ضد افسردگی
_ بیماری های زمینه ای مثل دیابت یا شوگرن
_ مصرف دخانیات و …

اما در مجموع می توان گفت که درمان لمینت دندان تاریخ انقضا ندارد و جزو درمانهای با ماندگاری بالا است؛ و طول عمر لمینت های سرامیک نسبت به کامپوزیت ونییر دندان بیشتر است و هر چه بیمار مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای را بهتر رعایت کند، می توان طول عمر بالاتری از آن انتظار داشت ولی بطور کلی طول عمر متوسطی که می توان از درمان لمینت دندان انتظار داشت چیزی در حدود ۱۰ تا ۲۰ سال است و البته اگر لازم باشد که لمینت دندان تعویض شود و طول عمر آن به سر آمده باشد امکان تعویض لمینت ها وجود دارد و مراحل درمان تعویض لمینت کاملا مشابه با مراحل درمان لمینت است که قبلا توضیح داده شد.

آیا بعد از انجام درمان لمینت، دندانها حساس می شوند؟

بطور کلی بعد از انجام هر درمان دندانپزشکی مثل ترمیم، کامپوزیت ونییر یا لمینت دندان، ممکن است تا مدتی دندانها حساس شوند که این بدلیل تحریک و استرس است که در اثر کار درمانی روی دندان وارد شده و البته این حساسیت موقتی است و بعد از مدتی برطرف می شود.

برای سریع تر برطرف شدن حساسیت دندانی می توان از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کرد.

ولی اگر حساسیت دندانی بعد از انجام لمینت بعد از چند هفته از بین نرفت می بایست دندانپزشک وضعیت و کیفیت درمان لمینت را بررسی کند.

گاهی به دلیل عدم تطابق لمینت سرامیکی با دندان و وجود درز و فاصله بین لمینت و دندان این حساسیت اتفاق می افتد که در این صورت باید لمینت اصلاح شود.

پس از انجام لمینت چه مراقبت هایی نیاز است؟

لمینت دندان هم مانند سایر درمانهای دندانپزشکی نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. این مراقبت ها شامل موارد زیر است.

۱- رعایت دقیق و درست مراقبت های بهداشتی که شامل مسواک زدن مرتب و اصولی است. در این خصوص بهتر است از مسواک نرم استفاده شود، نوع خمیر دندان چندان اهمیتی ندارد. آنچه باید در مسواک زدن مورد توجه قرار بگیرد آن است که اطراف لمینت به ویژه در نزدیکی لثه ها ( مارجین لثه) و ناحیه تماس دندانها ( بین دندانها) با دقت زیاد تمیز شود.
نکته ی بعد در رعایت بهداشت استفاده از نخ دندان می باشد. و لازم است که حداقل روزی دو بار با دقت و حوصله ناحیه تماس دندانها و لمینت توسط نخ دندان تمیز شود.

و مورد آخر استفاده از دهان شویه آب نمک رقیق یا سرم شست و شو است. توجه داشته باشید که در صورت انجام لمینت بهتر است از دهان شویه های تجاری دیگر غیر از آب نمک رقیق استفاده نکنید.

۲- مراقبت مهم بعدی در صورت انجام لمینت دندان، پرهیز از جویدن مواد غذایی دارای بافت سخت و خشک است مثل شکستن تخمه، جویدن ته دیگ، یخ و…

۳- پرهیز از عادات ناپسند مانند نگاه داشتن وسایل با دندان مثل سوزن و خودکار، یا باز کردن در بطری با دندان و …

۴- بی احتیاطی در گاز زدن میوه های هسته دار و فشار بیش از حد به لمینت در اثر گاز گرفتن هسته میوه یا احیانا استخوان داخل برخی مواد غذایی…

۵- فشار دادن بیش از حد دندانها به هم و دندان قروچه که در این صورت بهتر است از نایت گارد ( محافظ شبانه ) استفاده شود.

لمینت دندان

آیا لمینت دندان باعث پوسیدگی و خراب شدن دندانها می شود؟

خیر، لمینت دندان هم مانند سایر درمانهای دندانپزشکی، اگر اصولی و درست انجام شده باشد، باعث پوسیدگی و خرابی دندان نمی شود. البته اگر درمان غیر اصولی باشد و مثلا پوسته لمینت با دندان زیرش کاملا منطبق نباشد و درز یا فاصله بین آنها وجود داشته باشد، در این حالت می تواند باعث ایجاد پوسیدگی و یا مشکلات دیگر مثل گیر غذایی و حساسیت دندانها شود.

نکته دیگر آنکه هر چند لمینت باعث ایجاد پوسیدگی و خرابی دندان نیست ولی مانع از ایجاد پوسیدگی دندانها (در صورت عدم رعایت بهداشت و مراقبت های لازم) هم نمی شود.

آنچه در سلامت دندانها بعد از درمان لمینت اهمیت دارد، بهداشت مناسب و مراقبت های لازم است که برای توضیحات بیشتر در این خصوص به قسمت مربوط در این صفحه مراجعه نمایید.

آیا با وجود پروتز متحرک امکان لمینت دندان وجود دارد؟

خیر امکان آن نیست ، مگر اینکه به جای استفاده از پروتز ، از ایمپلنت استفاده کنید و سپس باقی دندان ها را بتوان لمینت کرد.

کاربردهای لمینت دندان

همانطور که در بالا ذکر شد کاربرد لمینت دندان بیشتر در زمینه اصلاح طرح لبخند است ، اما در واقع قدرت این درمان فراتر از انتظار است.

از کاربردهای لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بهبود فوق العاده بد رنگی دندان ها

اگر هدفتان از انتخاب لمینت دندان صرفا سفید کردن دندان ها یا سوپر بلیچ است ، بهترین انتخاب خواهد بود.

بد رنگی دندان ها ممکن است به دلایل مختلف اتفاق افتد ، مواردی مثل ضربه به دندان ، درمان ریشه ، بد رنگی دندان به دلیل مصرف دارو ، زیاده روی در مصرف فلوراید و کهولت سن

پوشش مناسب برای دندان های پوسیده شده

پوسیدگی دندان عامل بسیاری از مشکلات دندانی است ، پوسیدگی دندان اکثر اوقات باعث خرد شدن دندان می شود.

البته برای استفاد از لمینت دندان در جهت پوشش دندان های پوسیده شده باید حداقل مقداری مینای دندان باقی مانده باشد.

پوشش دندان های سائیده شده

سائیدگی دندان معمولا در پا به سن گذاشتن و یا مشکل به هم فشردن دندان ها به وجود می آید.

اگر دندان قروچه دارید باید درمان لازم انجام شود ، یا جهت جلوگیری از شکستن لمینت دندان از محافظ دندانی یا نایت گارد استفاده شود.

مناسب برای دندان های شکسته شده ، ترک خورده یا لب پر شده

شکستگی ، ترک های مویی و یا لب پر شدگی دندان ها به دلایل مختلف مانند ضربه به دندان یا مشکلات جویدن غذا های سفت

اصلاح نا مرتبی خفیف دندان ها

از مزایای استفاده از لیمنت دندان در جهت صاف و مرتب کردن دندان به جای ارتودنسی می توان به کوتاه بودن طول درمان و جلوگیری از عوارض جانبی درمان ارتودنسی می باشد ، ضمن اینکه در درمان ارتودنسی اگر از نگهدارنده استفاده نشود امکان بازگشت نامرتبی وجود دارد. اما اگر لمینت دندان را برای اصلاح نامرتبی خفیف دندان های خود انتخاب کردید ، امکان ارتودنسی بعد از لمینت دندان وجود ندارد ، مگر اینکه لمینت دندان از دندان ها جدا شود

بستن فضای خالی بین دندان ها

معمولا جهت بستن فاصله بین دندان ها از درمان ارتودنسی استفاده می شود ، اما امروزه بستن برخی فاصله های بین دندان ( تا حدود ۲ میلی متر) به راحتی با این درمان امکان پذیر است.

هماهنگی با روکش و ایمپلنت

اگر در ناحیه ی دندانهای مشخص شده در لبخندتان دندانهایی دارید که ایمپلنت یا روکش شده است، بهتر است برای زیبایی دیگر دندانها از روش لمینت استفاده کنید نه کامپوزیت ونیر. زیرا لمینت از نظر جنس با روکش دندان و روکش ایمپلنت هماهنگی بیشتری دارد.

آیا لمینت ، دهان را بد بو می کند؟
علت تفاوت قیمت لمینت دندان
آیا لمینت دندان را می توان برداشت

انواع لمینت دندان

لمینت كاد كام

لمینت کاد کام از جنس سرامیک است ، نحوه ساخت این لمینت به این صورت است که بلوک سرامیکی توسط کامپیوتر با تراش شکل می گیرد.

مزیت فوق العاده این روش در سرعت آماده شدن این سیستم می باشد ، به این صورت که می توان در ظرف چند ساعت در مطب لمینت سرامیکی را ساخت.

جهت ساخت لمینت کاد کام ابتدا اسکن دندان های بیمار گرفته می شود سپس اطلاعات اسکن به کامپیوتر ارسال می شود و بصورت مجازی طراحی لمینت دندان انجام و سپس اطلاعات طراحی به دستگاه تراش ارسال و دستگاه تراش بلوک سرامیکی را می تراشد.

لمینت بريليانس

لمینت لومينيرز

لمینت لومينيرز یا بلریانس یک ویژگی عالی دارد و آن حداقل میزان تراش دندان است. این سیستم به دلیل استحکام بالایی که دارد در ضخامت های خیلی نازک ساخته می شود ، این ویژگی باعث شده دندان ها هنگام نصب این سیستم سرامیکی به حداقل تراش دندان نیاز داشته باشند. در واقع لمینت لومينيرز یک نوع سیستم کانتکت لنز می باشد.

عیب لمینت لومينيرز هزینه بالای آن و تحت انحصار بودن آن در شرکت سازنده آمریکایی می باشد ، از این جهت که باید قالب گیری انجام شده را با پست به کشور مقصد ارسال کرد.

عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان معمولا ناچیز است و به کیفیت درمان انجام شده و مراقبت های بیمار بستگی دارد.
در هر حال اگر قصد لمینت دندان دارید، بهتر است معایب لمینت دندان را در نظر داشته باشید.

فرایند لمینت کردن دندان برگشت ناپذیر است و این یعنی نمی توان بعد از انجام لمینت تصمیم گرفت که لمینت ها را از روی دندان برداشت و به حالت قبل از انجام لمینت دندان برگشت. البته امکان تعویض لمینت بعد از درمان وجود دارد و در صورتی که فردی بخواهد لمینت های قبلی را عوض کند و لمینت جدید بگذارد باید قالبگیری مجدد انجام شود.

افرادی که دندان قروچه میکنند و یا فک هایشان را به هم می فشارند برای این کار گزینه ی چندان مناسبی نیستند، چراکه ممکن است فشار وارده باعث ترک خوردگی و لب پر شدن لمینت شود و در صورت انجام لمینت در این شرایط بهتر است فرد از نایت گارد ( پلاک محافظتی مخصوص افرادی که دندان قروچه دارند) استفاده کند.

اگر درمان لمینت اصولی و دقیق انجام نشود و یا مراقبتهای بیمار نامناسب باشد، ممکن است افراد دچار مشکلات و عوارضی بعد از انجام لمینت بشوند. از جمله:

۱- حساسیت و درد دندان
۲- بوی نامطبوع دهان
۳- التهاب و خون ریزی لثه ها
۴- پوسیدگی دندان

بروز حساسیت دندانی و درد پس از لمینت دندان

بعد از درمان لمینت مانند درمانهای دندانپزشکی دیگر ممکن است دندانها تا مدتی در مقابل تغییرات دمایی (گرما و سرما) حساس شود و در این صورت بهتر است بیمار تا مدتی از خمیر دندانهای ضد حساسیت استفاده کند و از مصرف مواد غذایی بسیار سرد یا گرم خودداری کند. البته این حساسیت گذرا است و بعد از چند هفته خوب می شود.

آیا لمینت باعث بوی بد دهان می شود؟

خیر، ولی جلوی بوی بد دهان را هم نمیگیرد و در حالتی که بهداشت دهان رعایت شود و دندانپزشک در نصب لمینت مهارت لازم را داشته باشد، جای نگرانی در این مورد نیست.

5/5 – (7 امتیاز)
باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟