ابزار کامپوزیت ونیرکامپوزیت ونیر یک روش دندانپزشکى زیبایی است که در آن لایه نازکى از مواد همرنگ دندان ( کامپوزیت دندان ) روى سطح خارجى دندان قرار داده مى شود تا مشکلات ظاهرى دندان و عیوب دندان را اصلاح نماید.

به سیستم لمینت کامپوزیتی ، ونیر کامپوزیت هم میگویند.

در این روش پوسته ها بصورت لایه لایه توسط دندانپزشک و با ماده خمیری کامپوزیت بطور مستقیم روی دندانهای بیمار ساخته و چسبانده می شود.

امروزه با معرفی کامپوزیتهای نانو و با توجه به پیشرفتهای زیادی که در خصوصیات این کامپوزیت حاصل شده ونیرهایی که با آنها ساخته می شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده اند ، از ویژگی های دیگر این سیستم حداقل دستکاری و تراش دندان است.

درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه قابل انجام است و از مزایای ونیر کامپوزیت آن است که درصورت شکست و یا ترک قابلیت تعمیر دارد ولی لمینت های سرامیکی قابل تعمیر نیستند و می بایست تعویض شوند.

روش انجام کامپوزیت ونیر

این درمان بطور کامل در مطب انجام مى شود و نیاز به قالبگیرى و لابراتوار ندارد.

در واقع کامپوزیت دندان یک ماده خمیرى شکل است که توسط دندانپزشک روى سطح بیرونى دندان قرار گرفته و فرم داده مى شود و سپس توسط تابش نور در طول موج خاصى سخت و به دندان چسبانده مى شود تا مشکلات ظاهرى دندان اصلاح گردد.

کامپوزیت ونیرلایه کامپوزیتی که روى دندان قرار مى گیرد ، بسیار نازک و ظریف است و لذا لازم نیست براى جبران ضخامت آن ، سطح بیرونى دندان تراشیده شود.

این روش بسیار محافظه کارانه و با حداقل تراش ممکن و یا بدون تراش دندان انجام مى گردد. در ضمن این درمان در طى یک جلسه قابل انجام است.

از آنجا که لایه کامپوزیت ونیر توسط چسبهاى مخصوص کاملا به سطح دندان باند مى شود لذا استحکام زیادى پیدا مى کند و براحتى نمى شکند. البته بایست بعد از درمان مراقب جویدن اجسام خیلى سخت بود.

امروزه زیباسازى دندانها بسیار مورد توجه و علاقه قرار گرفته زیرا زیبایى دندان نقش مهمى در بهبود ظاهر و بالابردن حس اعتماد بنفس افراد دارد و یکى از روش هاى درمانى دندانپزشکى بمنظور زیباسازى دندانها و اصلاح طرح لبخند ، روش کامپوزیت ونیر است.

همانطور که گفته شد در این روش پس از تمیز کردن و آماده سازى سطح دندان ، ماده خمیرى کامپوزیت دندان روى سطح بیرونى دندان فرم داده مى شود و توسط نور مخصوصى سخت و به دندان چسبانده مى شود. این لایه بطور دایمى به سطح دندان چسبانده مى شود و لذا این روش یک درمان دایمى محسوب مى شود.

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان

در پاسخ به این سوال بایست گفت که هر کدام از این درمانها ویژگى و مزایاى خاص خودش را دارد و بسته به شرایط و مشکلات دندانها و توقع و نیاز بیمار از درمان زیبایى انتخاب صورت مى گیرد.

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندانبراى مثال مهمترین ویژگى لمینت دندان استحکام بسیار زیاد آن است و لذا در مواردى که دندانها تحت استرس بالایى هستند و یا مشکلات ظاهرى شدید مثل تغییر رنگ زیاد و یا شکستگى و پرشدگى متعدد دارند و نیازمند آن هستند که تقویت شوند ، از روش لمینت دندان استفاده مى شود و اما مهمترین ویژگى کامپوزیت ونیر محافظه کارانه بودن و انجام درمان با حداقل تراش ممکن است ، لذا در مواردى که دندانها نسبتأ سالم بوده و شکستگى و پوسیدگى کمى دارند و بیشتر هدف درمان ، زیبایى و اصلاح رنگ و فرم دندانها با حداقل دستکارى است و یا سن بیمار کم است مورد استفاده قرار مى گیرد.

در مجموع مى توان گفت که تفاوتها و ویژگیهاى هر روش بطور خلاصه بصورت زیر است.

درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه انجام مى شود ولى درمان لمینت سرامیکى در سه جلسه قابل انجام است.

درمان کامپوزیت ونیر محافظه کارانه تر بوده و با حداقل تراش و یا بدون تراش دندان است ولى در روش لمینت دندان لازم است سطح خارجى دندانها مقدارى تراش داده شوند.

درمان کامپوزیت ونیر به فشار و اجسام سخت حساستر بوده و احتمال شکست و لب پریدگى دارد ، در صورتیکه لمینت دندان مقاومتر است.

هزینه درمان کامپوزیت ونیر کمتر از لمینت سرامیکى است.

رنگپذیرى لمینت دندان کمتر از کامپوزیت ونیر است.

جدا شدن و یا پوسیده شدن كامپوزيت ونيربا توجه به موارد ذکر شده در بالا ، روش کامپوزیت ونیر در مواردى که وضعیت دندانها سالمتر است و سن بیمار کم است توصیه مى شود.

روش لمینت دندان در مواردى که مشکلات دندانى زیاد است و دندانها داراى پرکردگیهاى وسیع و پوسیدگیهاى عمیق است و نسج دندان ضعیف است ، توصیه مى شود.

تمامى سوالات شما در خصوص این درمان بطور کامل در این مطلب آورده شده است که لطفا به آنها مراجعه و در صورت نیاز به توضیحات بیشتر در قسمت مشاوره آنلاین و از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح نمایید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن كامپوزيت ونير چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت وقتی کامپوزیت ونیر توسط دندانپزشک مجرب به درستی و دقت طراحی شده باشد و با دقت کافی روی دندان قرار بگیرد هرگز از دندان جدا نمی شود.

ولی این امکان وجود دارد که در اثر جویدن جسم سخت و خشک و یا وارد آمدن ضربه شدید به دندان ، کامپازیت ونییر دندان دچار شکستگی یا لب پریدگی شود که البته طراحی و نصب دقیق ، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش می دهد و البته اگر چنین اتفاقى براى دندان پیش آید امکان تعمیر کامپوزیت دندان براحتى وجود دارد و لزومى به تعویض کامپازیت دندان نیست.

سن مناسب برای كامپوزيت ونيرنکته دیگر آنکه ، دندان ترمیم شده با کامپازیت ونییر به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار می شود.

پس اهمیت دادن به بهداشت دهان و دهان از دیگر عوامل افزایش طول عمر کامپازیت ونییر دندان میباشد.

سن مناسب برای كامپوزيت ونير چه موقع است؟

كامپوزیت ونیر دندان زمانی استفاده می شود که دندان ها بد رنگ ، بد شکل و یا از هم فاصله داشته باشند.

هر چند برای این روش درمانی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و بیماران در هر سنی که باشند می توانند از آن استفاده کنند ، اما این درمان ها نبایست در زیر سن بلوغ و براى كودكان و نوجوانان انجام شود ، زیرا در این سنین بدلیل رویش دندان ها ، موقعیت لبه لثه نسبت به كامپزیت تغییر كرده و بمرور ظاهر نامناسبى ایجاد مى شود.

البته در مواردى كه به علل مختلف مثل نقص ژنتیكى و یا بدشكلى مادرزادى دندان ناچار به انجام این درمان باشیم بایست به بیمار یادآورى كرد كه احتمال نیاز به روتوش و تعمیر در آینده وجود دارد.

چرا قیمت کامپوزیت دندان در کلینیک های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

قیمت کامپوزیت دندانبا توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک ، نوع کامپوزیت مورد استفاده ، کیفیت درمان ، دقت در جزییات شکل و فرم دندانها ، شفافیت و زیبایى کامپوزیت ونییر ، امکانات و تجهیزات مورد استفاده ، رنج قیمتی وجود دارد و مى بایست توجه داشت که درمان ونییر ، درمانى بسیار حساس و دقیق و نیازمند هنر دست دندانپزشک و تجربه و دانش او است.

به عبارت دیگر کامپازیت ونییر دندان همانند یک کار هنرى است و تمام مراحل ساخت آن با دست و مستقیما روى دندان توسط دندانپزشک انجام مى شود و مسلما کیفیت درمان و زیبایى ان به دقت در جزییات ، هنر دست ، وقت و زمان گذاشته شده براى درمان و تجربه و تخصص دندانپزشک دارد و اینطور نیست که درمان ونیر در همه کلینیک ها با کیفیت یکسان و الزاما قیمت مشابه باشد.

لذا بایست در انتخاب دندانپزشک بمنظور درمان کامپوزیت ، دندان نهایت دقت را داشت و بعد از تحقیق فراوان اقدام به اینکار کرد و بایست در برابر وعده هاى اغواگرانه بعضى در ساده و کم هزینه جلوه دادن درمان به دیده تردید نگریست.

آيا می توان از درمان کامپوزيت ونير به عنوان جايگزين درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فک به حد نهایی خود رسیده باشد می توان طرح درمان کامپازيت ونير را مد نظر داشت.

به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی و ایجاد عوارض جانبی روی دندانها مانند تحلیل ریشه و ایجاد پوسیدگی و همچنین گاهاً برگشت دوباره مشکل نامرتبی قبلی دندانها پس از پایان ارتودنسی ، کامپازيت ونير می تواند به عنوان یک جایگزین درمانی خوب برای بیماران با مشکل نامرتبی خفیف در نظرگرفته شود.

 جايگزين درمان ارتودنسی

لذا روش كامپازيت ونير را مى توان براى اصلاح موارد نامرتبى خفيف استفاده كرد و اگر شدت نامرتبى دندان زياد باشد مى بايست از درمان ارتودنسى و يا درمان تركيبى ارتودنسى – ونير استفاده كرد.

عوارض كامپوزيت ونير

شایع ترین عوارض کامپازیت ونییر دندان به شرح زیر است

شکستن دندان های ونیر شده

به منظور دوام و پایداری بیشتر دندان هایی که تحت درمان کامپوزیت ونییر قرار گرفته اند توصیه می شود فرد از مصرف زیاد غذاهای سخت و خشک تا حد امکان خوددارى کند. مثلا عادت تخمه شکستن و یا ناخن جویدن مى بایست ترک شود و یا فرد مراقب هسته میوه ها باشد که در حین جویدن روى دندانها فشار زیادى وارد نیاید و البته بایست توجه داشت که چنانچه دندان ونییر شده دچار شکستگی و یا آسیب شود به راحتی قابل ترمیم است.

بروز حساسیت دمایی پس از کامپازیت ونیر دندان

در ابتداى درمان ممکن است دندانها اندکى در مقابل تغییرات دمایی شدید حساس شوند که البته گذرا بوده و بعد از مدت کوتاهى حساسیت کاملا از بین مى رود و لازم است در ابتدا بیمار مراقبت های لازم را انجام داده و از مصرف مواد بسیار سرد یا گرم خودداری کند.

عوارض كامپوزيت ونير

تغییر رنگ دندان کامپوزیت ونیر شده

اگر فرد پس از درمان کامپازیت ونییر در مصرف نوشیدنی های رنگ دار و دخانیات ، سیگار ، قلیان و . . . افراط کند و یا عاداتی همچون مصرف زیاد چای یا قهوه را داشته باشد ، ممکن است بخش هایی از لبه دندان تغییر رنگ داده و زیبایی خود را از دست بدهند.

هر چقدر فرد در مصرف این مواد بیشتر زیاده روی داشته باشد ، تغییر رنگ دندان نیز بیشتر است ولى در صورت بهداشت مناسب و مراقبت ، تغییر رنگ کامپازیت ونییر مشابه دندان طبیعى است و هر زمان لازم باشد مى توان کامپازیت دندان را پالیش و پرداخت کرد تا رنگ اولیه خود را حفظ کند.

كامپوزيت ونير در چند جلسه انجام مىشود؟

از آنجاکه درمان كامپوزيت ونير یک درمان مستقیم است تمامى مراحل آن در مطب و توسط دندانپزشک انجام مى شود و نیاز به قالبگیرى و لابراتوار ندارد ، لذا در یک جلسه قابل انجام است.

حتى در درمان هاى اصلاح طرح لبخند که تمامى دندان ها ( ٨ الى ١٠دندان که در حین لبخند دیده مى شود) تحت درمان قرار مى گیرد نیز مى توان با روش کامپازیت ونییر در یک جلسه آنها را اصلاح کرد.

مدت زمانى که اصلاح طرح لبخند یک جلسه اى لازم دارد در حدود ٦ ساعت است. البته درمان براى بیمار بسیار راحت و حتى بدون نیاز به بى حسى است و در طول درمان هر زمان بیمار نیاز داشته باشد ، مى تواند استراحت نماید.

كامپوزيت ونير در چند جلسه انجام ميشودبراى افرادى که گرفتارى شغلى زیاد دارند مى توان با هماهنگى قبلى ، این درمان را در خارج از ساعات ادارى و حتى در روزهاى تعطیل انجام داد.

انتخاب رنگ در كامپوزيت ونير دندان

انتخاب رنگ در كامپوزيت ونير دندان چگونه است؟

کامپازیت هاى دندان داراى طیف وسیعى از رنگ ها هستند و انتخاب رنگ بر اساس فاکتور هایى مثل جنسیت ، سن ، رنگ چهره و سلیقه بیمار صورت مى گیرد.

لازم است پیش از اقدام به کامپوزیت ونیر دندان به رنگ مورد انتظارتان توجه کرده و خواسته خود را از رنگ دندان با دندانپزشک در میان بگذارید برخی افراد خواهان

سفیدی بیش از حد بوده و برخی دیگر از جلب توجه زیاد گریزانند پس نکته مهم در رابطه با کامپوزیت ونیر دندان ها درجه سفید بودن و رنگ مورد نظر شماست.

در جلسه مشاوره ای که برگزار می شود می توانید به طور کامل از نتایج رنگ کامپازیت ونیر آگاه شده و خواسته ها و سلایق خود را در این امر عنوان کنید. در این صورت خواهید دید که زیبایی به دست آمده از نتایج ونییر کاملا مطابق خواست شما

خواهد بود. همچنین نظر دندان پزشک نیز می تواند شما را در این انتخاب یاری نماید. گاه تجارب دندان پزشکتان شما را از تصمیم گیری های اشتباه بازداشته و وی می تواند با ارائه پیشنهاداتی ، زیبایی و جذابیت چهره شما را به میزان زیادی بالا ببرد.

بروز مشکل برای دندان کامپوزیت ونیر

درصورت بروز مشکل برای دندان کامپوزیت ونیر شده چه کار می توان کرد؟

در صورت بروز پوسیدگى و نیاز به پرکردن یا هر درمان دندانپزشکى دیگر براى دندانى که ونیر شده است می توان از سطح پشتی دندان دسترسی داشت و دندان را ترمیم و یا درمان کرد و نیازی نیست که کامپازیت ونیر از سطح دندان برداشته شود و یا به آن آسیب برسد و در صورت بروز مشکل برای خود کامپازیت ونیر مثل شکستگی و یا لب پریدگی ، کامپازیت ونیر را میتوان ترمیم کرد و نیازی به تعویض آن نیست.

در واقع کامپازیت ونییر درمانى بسیار محافظه کارانه و بدون تراش و یا حداقل تراش ممکن است و لذا اگر کار درست و اصولى انجام شود هیچ عارضه و مشکلى براى دندان پیش نخواهد آمد ولى اگر کار غلط و نامناسب انجام شود ممکن است عوارض متعددى مثل پوسیدگى دندان ، تغییر رنگ دندان و مشکلات لثه اى ایجاد کند که در این موارد لازم است کامپازیت را از روى دندان برداشت.

مقدار تراش دندان ها در كامپوزيت ونير

مقدار تراش دندان ها در كامپوزيت ونير چقدر است؟

مقدار تراش دندان ها در كامپوزيت ونير بسیار جزیى است و در بعضى شرایط بدون نیاز به تراش دندانها مى توان کامپازیت ونییر را انجام داد.

در واقع در مواردى که دندانها عقب و جلو هستند بمنظور اصلاح نامرتبى خفیف دندانى شاید لازم باشد که مقدارى از سطح دندان بیرون زده برداشته شود ولى در مجموع روش ونییر بسیار محافظه کارانه و بدون تراش و یا با حداقل تراش ممکن است. از آنجا که در روش کامپازیت ونییر ، مقدار تراش بسیار کم است معمولا در این روش نیازى به بى حسى نمى باشد.

طول عمر کامپوزیت ونیرطول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟

ماندگاری ونییرها مانند دندانهای طبیعی به مواردی مثل بهداشت بیمار ، عادات غلطی از جمله ناخن جویدن و دندان قروچه و رژیم غذایی و جنس دندانها بستگی دارد ولی می توان گفت که اگر کار دقیق و درست انجام شود و کامپازیت ونییر به درستی با دندان زیرین باند شود و بیمار نیز نگهداری و مراقبتهای لازم را داشته باشد، جزء یکی از با دوام ترین درمانهای دندانپزشکی محسوب می شود.

در واقع نمى توان زمان خاصى را براى الزام به برداشتن کامپازیت دندان و تکرار درمان در نظر گرفت و تا موقعى که مشکلى براى کامپازیت دندان پیش نیاید نیاز به تعمیر و یا تعویض ندارد. به عبارت دیگر درمان کامپازیت ونییر یک درمان دایمى محسوب مى شود که دوام و ماندگارى آن به کیفیت درمان و مراقبتهاى بیمار بستگى دارد و فقط بهتر آنست که بیمار جهت معاینات دوره اى دندانپزشکى سالیانه به دندانپزشک خود براى چک آپ مراجعه نماید.

روش و مراحل درمان کامپوزیت ونیر چگونه است؟

کامپوزیت ونیر یک ماده خمیری شکل است و در روش درمان کامپازیت ونیر ، بعد از تمیز کردن سطح بیرونی دندان ، ماده خمیرى کامپازیت بصورت لا به لایه روی سطح خارجی دندان توسط قلم مخصوص و یا برس قرار داده شده و فرم داده می شود و سپس توسط دستگاه لایت کیور چسبانده و سخت می شود و بدین ترتیب ، بصورت یک لایه نازک روی سطح بیرنی دندان قرار می گیرد تا شکل دندان ، فرم و رنگ دندان را اصلاح کند.

روش و مراحل درمان کامپوزیت ونیردر انتهاى کار لایه نازک کامپازیت روى سطح دندان پالیش و صیقلى مى شود. از آنجا که لایه کامپازیت ونیر بسیار نازک است ، لذا براى جبران ضخامت آن لزومى به تراش دندان نیست و در روش کامپازیت ونیر دندانها تراش داده نمى شوند مگر براى اصلاح نامرتبى دندان و یا کوچکتر کردن سایز دندان در اصلاح طرح لبخند ، درمان تمامى دندانهاى مورد نظر در یک جلسه قابل انجام است زیرا تمام مراحل درمان کامپازیت ونیر در مطب انجام مى شود.

با توضیحات داده شده مشخص است که این درمان کاملا وابسته به هنر و دقت و تجربه دندانپزشک است زیرا تمامى مراحل ساخت و فرم دادن کامپازیت دندان توسط دندانپزشک و با هنر دست صورت مى گیرد.

سوالات رايج در خصوص درمان کامپوزيت ونير دندان که ممکن است برای شما نیز پیش آید.

١- آیا کامپازیت ونییر باعث بوی بد دهان می شود؟

كامپازيت ونيير

خير . در صورتيکه بهداشت دهان رعایت بشود و دندانپزشک در انجام درمان ونییر کامپازیت مهارت لازم را داشته باشد ، جای نگرانی در این مورد نیست.

البته اگر درمان با کيفيت پايين انجام شود و در صورت وجود درز و فاصله بين پوسته ونيير و دندان ، احتمال ايجاد بوى نامطبوع دهان است که در اين حالت بايست کامپوزيت دندان تعويض شود.

٢- آيا روى دندان روکش شده مى توان کامپوزيت ونيير انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت روکش ایده ال است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونییر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان روکش شده را ونییر کرد اما اگر روکش مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونییر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش را تعویض و از روکش تمام سرامیک براى آن دندان استفاده کرد.

كامپازيت ونيير ٣- آیا روى دندان ایمپلنت شده مى توان کامپوزیت ونییر انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت ایمپلنت ایده آل است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونییر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان ایمپلنت شده را ونییر کرد اما اگر ایمپلنت مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونییر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش ایمپلنت را تعویض کرد.

٤- عمل زیبایى بینى باید قبل یا بعد از درمان کامپازیت ونییر انجام شود؟

ترجیحا بهتر است ابتدا درمان کامپازیت ونییر دندانها انجام شود تا موقعیت لبها کاملا مشخص شود و جراح زیبایى بینى بتواند در خصوص پلن جراحى بینى تصمیم بگیرد.

٥- آیا در دوران بارداری می شود دندان ها را کامپازیت ونییر کرد؟

در دوران بارداری معمولا هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی ، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی می باشد ، بنابراين اگر بيمار نيازمند درمان اوژانسى نباشد بهتر است اينکار بعد از باردارى انجام شود اما در شرایط خاص که لازم باشد امکان ونییر دندان در دوره باردارى ( و ترجیحا سه ماهه دوم باردارى ) وجود دارد و درمان کامپازيت ونيير ضررى براى مادر و جنين ندارد.

تفاوت كامپوزيت ونير و لمينت دندان چيست؟

لمینت پس از تراش دندان و قالبگیری توسط لابراتوار ساخته می شود، فرم نهایی توسط دندانپزشک داده میشود و پروسه درمان آن حدود دو الی سه جلسه زمان میبرد ولى ونيير کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد.

معمولا زمانی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندانها و طرح لبخند داریم و يا دندانها داراى مشكلات بيشترى مثل خرابى و پوسيدگى هستند لمینتها بیشتر جوابگو هستند ولى در مواردى كه مشكلات دندانى كمتر هستند و بيشتر هدف اصلاح زيبايى با روشى بسيار محافظه كارانه و با حداقل دستكارى دندان باشد معمولا طرح درمان كامپازيت ونيير مورد توجه قرار مى گيرد

آيا روى دندان روكش شده مى توان كامپوزيت ونير انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت روکش ایده ال است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونییر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان روکش شده را ونییر کرد اما اگر روکش مشکل داشته باشد نمى توان انرا با ونییر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش را تعویض و از روکش تمام سرامیک براى ان دندان استفاده کرد.

آیا روى دندان ایمپلنت شده مى توان کامپوزیت ونیر انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت ایمپلنت ایده ال است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونییر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان ایمپلنت شده را ونییر کرد اما اگر ایمپلنت مشکل داشته باشد نمى توان انرا با ونییر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش ایمپلنت را تعویض کرد.

آیا دندان هاى کامپوزیت ونیر شده را مى توان ارتودنسی کرد؟

خیر ، مگر انکه کامپازیت ونییر برداشته شده و ارتودنسی انجام شود و پس از ارتودنسى مجددا دندانها را کامپازیت ونیر کرد.

عمل زیبایى بینى باید قبل یا بعد از درمان کامپوزیت ونیر انجام شود؟

ترجیحا بهتر است ابتدا درمان کامپازیت ونییر دندانها انجام شود تا موقعیت لبها کاملا مشخص شود و جراح زیبایى بینى بتواند در خصوص پلن جراحى بینى تصمیم بگیرد.

آیا در دوران بارداری می شود دندان ها را کامپوزیت ونیر کرد؟

در دوران بارداری معمولا هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی می باشد اما در شرایط خاص که لازم باشد امکان ونییر دندان در دوره باردارى ( و ترجیحا سه ماهه دوم باردارى ) وجود دارد.

آیا کامپوزیت ونیر باعث بوی بد دهان می شود؟

خیر ، ولی جلوی بوی بد دهان را هم نمی گیرد و در حالتی که بهداشت دهان رعایت بشود و دندانپزشک در انجام درمان ونییر کامپازیت مهارت لازم را داشته باشد ، جای نگرانی در این مورد نیست.

آیا کامپوزیت ونیر باعث آسیب رسیدن به دندان ها می شود؟

خیر. اگر کار اصولی درست انجام شود و طرح درمان صحیح باشد کامپازیت ونیر به هیچ عنوان باعث آسیب رسیدن به دندان نمی شود و در واقع کامپازیت ونیر یک لایه نازک روی سطح دندان کاملا به آن باند شده و هیچ درز و یا فاصله ای بین ونیر و دندان وجود ندارد.

قیمت کامپوزیت دندان

قیمت هر واحد کامپوزیت دندان در مطب دندانپزشکی دکتر مهرداد فلاح نهصد و پنجاه هزار تومان می باشد.

گالری عکس کامپوزیت دندان
/ / دانستنی های دندانپزشکی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...