دانستنی های دندانپزشکی, لمینت

کاربردهای لمینت دندان

کاربردهای لمینت دندان

ونیر یا لمینت دندان یک پوسته سفید رنگ نازک از جنس سرامیک یا پورسلین است که بر سطح جلوی دندان چسبانده می‌شود. لمینت کاربردهای زیادی در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دارد. برای لمینت کردن، ابتدا لایه نازکی از مینا برداشته میشود تا فضای کافی برای چسباندن لمینت فراهم شود بدون این که بر حجم و ابعاد دندان اضافه شود. با این حال در مواردی که از لمینت برای تغییر اندازه دندان (بلندتر کردن یا پهنتر کردن دندان) استفاده می‌شود ممکن است تراشیدن دندان به مقدار بسیار کمتر انجام شده یا اصلاً نیازی به این کار نباشد.

لمینت دندان

کاربردهای لمینت دندان سرامیکی

کاربردهای لمینت دندان امروزه به طور وسیع باعث اصلاح موارد بد رنگی و بد فرمی دندان ها شده است ، بسته به نوع ناهنجاری دندان ها لمینت دندان می تواند کاربرد داشته باشد ، به طور مثال اگر دندان های به هم ریخته خفیف دارید لمینت دندان بهترین انتخاب است.

سفید کردن رنگ دندان‌ها با لمینت دندان

گاهی اوقات بدرنگی و لکه های دندان داخلی و عمیق هستند و با درمان‌های سفید کننده دندان (بلیچینگ) برطرف نمی‌شوند. در صورتی که تغییر رنگ دندان شدید باشد با روش‌های غیر تهاجمی مانند باندینگ نیز نمی‌توان به شکل مطلوبی دندان‌ها را سفید کرد. در این موارد از لمینت برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود.

پوشش لب پر شدگی و ترک خوردگی با لمینت دندان

در مواردی که دندان‌ها به دلایل مختلف لب پر شده یا ترک سطحی برداشته ‌اند، برای ترمیم آنها از باندینگ و یا لمینت استفاده می‌شود. در مواردی که ترک نسبتا بزرگ (اما سطحی) باشد و نتوان با کمک باندینگ آن را اصلاح کرد، و یا طول عمر ترمیم اهمیت داشته باشد (طول عمر لمینت سرامیکی بیشتر از باندینگ است)، از لمینت برای این منظور استفاده می‌شود.

تغییر اندازه‌ی دندان‌ها با لمینت دندان

گاهی اوقات یک یا چند دندان به علت ساییدگی و یا دلایل دیگر، کوتاه‌تر از دندان‌های مجاور هستند. گاهی اوقات نیز به طور کلی دندان‌ها از ابتدا کوتاه بوده و در هنگام لبخند زدن دیده نمی‌شوند. این امر باعث نازیبایی لبخند یا پیری چهره می‌شود. برای بلندتر کندن اندازه دندان‌هایی که هنگام صحبت کردن و خندیدن در معرض دید قرار دارند، از لمینت استفاده می‌شود.

بستن فاصله بین دندان‌ها با لمینت

در برخی افراد به علت بزرگی اندازه فک، کوچک بودن اندازه دندان‌ها و یا خالی بودن جای یک یا چند دندان، بین دندان‌ها فاصله وجود دارد. در صورتی که فاصله بین دندان‌ها در ناحیه جلوی دهان باشد تأثیر زیادی بر زیبایی لبخند می‌گذارد. در چنین مواردی می‌توان برای بستن فاصله بین دندانهای جلویی، دندان را لمینت کرد. به خصوص در مواردی که دلیل دیگری برای انجام درمان ارتودنسی وجود ندارد، این روش کم هزینه تر، فوری و آسانتر است و معمولا برای بیمار ارجحیت دارد.

ارتودنسی فوری به روش لمینت دندان

برای اصلاح کجی و ناهمراستایی خفیف دندان‌ها می‌توان از لمینت کردن دندان‌ها بهره برد. مزیت این روش در این است که بدون صرف زمان طولانی برای درمان ارتودنسی، ظرف کمتر از دو هفته دندانها صاف و مرتب می‌شوند . باید توجه داشته باشید در موارد کجی شدید دندان‌ها، نمی‌توان مشکل را با لمینت حل کرد.

اصلاح لبه های دندان

گاهی اوقات لبه های دندانها مضرسی و دندانه دار، ناصاف و یا کج هستند. برای اصلاح بدشکلی لبه های دندان از لمینت می‌توان استفاده کرد.

اصلاح ناصافی و ناهمواری سطح دندان‌ها

برخی از دندان‌ها سطح ناهموار و لایه لایه دارند و یا دارای سوراخ و خلل و فرج هستند. برای زیبایی این دندان‌ها و همچنین پیشگیری از پوسیدگی دندان در این نواحی، می‌توان از لمینت استفاده کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
کاربردهای لمینت دندان
فهرست مطلب
باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟