لمینت دندان

لمینت دندان یکى از روشهاى مهم اصلاح طرح لبخند است ، در مواردى که مشکلات دندانى بیشتر است معمولا این روش در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی توصیه مى شود.

لمینت دندان پوسته نازکی از جنس سراميک است که برای بازسازی ظاهر طبیعی دندان ها استفاده می شود و همچنین دارای قدرت و انعطاف پذیری قابل مقایسه با مینای دندان طبیعی می باشد.

لمینت دندان انتخاب کسانی است که به دنبال اصلاح طرح لبخند یا تغییر شکل ، اندازه و یا رنگ دندان هستند ، این پوسته ها به منظور اصلاح مشکلات زیبایی دندان به جلوی دندانها توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی وصل می شوند.

با توجه به اهمیت دندان ها در زیبایى چهره ، روشهاى درمانى مختلفى توسط متخصصین دندانپزشکى زیبایى بکار گرفته مى شود که هر کدام با توجه به شرایط دهان و دندان و بر اساس نیاز زیبایى به بیماران پیشنهاد مى شود و یکى از مهمترین روشهاى درمانى دندانپزشکى زیبایى بمنظور اصلاح طرح لبخند و ایجاد لبخندى دلنشین روش لمینت دندان است.

به احتمال زیاد دندانپزشک شما با تجزیه و تحلیل لبخند شروع خواهد کرد تا تعیین کند چه قدم هایی برای رسیدن به لبخند مورد نظر شما لازم است. علاوه بر این ، دندانپزشک شما ممکن است به شما درباره کامپوزیت ونیر نیز مشاوره دهد و این مشاوره قطعا شما را به نتیجه دلخواه خواهد رساند.

در هر حال به دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی خود اعتماد کنيد.

پوسته لمینت دندان

لمینیت را می توان از چینی یا مواد کامپوزیت رزین ساخت ، روکش های چینی در برابر لکه ها از لمینتهای رزینی مقاومترند و ویژگیهای بازتاب نورِ دندانهای طبیعی را دارند. شما می توانید با مشورت با دندانپزشک خود مناسب ترین مواد روکش را برای دندانتان انتخاب کنید.

کاربرد لمینت دندان

به طور معمول لمینتهای دندان برای بهبود بخشیدن به موارد زیر به کار می روند:

دندانهایی که تغییر رنگ داده اند : چه به دلیل درمان کانال ریشه ، لکه های بوجود آمده از مصرف تتراسایکلین یا داروهای دیگر ، مصرف فلوراید بیش از اندازه یا سایر عوامل یا به دلیل پُر کردن دندان با حجم زیادی از رزین که منجر به تغییر رنگ دندان شده باشد.

دندانهایی که پوسیده و ساییده شده

دندانهای شکسته یا لب پر

دندانهای کج و معوج، بهم ریخته و یا بدشکل (برای مثال دندانهایی که حفره یا برجستگی دارند)

دندانهای فاصله دار ( به منظور بستن فضای بین دندانها )

با استفاده از این روش درمانی می توان بعضی از نامرتبی ها و بهم ریختگی های دندانی و همچنین رنگ و شکل دندان ها را بدون استفاده از درمانهایی مثل ارتودنسی با هزینه کمتر و در مدت زمان کوتاه تر اصلاح نمود.

لامینیت سرامیکی

مراحل لمینت دندان

مرحله اول مشاوره با دندانپزشک زیبایی ، مرحله دوم قالبگیری و ساخت در لابراتوار دندانپزشکی و سپس جایگذاری روی دندان

فرآیند ساخت لامینت سرامیکی دندان برای یک و یا چندین دندان می تواند به طور همزمان انجام شود که در ادامه شرح داده می شود.

در مرحله اول شما نقش مهمی در چگونگی انجام آن دارید. نتایجی را که می خواهید در پایان بدست آورید را به دندانپزشکتان توضیح دهید.

در طول این جلسه ، دندانپزشک به منظور اطمینان از مناسب بودن این درمان برای دندان شما ، دندان ها و فک شما را معاینه می کند و در مورد مراحلی که شما درگیر آن خواهید شد و نیز درباره محدودیتهای آن صحبت می کند. همچنین عکسهای اشعه ایکس می گیرد و احتمالاًٌ قالبگیری از دهان و دندان شما را انجام می دهد.

به منظور آماده سازی دندانها برای نصب ، دندانپزشک نیم میلیمتر و یا کمتر از مینای دندانتان را می تراشد که این مقدار ، معادل ضخامت لمینتی است که قرار است به سطح دندان شما اضافه شود.

این کار ضروری است زیرا این امکان را فراهم میسازد تا در داخل دهان طبیعی جلوه کند و برجسته و بيرون زده نشود ، در ضمن ضرری برای دندان شما ندارد.

قبل از تراش مینای دندان ، شما و دندانپزشک برای بی حسی موضعی آن ناحیه تصمیم گیری می کنید. سپس دندانپزشک از دندان شما قالبگیری می کند. این قالب سپس به لابراتوار دندان فرستاده می شود تا لمینت دندان شما از روی آن ساخته شود.

نمونه کار لمینت دندان

به طور معمول 2 تا 4 هفته زمان می برد تا دندانپزشک لمینیت سفارشی شما را از لابراتوار دریافت کند که در این فاصله، برای دندانهای خیلی بدنما می توان از روکش های موقت دندان نیز استفاده کرد.

قبل از آنکه لمینتها به طور دائم به دندانهای شما چسبانده شوند، دندانپزشک آن را به طور موقت روی دندانتان قرار می دهد تا اندازه و رنگ آن را بررسی کند.

رنگ لامینت نیز با چسبی که قرار است استفاده شود تطبیق داده می شود.

سپس برای آماده سازی جهت اتصال ، دندانها کاملاً پولیش و تمیز و سپس خراش داده می شوند تا سطح دندان زبر شده و باعث بیشتر شدن قدرت چسبانندگی شود.

در صورتی که جای لمینتها روی دندان مناسب باشد، دندانپزشک از تابش پرتوهای نوری مخصوص برای فعال کردن مواد چسب استفاده می کند تا چسب به سرعت شکل گرفته و سخت شود.

ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد تا طی چند هفته دیگر برای بررسی نحوه جویدن، مراجعه کنید تا بررسی شود که لثه ها تا چه حد به حضور لمینتها پاسخ داده اند و همچنین جاگذاری آنها را یکبار دیگر معاینه می کند.

انتخاب رنگ در لمینت دندان

لمینتها داراى طیف وسیعى از رنگها هستند و انتخاب رنگ در لمینت دندان بر اساس فاكتور هایى مثل جنسیت ، سن ، رنگ چهره و سلیقه بیمار صورت مى گیرد.

انتخاب رنگ لمینت

لازم است پیش از اقدام به این کار ، رنگ مورد انتظار خود را با دندان پزشک در میان بگذارید.

برخی افراد خواهان سفیدی بیش از حد بوده و برخی دیگر از جلب توجه و براقیت زیاد گریزانند پس نکته مهم در این رابطه درجه سفید بودن و رنگ مورد نظر شماست.

در جلسات مشاوره ای که برگزار می شود می توانید به طور کامل از نتایج آگاه شده و خواسته ها و سلایق خود را در این امر دخیل سازید ، خواهید دید که زیبایی به دست آمده از نتایج لمینت دندان کاملا مطابق خواست شما خواهد بود.

همچنین نظر دندان پزشک نیز می تواند شما را در این انتخاب یاری نماید گاه تجارب دندان پزشکتان شما را از تصمیم گیری های اشتباه بازداشته و وی می تواند با ارائه پیشنهاداتی زیبایی و جذابیت چهره شما را به میزان زیادی بالا ببرد.

مزایای لمینت دندان

از آنجا كه اين پوسته كاملا به دندان مى چسبد و در واقع با سطح دندان يكى مى شود ، استحكام بسيارى پيدا مى كند و در مقابل فشارهاى جويدنى نمى شكند.

لمینت دندان ظاهر دندانهای طبیعی را دارد ، به بافت لثه آسبی نمیزند و در برابر لکه مقاوم است.

لمینتها رویکرد محافظه کارانه برای تغییر شکل و رنگ دندان هستند ، لمینت کردن دندان در مقایسه با تعویض تاج دندان معمولاً نیاز به ایجاد تغییرات زیاد ندارد و در عین حال جایگزینی زیباتر و محکمتری ارائه می دهد.

بیمار درمان شده توسط لمینت دندان

معایب و عوارض لمینت دندان

فرآیند لمینت کردن دندان برگشت ناپذیر است.

لمینتها اغلب هزینه بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارند.

لمینتها معمولاً در صورت لب پر شدن و یا شکستگی قابلیت ترمیم ندارند.

به دلیل تراشیده شدن مینای دندان ، ممکن است دندانهایتان نسبت به غذاهای سرد و گرم و نوشیدنی ها بسیار حساس شوند. ( البته در لمینتهای سرامیکی جدید مانند لومنیرز و برلیانس نیاز به تراش نیست )

دندانهای لمینت شده همچنان می توانند دچار پوسیدگی شوند، که احتمالاً نیاز به پوشش کامل دندان دارند.

لمینیت گزینه مناسبی برای افرادی که دندانهای ناسالم دارند نیست (برای مثال افرادی که دچار پوسیدگی دندان و یا بیماری فعال هستند)، افرادی که دندانهای ضعیفی دارند (به دلیل پوسیدگی، ترک خوردگی، شکستگی و یا پُرشدگی زیاد)، یا آن دسته از افرادی که بر روی سطح دندانشان، مینای کافی وجود ندارد.

افرادی که دندان قروچه می کنند و یا فکهایشان را بهم می فشارند برای این کار گزینه های مناسبی نیستند چراکه این نقیصه ها باعث ترک خوردگی و لب پر شدن لامینیت می شود.

شکستن دندان های لمینیت شده

به منظور دوام و پایداری بیشتر دندان هایی که تحت درمان لمینیت قرار گرفته اند ، توصیه می شود که فرد از جويدن اجسام سخت و خشک خوددارى کند براى مثال عادات غلطى مثل ناخن جويدن ، مداد و سنجاق را با دندان نگه داشتن ، تخمه شکستن و موارد مشابه را کنار بگذارد ؛ در ضمن اگر بيمار داراى عادت دندان قروچه است بهتر است آنرا درمان نمايد و يا از پلاک محافظتى نايت گارد استفاده نمايد. البته لازم به ذکر است که در صورت شکستن لامينيت ، جاى نگرانى نيست و بر حسب شرايط ، هم مى توان آنرا تعمير و هم مى توان تعويض کرد.

بروز حساسیت دندانى و درد پس از لمینت

بعد از درمان لمینیت مانند تمامی درمان های دندانپزشکى ممکن است دندانها تا مدتى در مقابل تغییرات دمایی شدید حساس بوده و در اين صورت بهتر است بیمار تا مدتى از مواد ضد حساسيت مثل خمير دندانهاى مخصوص حساسيت ، استفاده کند و از مصرف مواد غذايى بسیار سرد يا گرم خودداری کند.

تغییر رنگ

اگر فرد پس از درمان لمینیت در مصرف نوشیدنی های رنگى مثل قهوه يا چاى افراط کند و يا عادت به مصرف زياد دخانیات مثل سیگار و قلیان داشته باشد و مراقبت هاى بهداشتى را رعايت نکند ممکن است قسمتهايى از لبه لامينيت تغییر رنگ داده و زیبایی خود را از دست بدهد. که در اين موارد بايست از روشهاى مختلفى مثل پاليش و يا بليچينگ براى اصلاح تغيير رنگ اقدام نمود.

عموماً روکش های دندانی بین 7 تا 15 سال دوام خواهند داشت و بعد از این مدت، نیاز به تعویض دارند.

مراقبت از لمینت دندان

لمینت دندان به هیچگونه مراقبت خاصی نیاز ندارند. همانند قبل به روشهای بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، شستشو با دهانشویه ها ادامه دهید.

با اینکه لمینت های دندان در برابر لکه ها مقاومند، اما باز هم ممکن است دندانپزشکتان توصیه کند تا از مصرف غذاها و نوشیدنی های ایجاد کننده لکه (مانند قهوه، چای و یا شربت قرمز 🙂 ) خودداری کنید.

لمینت بريليانس

انواع لمینت سرامیکی

بر اساس جنس ، ترکيب سراميک مورد استفاده و روش ساخت ، لمینت سرامیکی انواع مختلفى دارد ، در ادامه انواع لمینت سرامیکی به شرح زیر می باشد.

1. ايى ماکس

٢. زيرکونيا

٣. کاد کام

٤. لومينيرز

٥. بريليانس

٦. اى پى اس ونير

هر كدام از این سیستم ها ویژگى و مزایاى خاص خودش را دارد كه بر اساس شرایط دندانها و تقاضاى بیمار از درمان زیبایى انتخاب بین آنها صورت مى گیرد.

به هر حال در انتخاب مناسبترین سیستم لمینت سرامیکی بهتر است پس از ویزیت حضورى با دندانپزشک متخصص زیبایى مشورت كرد.

ايى ماكس

سيستم ايى ماكس

تركيب بیس لمینت سرامیکی سيستم ايى ماكس از جنس لیتیوم دی سیلیکات است و بصورت ریختگی ساخته می شود یعنی ابتدا روی قالب گچی بیمار یک الگوی مومی ساخته و سپس این الگوی مومی ذوب و مولد می شود و لیتیوم دی سیلیکات مذاب در داخل این مولد وارد و شکل الگو را بخود می گیرد.

این سیستم از نظر زيبايى و رنگ و شفافيت از سيستمهاى زيركونيا و كاد كام بهتر است ولی استحکام آن نسبت به آنها کمتر است.

زيركونياسيستم زيركونيا

لمینت سرامیکی سيستم زيركونيا یک بیس از جنس اکسید زیرکونیوم روی قالب گچی تهیه شده از دهان بیمار درست می شود و با خمیر چینی بصورت لایه لایه روی این بیس ، شکل دندان ساخته شده و در کوره پخته می شود.

مهمترین ویژگی سيستم زيركونيا مقاومت بسیار بالا و استحکام فوق العاده آن است. اما ضعف اين سيستم شفافيت كمتر آن است.

كاد كام

سيستم كاد كام

کاد-کام یک سیستم سرامیکی برای ساخت لمینیت و روکش است که توسط کامپیوتر و با تراش یک بلوک سرامیکی انجام می شود.

با کمک این روش ظرف چند ساعت می توان در مطب لمینیت و یا روکش سرامیکی ساخت و در واقع در روش کاد کام بعد از اسکن از دندانها اطلاعات اسکن به کامپیوتر منتقل شده و در کامپیوتر لمینیت و یا روکش مورد نظر بطور مجازی طراحی و این اطلاعات به دستگاه تراش منتقل می شود و در دستگاه ، روی یک بلوک سرامیکی از قبل انتخاب شده تراشیده و ساخته می شود.

مزیت اصلی این سیستم آن است که در زمان كوتاه و در یک جلسه انجام می شود و عیب اصلی اش این است که لمینت یا روکش از یک بلوک تک رنگ ساخته می شود و لذا زیبایی و طبیعی بودن آن نسبت به سیستم هایی که لایه لایه و از رنگهای مختلف ساخته می شود می شود کمتر است.

لومينيرز

سيستم لومينيرز

یکی از سیستم های لمینیت سرامیکی ، لومینیرز است مهمترین ویژگی لمينت سراميكى سيستم لومينيرز عدم نیاز به تراش دندان است زیرا بدلیل استحکام بسیار فوق العاده این قابلیت را دارد که در ضخامت های بسیار نازک در حد کنتاکت لنز ساخته شود و عیب آن هزینه بسیار زیاد آن است زیرا ساخت آن تحت انحصار یک شرکت آمریکایی است و برای ساخت آن باید قالب گرفته شده از بیمار به خارج از کشور پست شود.

سيستم بريليانس

سيستم لمینت بريليانس

لمینت بريليانس در واقع نسل جديد لمينتهاى لومينيرز است که بسیار مقاوم می باشد و به دلیل مقاومت بالای آن می تواند بسیار نازک ساخته شود و لذا بدون نیاز به تراشیدگی دندان و بدون ایجاد برجستگی روی سطح دندان قرار گیرد.

لمینت سراميكى سيستم بريليانس در ضمن دارای شفافیت و زیبایی بالاترى نسبت به لومينيرز است ، در واقع میتوان گفت در حال حاضر مقاوم ترین و طبیعی ترین لامینیت مورد استفاده لمینت بريليانس می باشد.

مزایای بريليانس

در سيستم بريليانس نیاز به تراش دندان نیست ، به دلیل عدم نیاز تراش نیازی به بی حسی برای انجام کار نیز نمی باشد ، شفافیت فوق العاده زیادی دارد ، طبیعی ترین سیستم لمینت دندان است و کاملا مشابه دندان طبیعی می باشد و دوام بسیار بالا نیز دارد.

مراحل انجام سیستم لمینیت بريليانس

جلسه اول : قالبگیری
جلسه دوم : چسباندن لامینیت بريليانس

با توجه به اینکه سيستم بريليانس تحت انحصار یک شرکت آمریکایی می باشد و در داخل ایران ساخته نمی شود، لذا برای ساخت لمینتهای برلیانس قالب گرفته شده از بیمار به خارج از کشور ارسال می شود و مراحل درمان در 2 جلسه و در فاصله زمانی 20 روز است.

اى پى اس ونير

سيستم اى پى اس ونير

سيستم اى پى اس ونير در واقع يک نوع لمينت از پيش ساخته شده است كه بعد از تراش و تنظيم طول و عرض آن با دندان ، توسط چسب مخصوص به سطح خارجى دندانها چسبانده مى شود.

لذا این سیستم در مقايسه با ساير سيستم های سرامیکی كه بطور خاص و منحصر براى دندان ساخته مى شود ، از ارزش و كيفيت كمترى برخوردار است و مزيت اصلى آن راحتى كار دندانپزشک و سريعتر شدن زمان درمان است اما دقت و تطابق سيستم اى پى اس ونير با دندان كمتر است.

در واقع هر سیستمی از لمینت ویژگی ها و مزایای خاص خودش را دارد که بر اساس شرایط دندانها و نیاز بیمار تصمیم گرفته می شود که کدام سیستم برای او مناسب تر است.

مثلا لمينتهاى سيستم بريليانس و لومینیرز سیستم های محافظ کارانه و با حداقل دستکاری دندان هستند.

لمینتهای سرامیکی زیرکونیا دارای مقاومت بسیار زیادی هستند و مزیت کاد-کام آن است که در زمان کوتاه تری ساخته می شود.

ویژگی اى پى اس ونير سادگى كار آن است و سيستم ايى ماكس داراى شفافيت و مقاومت نسبتا خوب بطور همزمان است.

لامينيت سراميكى سيستم اى پى اس ونير

در مجموع با توجه به ويژگيهاى كاربردى سيستمهاى مختلف بهتر است تصميم گيرى در مورد طرح درمان و انتخاب سيستم مناسب به عهده دندانپزشک متخصص زيبايى باشد و ايشان با توجه به وضعيت دندانها و خواسته هاى بيمار از درمان ، سيستم مناسبتر را به بيمار پيشنهاد دهد.

صرفنظر از اینکه لمینت دندان باعث زیبایی لبخند و جذابیت بیشتر شما می شود ممکن است شما به یکی از دلایل زیر بخواهید از آن استفاده کنید:

مینای دندان آسیب دیده

با گذشت زمان، ماده نازک و شفافی که دندان های شما را پوشش می دهد (مینای دندان) خراشیده و تغییر رنگ داده می شود. چنین سایش و تغییر رنگ دندان ممکن است طبیعی و یا ناشی از یک موقعیت ژنتیکی باشد. با این حال، اغلب افراد با مصرف نوشیدنی های قندی، چای یا قهوه ، سیگار کشیدن ، استفاده از داروهای خاص و غیره به مینای دندان آسیب می زنند.

دندان شکسته شده

ممکن است به هر دلیلی دندان طبیعی شما آسیب ببنید و دچار لب پریدگی یا شکستگی شود حتی دندان های سالم ترک های ریز دارند و این طبیعت دندان است.

عوامل ژنتیک

افراد خاصی با فاصله بین دندان های خود که با روند رشد سن این فاصله دندانی گسترش می یابند متولد می شوند.

مراقبت های بعد از درمان لامینیت

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان اولین چالش و پرسش بسیاری از بیماران است که پس از آشنایی با این درمان میخواهند از آن اطلاع کسب کنند، اما با توجه به تعداد دندانپزشکان فعال در زمینه اصلاح طرح لبخند و لمینت کردن دندان شاید باید غیر از فکر کردن درباره قیمت لمینت دندان به مسائل مهم تری بپردازند تا شاید به مشکلات بعدی دچار نشوند.

قیمت لمینت دندان معمولا با تعرفه های مختلف به گوش شما میرسد ، این گستردگی قیمت لمینت دندان به دلایل مختلف اتفاق می افتد ، یکی از این عوامل متخصص بودن دندانپزشک یا عمومی بودن دندان پزشک میباشد ، وقتی صحبت از متخصص دندانپزشکی زیبایی در میان می آید خوب واضح است یک دندانپزشک متخصص زیبایی ضمن گذراندن دوره های تخصصی دندانپزشکی زیبایی و آشنایی با همه موارد اصلاح طرح لبخند می تواند نتیجه بهتر ، عمر بیشتر درمان انجام شده ، اطمینان از حفظ ساختار دندان و پاسخگو بودن به مشکلات بعد از درمان زیبایی دندان را انتظار داشت ، اما آیا واقعا تعرفه لیمنت دندان با عنوان لمینت دندان ارزان می تواند کل انتظار شما را از یک درمان منحصر به فرد برآورده کند؟ تصمیم با شماست!

درباره متخصص دندانپزشکی ترمیمی بیشتر بدانید.

چرا قیمت لمینت دندان در کلینیک های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

قیمت لمینت

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک ، نوع سرامیک مورد استفاده ، كیفیت و دقت لابراتواری که لمینت دندانی را می سازد ، دقت در جزییات شكل و فرم دندانها ، شفافیت و زیبایى ، امكانات و تجهیزات مورد استفاده و نوع سمان (چسب) مورد استفاده ، رنج قیمتی وجود دارد.

آیا لمینتها باعث آسیب رسیدن به دندان ها می شوند؟

خیر لمینت دندان یکی از درمان های رایج دندانپزشکی زیبایی است که در تمامی دانشکده های دنیا تدریس می شود و اگر کار درست و اصولی انجام شود و طرح درمان صحیح باشد به هیچ عنوان باعث آسیب رسیدن به دندان نمی شود.

در واقع مى توان گفت در موارد بسيارى علاوه بر زيبايى ، جنبه درمانى هم دارد و مثلا در شكستگى هاى دندانى و يا سايش هاى شديد سطح ميناى دندان مى توان از این روش استفاده كرد.

در صورت بروز مشکل برای دندان لمینت شده چه کار می توان کرد؟

در صورت بروز پوسیدگی و یا نیاز به درمان ریشه دندانی که لمینت شده است ، با توجه به اینکه لامینت فقط روی سطح خارجی دندان است لذا می توان از سطح پشتی دندان دسترسی داشت و دندان را ترمیم و یا درمان ریشه کرد و نیازی نیست که برداشته شود و یا به آن آسیب برسد.

در ضمن این امکان هم وجود دارد که لمینت دندان دچار شکستگی یا لب پریدگی شود. که البته طراحی و نصب دقیق ، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش میدهد. به هر حال اگر لمینیت دچار شكستگى شود بر حسب وسعت شكستگى امكان ترمیم و یا تعویض آن وجود دارد و اگر بر حسب اتفاق از دندان جدا شود امكان چسباندن مجدد آن وجود دارد.

درمان لامینیت

آیا می توان از لمینت دندان به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فک به حد نهایی خود رسیده باشد می توان  طرح درمان لمینت را مد نظر داشت.

به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی و ایجاد عوارض جانبی روی دندانها مانند تحلیل ریشه و ایجاد پوسیدگی و همچنین گاهاً برگشت دوباره مشکل نامرتبی قبلی دندانها پس از پایان ارتودنسی ، لمینت می تواند به عنوان یک جایگزین درمانی خوب برای بیماران با مشکل نامرتبی خفیف در نظرگرفته شود.

آیا دندان های لمینیت شده را می توان ارتودنسی کرد

خیر ، مگر آنكه برداشته شود و ارتودنسی انجام شود و پس از ارتودنسى مجددا دندان ها را لمینت كرد.

در چه مواردى نمی توان از درمان لامینیت استفاده کرد؟

استفاده از لامینیت در افرادی که بهداشت خوبی ندارند و مبتلا به مشکلات لثه ای درمان نشده (عفونت فعال ) هستند يا پوسیدگی شدید دندانی دارند و نسج دندانهایشان به شدت تخریب شده است پیشنهاد نمی شود.

در ضمن با داشتن پروتز متحرک هم نمی توان لمینیت گذاشت ، در اين موارد باید به جای پروتز متحرک ایمپلنت گذاشته شود ، تا بتوان بقیه دندان ها را لمینت کرد.

تفاوت کامپازیت ونییر و لامینیت سرامیکی

آسیب پروتز متحرک به لمینت به علت عدم ثبات پروتز متحرک و کلاسپهای (چنگکها) پروتز روی دندانهای پایه می باشد.

نكته ديگر آنست كه روى دندان روكش شده و يا ايمپلنت شده نيز نمى توان لمينت انجام داد

در اين موارد مى بايست روكش دندان يا ايمپلنت را تعويض و از روكش تمام سراميک براى آن دندان استفاده كرد. از لمینت برای بیماری که دارای ناهنجاری های فکی می باشد نيز نمى توان استفاده کرد.

به عبارت دیگر ناهنجاریهای فکی معمولا” نیاز به ارتودنسی و حتی ارتوسرجری (یعنی ترکیب درمان های ارتودنسی و جراحی فک) دارند و فقط در موارد بسیار اندکی که ناهنجاری در حد جزیی است قابل اصلاح توسط لمینت سرامیکی است.

همچنين امکان لمینت کردن دندان شیری نيز وجود ندارد و نكته ديگر آنكه در خانمهاى باردار ترجيحأ بهتر است انجام این کار به بعد از دوران باردارى موكول شود.

تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت سرامیکی پس از تراش دندان و قالبگیری توسط لابراتوار ساخته می شود ، فرم نهایی توسط دندانپزشک داده میشود و پروسه درمان آن حدود دو الی سه جلسه زمان میبرد ولى ونیر کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد.

تفاوت لامينيت سراميکى و روکش تمام سراميک

معمولا زمانی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندانها و طرح لبخند داریم و یا دندانها داراى مشكلات بیشترى مثل خرابى و پوسیدگى هستند لمینتهای سرامیکی بیشتر جوابگو هستند ولى در مواردى كه مشكلات دندانى كمتر هستند و بیشتر هدف اصلاح زیبایى با روشى بسیار محافظه كارانه و با حداقل دستكارى دندان باشد معمولا طرح درمان كامپوزیت ونیر مورد توجه قرار مى گیرد.

تفاوت لمينت سراميکى و روکش تمام سراميک چيست؟

لمینت های سرامیکی و روکش های تمام سرامیک هر دو از جنس سرامیک هستند و جهت زیباتر شدن لبخند استفاده می شوند.

با اینکه نوع و ضخامت سرامیک در این دو نوع درمان با یکدیگر متفاوت است اما تفاوت اصلی لمینت و روکش تمام سرامیکی در میزان پوشاندن سطح دندان می باشد.

لمینت تنها سطح بیرونی دندان را می پوشاند در حالیکه روکش کل سطوح دندان را در بر می گیرد و زمانی به کار برده می شود که دندان نیاز به محافظت داشته باشد به طور مثال دندانهایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته اند نیاز به روکش دارند و درمان با لمینت می تواند به شکستن آنها منجر شود.

لمینت ها زمانی کاربرد دارند که تنها نیاز به تغییرات در فرم و رنگ دندانها داریم نه محافظت و استحکام بخشیدن به دندان

طول عمر لامینیت چقدر

مراقبت های بعد از درمان لمینت چیست؟

ماندگاری لمینت ها مانند دندانهای طبیعی به مواردی مثل بهداشت بیمار ، عادات غلطی از جمله ناخن جویدن و دندان قروچه و رژیم غذایی و جنس دندانها بستگی دارد ولی میتوان گفت که اگر کار دقیق و درست انجام شود و لمینت به درستی با دندان زیرین باند شود و بیمار نیز نگهداری و مراقبتهای لازم را داشته باشد، جزء یکی از با دوام ترین درمانهای دندانپزشکی محسوب می شود.

١- مسواک زدن روزانه و بطور منظم

٢- استفاده از نخ دندان

٣- استفاده ازدهان شویه آب نمک رقیق یا سرم شستشو به صورت متداول

٤- در چند ساعت ابتدایی پس از درمان از نوشیدن و خوردن ترکیبات غذایی رنگی ( چای پررنگ ، قهوه ، نوشابه ، نسکافه ، سس ، لبو ، شکلات …) خودداری نمایید و بعد از این مدت پس از مصرف اینگونه خوراکی ها دهان را شسته و در صورت امکان مسواک نمایید.

٥- از مصرف دخانیات و قلیان بپرهیزید ، در صورت مصرف دهان را شسته و مسواک نمایید.

٦- اگر داراى عادت دندان قروچه هستید به طور حتم باید از نایت گارد (محافظ شب دندان) استفاده نمایید.

درمان لامینیت چند جلسه و چقدر زمان٧- از خوردن مواد غذایی دارای بافت سفت وسخت مانند ته دیگ و یا نان برشته و همچنین خرد کردن و شکستن تخمه و آجیل بپرهیزید .

٨- عادات نا پسند، مانند نگاه داشتن وسایل با دندان ( سوزن ، خودکار…) و بی احتیاطی در گاز زدن میوه های هسته دار ( هلو ، زردآلو …) باعث آسیب رسیدن و شکستن دندان های لمینت می شود.

٩- هر شش ماه یکبار جهت کنترل وچکاب به دندانپزشک مراجعه نمایید.

درمان لمینت چند جلسه و چقدر زمان لازم دارد؟

این موضوع به نوع سیستم لمینت بستگى دارد.

لمینت سرامیكى سیستم ایى-ماكس و زیركونیا در سه جلسه و طول مدت حدودا ٢٠ روزه انجام مى شود.

لمینت سرامیكى سیستم كاد-كام و اى پى اس ونیر در یک جلسه قابل انجام است.

لمینت سرامیكى سیستم لومینیرز و سیستم بریلیانس در دو جلسه انجام مى شود كه البته فاصله بین این دو جلسه یک ماه است زیرا در این دو سیستم قالب به منظور ساخت لمینت به لابراتوار خارج از كشور ارسال میگردد.

مقدار تراش دندان ها در لمینت دندان چقدر است؟

تراش دندان

تراش دندان

مقدار تراش دندان در لمینت جزئی و بستگی به سیستم مورد استفاده دارد.

در سیستم زيركونيا و ايى ماكس و كاد كام تراش 0/5 تا 0/8 میلی متر و در سیستمهای لومینیرز و بريليانس نيازى به تراش دندان نيست مگر بقصد كوتاه كردن و تغيير فرم دندان ها

در سيستم اى پى اس ونيير نيز تراش بسيار جزيى است.

در روش لمینت سرامیکى ، لازم است فقط سطح بیرونى دندان مختصرى تراش داده شود تا جبران ضخامت پوسته نازک لمینت با تراش روى دندان صورت گیرد. در غیر اینصورت قرار دادن لمینت روى دندان موجب بیرون زدگى سطح دندانها مى شود.

البته بایست توجه کرد که این تراش در سطح میناى دندان است و موجب بروز آسیب به دندان و یا از بین رفتن میناى دندان نمى شود و پوسته لمینت روى دندان کاملا مى چسبد و هیچ درز و منفذى بین لمینت دندان و سطح میناى دندان باقى نمى ماند و لذا سلامت دندان حفظ خواهد شد.

البته لازم به ذکر است در مواردى مثل بدرنگى بسیار شدید دندانها (بمنظور افزایش پوشانندگى رنگ دندان) و یا نامرتبى و بهم ریختگى دندانها لازم است مقدار تراش دندان از مقادیر استاندارد فوق بیشتر گردد.

سن مناسب شروع این درمان

لمینت دندان و روکش کردن دندان زمانی استفاده می شود که دندانها بد رنگ ، بد شکل و یا از هم فاصله داشته باشند.

سن مناسب برای لامینیت

هر چند برای این روش درمانی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و بیماران در هر سنی که باشند می توانند از آن استفاده کنند، اما این درمانها نبایست در زیر سن بلوغ و براى كودكان و نوجوانان انجام شود ، زیرا در این سنین بدلیل رویش دندانها ، موقعیت لبه لثه نسبت به لمینت تغییر كرده و بمرور ظاهر نامناسبى ایجاد مى شود. در صورت نیاز مبرم به اصلاح ظاهرى دندانها در سن زیر بلوغ ، ترجیحا بهتر است از روش كامپوزیت ونیر بجاى ایمپلنت استفاده گردد.

آیا لمینت سرامیکی قابلیت برداشته شدن دارد؟

لمینت سرامیکی قابل برداشته شدن است ولی به علت تراش دندان باید جایگزین شود.

آیا در دوران بارداری می شود دندان ها را لمینت کرد؟

در دوران بارداری معمولا هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی می باشد.

آیا این درمان برای دندان های آهکی توصیه می شود؟

بله انواع لمینت دندان بر روی دندان های اهکی قابل اجرا است.

آیا با وجود پروتز متحرک می توان دندان ها را لمینیت کرد؟

با وجود پروتز متحرک نمی توان از این درمان استفاده کرد ، باید به جای پروتز متحرک ایمپلنت گذاشته شود، تا بتوان بقیه دندان ها را لمینت کرد. آسیب پروتز متحرک به لمینت به علت عدم ثبات پروتز متحرک و کلاسپهای (چنگکها) پروتز روی دندانهای پایه می باشد.

آيا دندان لمینت شده بعد از درمان حساس مى شود؟

پس از انجام درمان ، همانند سایر ترمیم ها ، در ابتدا حساسیت هنگام مصرف مواد غذایی خیلی گرم و یا خیلی سرد مشاهده می شود. ولی بعد از مدت زمان کوتاهی این حساسیت از بین میرود

 

آیا لمینت باعث بوی بد دهان می شود؟

خیر، ولی جلوی بوی بد دهان را هم نمی گیرد و در حالتی که بهداشت دهان رعایت شود و دندانپزشک در نصب لمینت مهارت لازم را داشته باشد، جای نگرانی در این مورد نیست.

آیا دندان شیری قابل لمینت کردن است؟

خیر. امکان لمینت کردن دندان شیری نیست و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

آیا می شود از لمینت برای بیماری که دارای ناهنجاری های فکی می باشد استفاده کرد؟

معمولا” ناهنجاریهای فکی به طوری نیستند که بتوان با اضافه کردن کامپوزیت به سطح آنها و یا با تراش اندک لمینت سرامیکی آنها را اصلاح کرد. به عبارت دیگر ناهنجاریهای فکی معمولا” نیاز به ارتودنسی و حتی ارتوسرجری (یعنی ترکیب درمان های ارتودنسی و جراحی فک) دارند و در موارد بسیار اندکی که ناهنجاری در حد جزیی است قابل اصلاح توسط لمینت کامپوزیتی و یا سرامیکی هستند.

سوال بیشتر مراجعه کنندگان این است که احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن لمينت سرامیکی چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت وقتی لمینت توسط دندانپزشک مجرب به درستی و دقت طراحی شده و با دقت کافی روی دندان قرار بگیرد هرگز از دندان جدا نمیشود ، ولی این امکان وجود دارد که دچار شکستگی یا لب پریدگی شود. که البته طراحی و نصب دقیق، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش میدهد.

دندان ترمیم شده با لمینیت به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار میشود. پس اهمیت دادن به بهداشت دهان و دهان از دیگر عوامل افزایش طول عمر لمينت دندان میباشد.

آیا عمل زيبايى بينى بايد قبل يا بعد از درمان لمينت انجام شود؟

ترجيحا بهتر است ابتدا درمان لمينت دندانها انجام شود تا موقعيت لبها كاملا مشخص شود و جراح زيبايى بينى بتواند در خصوص پلن جراحى بينى تصميم بگيرد.

آيا روى دندان روكش شده مى توان لمينت انجام داد؟

خير در اين موارد مى بايست روكش را تعويض و از روكش تمام سراميک براى آن دندان استفاده كرد.

آيا روى دندان ايمپلنت شده مى توان لمينیت انجام داد؟

خير ، در اين موارد مى بايست روكش ايمپلنت را تعويض و از روكش تمام سراميک براى آن دندان استفاده كرد.

آیا دندان های لمینت شده را می توان ارتودنسی كرد؟

خير ، مگر آنكه برداشته شود و سپس ارتودنسی انجام شود و پس از ارتودنسى مجددا دندان ها را لمينت كرد.

ویدئو نحوه انجام لمینت دندان

در هر حال برای اطلاع از تعرفه های لمینت دندان ، زمان مشاوره ، نحوه انجام با ما تماس بگیرید

همچنین پیشنهاد می کنیم به نمونه کارهای ما در گالری عکس و اینستاگرام دکتر مهرداد فلاح سر بزنید.

در پایان ضمن تکرار اینکه در انتخاب دندانپزشک خود قیمت لمینت دندان را ملاک انتخاب قرار ندهید و سعی کنید برای درمان های زیبایی دندان از یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی بهره ببرید.

فراموش نکنید درمانهای زیبایی دندان تنها به لمینت دندان ختم نمی شود و روش های دیگر نیز برای بهبود دندانهای آسیب دیده و هم برای جبران بی دندانی می تواند انتخاب های دیگر شما برای اصلاح طرح لبخند و ارتقا جذابیت باشد.

تمامى سوالات شما در خصوص درمان لمینت دندان سعی شده بطور کامل در مطلب فوق آورده شود، در صورت نیاز به توضیحات بیشتر در قسمت مشاوره از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح نمایید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ دهیم.

/ / دانستنی های دندانپزشکی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4٫75 out of 5)
Loading...