دانستنی های دندانپزشکی, لمینت

نحوه انجام لمینت دندان

نحوه انجام لمینت دندان

نحوه انجام لمینت دندان به این صورت است که ابتدا دهان و دندانها معاینه می شوند و از آنجایی که لمینت سرامیکی برای همه افراد ممکن است مناسب نباشد ، باید دهان معاینه شود تا مشخص شود شرایط لازم برای لمینت کردن دندان ها را دارید. همچنین باید مشخص شود آیا این درمان برای شما بهترین روش است یا نه. به همین منظور دندانپزشک از شما میخواهد خواسته های خود را خیلی شفاف و روشن مطرح کنید.

اگر پوسیدگی دندان یا عفونت لثه داشته باشید ابتدا باید این مشکلات درمان شوند تا بتوان دندان را با موفقیت لمینت کرده و از آن استفاده کرد.

نحوه آماده سازی دندان قبل از لمینت دندان

برای شروع، ابتدا باید دندان آماده سازی شود. آماده سازی به معنی ایجاد شرایط لازم برای چسباندن پوسته سرامیکی لمینت یا ونیر است ، به همین خاطر مقدار کمی از لایه مینا از سطح جلوی دندان برداشته میشود.

اگر چه مقدار تراشیدن مینا تا حدی در موارد مختلف متفاوت است اما به طور کلی تقریبا معادل ضخامت پوسته لمینت است و بین 0.5 تا 1.5 میلی متر می باشد.

بخشهای پوسیده دندان نیز برداشته میشود و دندان شکل دهی شده و لب پر شدگی ها و دندانه های لبه دندان پرداخت میشود.

نحوه انتخاب رنگ لمینت

در مرحله بعد باید رنگ لمینت انتخاب شود. اگر چه همه دوست دارند سفیدی دندانهایشان در روشن ترین رنگ ممکن باشد اما باید رنگ آن متناسب با رنگ پوست و مو و همچنین دندانهای مجاور انتخاب شود تا لبخندی زیبا و طبیعی داشته باشید.

اگر دندانهای لمینت شده خیلی سفید باشند غیر طبیعی به نظر میرسند انگار دندان مصنوعی گذاشته اید. معمولا توصیه میشود دو تا سه درجه رنگ دندان روشنتر شود.

نحوه قالبگیری دندان

سپس با خمیر مخصوصی از دندانها قابل گیری میشود. این قالب به عنوان مدلی برای ساخت لمینت در آزمایشگاه استفاده میشود. با این حال اگر کلینیک دندانپزشکی مجهز به تکنولوژی دوربین داخل دهانی باشد، نیازی به قالب گیری سنتی نیست و میتوان با دوربین دیجیتالی مخصوصی از دهان تصاویر سه بعدی به دست آورد. این تصاویر برای طراحی لمینت استفاده میشوند.

نحوه ساخت لمینت دندان

یک یا دو هفته طول میکشد تا لمینت دندان در آزمایشگاه ساخته شود. سپس برای مرتبه دوم به دندانپزشک مراجعه میکنید تا لمینت به دندان چسبانده شود. در این مدت ممکن است از لمینت موقتی برای پوشاندن سطح تراشیده دندان استفاده شود. این امر بستگی به میزان تراشیدن دندان و موقعیت آن و ترجیح شخصی بیمار دارد.

نحوه نصب لمینت بر روی دندان

پیش از این که لمینت به صورت دائمی به دندان چسبانده شود، دندانپزشک آن را موقتا روی دندان میگذارد تا مطمئن شود اندازه، رنگ و شکل آن مناسب است. ممکن است کمی تنظیم و شکل دهی مجدد نیاز باشد. این آخرین فرصت شما برای تغییر عقیده در مورد رنگ لمینت است. به محض این که لمینت به صورت دائمی به دندان چسبانده شود دیگر نمیتوانید رنگ آن را عوض کنید. در صورتی که همه چیز خوب باشد، با چسب مخصوص باندینگ، لمینت به دندان چسبانده میشود.

4.2/5 - (30 امتیاز)
مراحل لمینت دندان
فهرست مطلب
باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟