دانستنی های دندانپزشکی, لمینت

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که همانند یک لنز چشمی روی سطح دندان چسبانده می شود ، با این روش می توان مشکلات ظاهری دندان ها را مثل بد رنگی ، بد شکلی و نامرتبی دندان را اصلاح کرد. این پوسته وقتی به درستی بر روی دندان ها چسبانده شود به شدت مقاوم خواهد بود و شباهت ظاهری این پوسته نازک به دندان باعث می شود نتیجه درمان شباهت ظاهری این پوسته نازک ( شفافیت ) باعث شده نتیجه نهایی درمان کاملا طبیعی جلوه داشته باشد.

قیمت لمینت دندان
هزینه لمینت دندان چقدر است؟

قیمت لمینت دندان در مطب ما بسته به اینکه لمینت سرامیکی ، لومینیرز یا برلیانس انتخاب می کنید ممکن است متفاوت باشد اما در هر حال جهت قیمت لمینت دندان متغیر است.

انجام لمینت دندان
آیا انجام لمینت دندان دردناک است؟

خیر ، لمینت دندان با استفاده از مواد دندانپزشکی روی دندان ها چسبانده می شود ، در این میان هیچ گونه دردی متوجه شما نخواهد بود؛ همچنین مقدار تراش لازم مینای دندان در لمینت های نسل جدید خیلی کم است.

عمر لمینت دندان
لمینت دندان چقدر عمر می کند؟

لمینت دندان بیش از 20 سال برای شما عمر می کند، ما نیز در مطب خود لمینت را گارانتی می کنیم؛ اما واقعا اینکه لمینت دندان چقدر قرار است برای شما کار کند، بستگی به نحوه نگهداری شما از آن دارد.

لمینت دندان برای چه درمان هایی مناسب است؟

لمینت دندان روشی برای اصلاح طرح لبخند و یکی از درمان های زیبایی به شدت با کیفیت به حساب می آید ، این درمان بیشتر برای افرادی مورد توجه قرار می گیرد که قصد دارند دندان هایی زیبا ، صاف و درخشان داشته باشند.

هر چند لمینت دندان در سفید کردن دندان ها و افزایش زیبایی لبخند کاربرد دارد اما قدرت صاف کردن دندان ها را بدون استفاده از درمان ارتودنسی دندان نباید دست کم گرفت.

لمینت دندان
شکل ظاهری لمینت دندان
لمینت دندان
نحوه قرار گیری بر روی دندان
نمونه لمینت دندان
نمونه لمینت انجام شده

ویژگی های اصلی لمینت دندان

ویژگی اصلی لمینت دندان مقاوم بودن و نفوذ ناپذیر بودن آن است ، به این معنی که لمینت دندان به راحتی شکسته نمی شود ، رنگ و لکه نمیگیرد.

یکی دیگر از ویژگی های لمینت دندان که خیال شما را حت می کند ، استفاده از درمان های دیگر هنگام داشتن لمینت دندان است ، به طور مثال اگر حتی پس از لمینت کردن دندان ها دچار پوسیدگی دندان شدید یا نیاز به درمان عصب کشی داشته باشید ، نیازی به برداشتن پوسته لمینت دندان نیست ، زیرا پوسته لمینت دندان بر روی جلوی دندان ها نصب شده و از پشت دندان می توان درمان های لازم را انجام داد.

لمینت دندان به مقاوم بودن و استحکام زیاد شهرت دارد ، هر چند اگر بصورت اتفاقی لمینت نصب شده دچار شکستگی ، لب پریدگی و یا حتی از دندان جدا شد امکان ترمیم آن وجود دارد.

ویژگی لمینت دندان
طول عمر دندان لمینت شده چقدر است؟

قطعا تبحر دندانپزشک عامل موثری در افزایش طول عمر لمینت دندان میباشد ، لذا سعی شود این کار توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی انجام پذیرد؛ توجه داشته باشید اگر پوسته لمینت به درستی جای گذاری نشود ، به احتمال زیاد شکسته و بدون استفاده خواهد شد.
دقت کافی در هنگام نوشیدن یا میل کردن غذا ها و نوشیدنی های سرد و گرم داشته باشید زیرا شوک سرد و گرم باعث کنده شدن لمینت دندان از دندان می شود.
خوردن میوه ها و چیزهایی مانند یخ پرهیز کنید و مراقبت بیشتری از دندان های لمینت شده داشته باشید.
حتما مسواک را در روز دو مرتبه انجام دهید ، در صورت ایجاد پوسیدگی حتما لمینت نیز دچار اشکال خواهد شد.

آیا لمینت ، دهان را بد بو می کند؟

خیر ، اما از بوی بد دهان نیز جلوگیری نمی کند ، هر چند مهارت دندانپزشک زیبایی در نصب پوسته لمینت خیلی از نگرانی ها را برطرف می کند.

آیا می توان دندان شیری را لمینت کرد؟

به هیچ عنوان لمینت کردن دندان شیری امکانپذیر نیست.
چقدر طول می کشد تا لمینت دندان انجام شود؟
به طور کلی چند مرحله طول می کشد تا لمینت دندان آماده شود شامل جلسه معاینه و قالبگیری ، ارسال به لابراتوار و ساخت سپس تست روی دندان ها و نصب لمینت بر روی دندان ها

علت تفاوت قیمت لمینت دندان در دندانپزشکی ها چیست؟

پزشک متخصص زیبایی و عمومی قطعا قیمت متفاوتی دارد ، همچنین متریال مورد استفاده ، دقت و کیفیت در ساخت در لابراتوار و شفافیت و فرم دادن به لمینت مواردی هستند که قیمت لمینت دندان را مشخص می کنند.

آیا بیماران دارای ناهنجاری فکی می توانند از لمینت استفاده کنند؟

از آنجا که ناهنجاری فکی نیاز به درمان هایی مانند جراحی فک و ارتودنسی دارند، امکان استفاده از لمینت دندان برای آن ها محدود می باشد مگر اینکه ناحنجاری جزئی باشد که بتوان با کمی تراش از آن استفاده کرد.

آیا لمینت دندان را می توان برداشت؟

از آنجا که دندان ها تراش خورده اند باید آن را جایگزین کرد.

آیا می توان لمینت دندان را در دوران بارداری انجام داد؟

در دوران بارداری انجام درمان های دندانپزشکی ممنوع است.

آیا با وجود پروتز متحرک امکان لمینت دندان وجود دارد؟

خیر امکان آن نیست ، مگر اینکه به جای استفاده از پروتز ، از ایمپلنت استفاده کنید و سپس باقی دندان ها را بتوان لمینت کرد.

آیا بعد از لمینت دندان ، دندان ها حساس می شوند؟

حساسیت دندان ها پس از درمان لمینت ، کاملا عادی و مانند دیگر درمان های ساده دندانپزشکی است ، اما بعد از مدت کوتاهی برطرف می شود.

پس از لمینت دندان چه مراقبت هایی نیاز است؟

پس لمینت دار شدن دندان ها ، رسیدگی و توجه به بهداشت دندان ها بیشتر از قبل خواهد بود ، اما استفاده بیش از حد از دهان شویه حاوی فلوراید ممکن است به لمینت ها آسیب بزند ، همچنین عدات غذا خوردن و آشامیدن مانند جویدن یخ و خوردن غذای سفت باعث ایجاد ترک بر روی لمینت دندان خواهد شد.

آیا دندان لمینت شده نیز پوسیده می شود؟

در واقع اگر لمینت دندان به درستی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی نصب شده باشد ، جدا نمی شود اما امکان لب پریدگی و ترک لمینت وجود دارد و آلودگی نیز باعث پوسیدگی خواهد شد.

کاربردهای لمینت دندان

همانطور که در بالا ذکر شد کاربرد لمینت دندان بیشتر در زمینه اصلاح طرح لبخند است ، اما در واقع قدرت این درمان فراتر از انتظار است.

از کاربردهای لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بهبود فوق العاده بد رنگی دندان ها

اگر هدفتان از انتخاب لمینت دندان صرفا سفید کردن دندان ها یا سوپر بلیچ است ، بهترین انتخاب خواهد بود.

بد رنگی دندان ها ممکن است به دلایل مختلف اتفاق افتد ، مواردی مثل ضربه به دندان ، درمان ریشه ، بد رنگی دندان به دلیل مصرف دارو ، زیاده روی در مصرف فلوراید و کهولت سن

پوشش مناسب برای دندان های پوسیده شده

پوسیدگی دندان عامل بسیاری از مشکلات دندانی است ، پوسیدگی دندان اکثر اوقات باعث خرد شدن دندان می شود.

البته برای استفاد از لمینت دندان در جهت پوشش دندان های پوسیده شده باید حداقل مقداری مینای دندان باقی مانده باشد.

پوشش دندان های سائیده شده

سائیدگی دندان معمولا در پا به سن گذاشتن و یا مشکل به هم فشردن دندان ها به وجود می آید.

اگر دندان قروچه دارید باید درمان لازم انجام شود ، یا جهت جلوگیری از شکستن لمینت دندان از محافظ دندانی یا نایت گارد استفاده شود.

مناسب برای دندان های شکسته شده ، ترک خورده یا لب پر شده

شکستگی ، ترک های مویی و یا لب پر شدگی دندان ها به دلایل مختلف مانند ضربه به دندان یا مشکلات جویدن غذا های سفت

اصلاح نا مرتبی خفیف دندان ها

اصلی ترین کاربرد لمینت دندان در صاف و مرتب کردن دندان ها می باشد، این درمان قدرت زیادی در اصلاح به هم ریختگی دندان در موارد خفیف را دارد.

مزیت این روش کوتاه بودن طول درمان بر خلاف درمان ارتودنسی برگشت ناپذیر بودن به هم ریختگی دندان ها می توان اشاره کرد.

گاهی بیماران از ما می پرسند آیا می توان از لمینت دندان به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

در پاسخ باید بگوییم شرط استفاده از لیمنت دندان به عنوان درمان نامرتبی ددندان ها نداشتن مشکلات اکلوزالی شدید می باشد ، همچنن رشد فک کامل شده باشد ، در غیر اینصورت اشکالی ندارد.

از مزایای استفاده از لیمنت دندان در جهت صاف و مرتب کردن دندان به جای ارتودنسی می توان به کوتاه بودن طول درمان و جلوگیری از عوارض جانبی درمان ارتودنسی می باشد ، ضمن اینکه در درمان ارتودنسی اگر از نگهدارنده استفاده نشود امکان بازگشت نامرتبی وجود دارد.

اما اگر لمینت دندان را برای اصلاح نامرتبی خفیف دندان های خود انتخاب کردید ، امکان ارتودنسی بعد از لمینت دندان وجود ندارد ، مگر اینکه لمینت دندان از دندان ها جدا شود.

بستن فضای خالی بین دندان ها

معمولا جهت بستن فاصله بین دندان ها از درمان ارتودنسی استفاده می شود ، اما امروزه بستن فاصله بین دندان ها به راحتی با این درمان امکان پذیر است.

لمینت بريليانس
نمونه لمینت بريليانس انجام شده برای یکی از بیماران کلینیک
5/5 - (1 امتیاز)
لمینت دندان
فهرست مطلب
پیشنهاد مطالعه
باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟