کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر به روشی برای اصلاح طرح لبخند با مواد همرنگ دندان بصورت محافظه کارانه می باشد که مانند خمیری نازک روی سطح جلویی دندان توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مالیده و سپس فرم و شکل داده می شود.

قیمت کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر چقدر است؟

هزینه زیبایی دندان با بهترین کامپوزیت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر مهرداد فلاح هر واحد 950000 تومان می باشد.

آیا انجام کامپوزیت ونیر

آیا انجام کامپوزیت ونیر دردناک است؟

خیر ، کامپوزیت ونیر توسط مواد کامپوزیتی بر روی دندان انجام می شود و عملیات شکل و فرم دهی آن بدون درد خواهد بود.

عمر کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر چقدر عمر می کند؟

اینکه کامپوزیت ونیر چقدر عمر می کند بسته به نوع رفتار شما دارد ، مثلا نوع غذاهایی که بیشتر مصرف می کنید یا نحوه مراقبت از دندان ها بستگی دارد.

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر را معمولا با نام های ونیر کامپوزیت ، لمینت کامپوزیتی و کامپوزیت دندان می شناسند.

دوام و کیفیت مواد کامپوزیتی به واسطه کامپوزیت های نانو چند برابر شده و استحکام این مواد باعث شده تقریبا برای رفع هر مشکل زیبایی دندان مانند رفع شکستگی و لب پریدگی دندان ، بلند کردن دندان ، پر کردن دندان ، بستن فاصله میان دندان ها و سفید کردن دندان ها از این روش دندانپزشکی زیبایی استفاده کرد ، ضمن اینکه در این روش به تراش دندان نیز نیازی نیست.

خمیر کامپوزیتی

خمیر کامپوزیت

نحوه انجام کامپوزیت ونیر

نحوه انجام کامپوزیت ونیر

نمونه کامپوزیت ونیر

نمونه کامپوزیت انجام شده

مدت زمان و نحوه انجام کامپوزیت ونیر

مدت زمان کوتاه درمان ( تنها در یک جلسه ) ، امکان ترمیم در صورت شکستن و ترک خوردن ونیر کامپوزیت و هزینه پایین آن باعث شده این روش بسیار کاربردی و محبوب تبدیل شود.

جهت انجام نیازی به قالبگیری و ارسال به لابراتوار دندانپزشکی نیست و تماما در مطب دندانپزشکی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام می گیرد.
این روش وابستگی زیادی به هنر و تجربه دندانپزشک دارد ، به طوری که معمولا تنها چند دندانپزشک توانسته اند با این روش لبخندی خاص را به وجود بیاورند و معروف شوند.

در حقیقت نحوه انجام به این صورت است که دندانپزشک یک لایه نازک از مواد کامپوزیتی را بر روی سطح بیرونی دندان قرار می دهد سپس با نور مخصوص ( دستگاه لایت کیور ) باعث سخت و سفت شدن مواد کامپوزیتی می شود ، سپس به آن شکل و فرم می دهد.
از آنجا که این لایه کامپوزیتی قرار داده شده بسیار نازک است ، نیازی به تراش دندان نیست و روش محافظه کارانه به حساب می آید.

نحوه انجام کامپوزیت ونیر
روش و مراحل درمان کامپوزیت ونیر

این یک روش محافظه کارانه است ، به این معنی که جهت انجام نیازی به تراش دندان ها نیست ، در واقع در شرایط خاص آن هم به دلیل عقب و جلو بودن سطح دندان ها و به منظور مرتب کردن نامرتبی خفیف دندان ها شاید نیاز به تراش مقدار کمی از سطح بیرون زده باشد.

استحکام و دوام کامپوزیت ونیر

این روش در صورتی که با مواد درجه یک و به درستی انجام شود ، یکی از مقاوم ترین و با دوام ترین روش های زیباسازی دندان است ، این مواد پس از سفت شدن از استحکام بالایی برخوردار هستند.

در این روش جدا شدن و یا پوسیده شدن ونیر کامپوزیت اگر توسط متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به درستی و دقت زیاد انجام شده باشد ، هرگز پوسیده و جدا نمی شود ، اما در صورت شکستن و لب پر شدن به واسط جویدن جسم سخت و یا ضربه امکان ترمیم آن وجود دارد.

البته پوسیده شدن دندان طبیعی حتی پس از استفاده از این روش امکان دارد و در صورت رعایت نکردن بهداشت دندان دچار مشکلات عفونت ریشه و نیاز به درمان عصب کشی خواهید داشت.

پوسیدگی دندان طبیعی هیچ ارتباطی با بودن کامپوزیت و یا دیگر روش های زیبا سازی دندان ندارد.

استحکام و دوام کامپوزیت ونیر
مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر

مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر

همانطور که در بالا گفته شد انجام کامپوزیت دندان تنها در یک جلسه امکان پذیر است و می توان از 8 تا 10 دندان را در یک جلسه کامپوزیت کرد.

مدت زمان لازم برای انجام حدود 6 ساعت است و به دلیل عدم نیاز به بی حسی در صورت نیاز بیمار می توان بین انجام کار استراحت نماید.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر مهرداد فلاح انجام کامپوزیت ونیر برای افراد پر مشغله مانند بازیگران و غیره با هماهنگی قبلی و خارج از ساعات اداری حتی در روزهای تعطیل امکان پذیر می باشد.

انتخاب رنگ در کامپوزیت ونیر

خیلی از افراد به واسطه گسترده بودن رنگ در این روش تمایل دارند جهت سفید کردن دندان ها ، کامپوزیت را انتخاب کنند.

اما با توجه به اینکه اصلاح طرح لبخند با تکیه بر معیارهایى مانند جنسیت افراد ، سن رنگ پوست چهره بیمار انجام می شود ، بهتر است دندانپزشک را در جلسه مشاوره ، یعنی دقیقا قبل از شروع درمان ونیر از انتظارات خود مطلع نماید تا با توجه به معیار های فوق و سلیقه شما رنگ کامپاوزیت انتخاب شود.

در برخی از افراد تمایل به انتخاب سفیدی زیاد دندان نیز به درخواست بیمار امکان پذیر است.

بهتر است هنگام انتخاب رنگ به تجربه و پیشنهادات دندانپزشک توجه کرده و نظر افراد دیگر مانند دوستان و نزدیکان خود را جویا شوید تا انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر ساده تر شود.

انتخاب رنگ در كامپوزيت ونير دندان

سن مناسب برای انجام کامپوزیت ونیر

به دلیل محبوبیت روش های اصلاح طرح لبخند ، افراد بسیاری در هر سنی تمایل دارند دندان های خود را زیبا نشان دهند.

همانطور که گفته شد کامپوزیت دندان در پوشش بدرنگی دندان و یا رفع بد شکلی دندان ها کاربرد دارد ؛ بهره گیری از این روش معمولا محدودیت سنی ندارد اما استفاده از این روش در سنین پایین و قبل از سن بلوغ در کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود.

در سنین پایین به دلیل تکمیل نشدن رشد دندان ها پس از مدتی بین لثه و دندان فاصله ایجاد می شود و ظاهر نامناسبی شکل می گیرد.

هر چند در موارد خاص مانند وجود نقص ژنتیکی که باعث بد شکل شدن مادرزادی دندان ها شده است می توان از این روش استفاده کرد ، البته هر چند مدت یکبار دندان کامپوزیت شده نیاز به ترمیم دارد.

کامپوزیت-دندان

کامپوزیت دندان یکی از روش های موجود برای اصلاح طرح لبخند می باشد که با نام های کامپوزیت ونیر و یا لمینت کامپوزیت شناخته می شوند.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان در واقع لایه های از جنس مواد کامپوزیتی هم رنگ دندان می باشند که با قرار گرفتن دستان هنرمندانه دندانپزشک متخصص زیبایی بر روی دندان ها می تواند موجب زیبا سازی لبخند شوند.

این نوع مواد طوری روی دندان قرار می گیرند که موجب اصلاح شکل و رنگ دندان می شوند و با ایجاد رنگ زیبا و درخشنده بر روی دندان ها جلوه خاصی به لبخند می بخشند.

نکته ای که وجود دارد این است که جنس و رنگ بسیاری از مواد کامپوزیتی متفاوت است  و به نسبت دارای استحکام متفاوتی می باشد پس بهتر است که برای اصلاح طرح لبخند موفق از بهترین کامپوزیت دندان که توسط شرکت های معتبر دندان پزشکی ساخته شده است استفاده شود تا استحکام و زیبایی ماندگار در دندان ایجاد شود.

موارد استفاده از کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها در دندانپزشکی معمولا برای ترمیم دندان استفاده می شوند. در بسیاری از مواقع فرد دارای دندان های نامنظمی می باشد و وقت و زمان کافی برای درمان های طولانی مثل ارتودنسی را ندارد ، در این صورت یکی از بهترین راهکارها  برای فرد در صورتی که مشکل به هم ریختگی دندان ها خفیف باشد ، استفاده از کامپوزیت دندان می باشد.

می توان تاکید داشت که  کاربرد مهم بهترین کامپوزیت دندان اصلاح رنگ دندان است. بسیار دیده شده است که فرد مراجعه کننده رنگ خاصی را برای دندان های خود در نظر گرفته است که با دیگر روش های سفید کردن دندان قابل اجرا نمی باشد. در این مواقع استفاده از کامپوزیت دندان بهترین گزینه می باشد و موجب ایجاد لبخند هالیوودی می گردد.

مزایای کامپوزیت دندان

یکی از بهترین مواد برای ترمیم دندان و زیبا سازی لبخند استفاده از کامپوزیت دندان می باشد و نکته ای که وجود دارد این است که دندانپزشک زیبایی بدون کمترین آسیبی مواد کامپوزیتی را روی دندان قرار می دهد و به دندان ها آسیبی وارد نمی شود. به این معنی که در قرار دادن این نوع مواد بر روی دندان ، دندان ها تراش نمی خورند و آسیبی به دندان وارد نمی شود.

نمونه کارهای کامپوزیت دندان

سوالات رايج درمان کامپوزيت ونير

كامپازيت ونيير

سوالات رايج درمان کامپوزيت ونير به شما کمک می کند دید بازتری نسبت به درمان کامپوزیت دندان به دست بیاورید ، هر چند این درمان با مشاوره قبلی توسط دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی انجام می شود.

آیا کامپوزیت ونیر باعث بوی بد دهان می شود؟

خير . در صورتيکه بهداشت دهان رعایت بشود و دندانپزشک در انجام درمان ونیر کامپوزیت مهارت لازم را داشته باشد ، جای نگرانی در این مورد نیست.

البته اگر درمان با کيفيت پايين انجام شود و در صورت وجود درز و فاصله بين پوسته ونير و دندان ، احتمال ايجاد بوى نامطبوع دهان است که در اين حالت بايست کامپوزيت دندان تعويض شود.

آيا روى دندان روکش شده مى توان کامپوزيت ونير انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت روکش ایده ال است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونیر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان روکش شده را ونیر کرد اما اگر روکش مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش را تعویض و از روکش تمام سرامیک براى آن دندان استفاده کرد.

 آیا روى دندان ایمپلنت شده مى توان کامپوزیت ونیر انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت ایمپلنت ایده آل است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونیر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان ایمپلنت شده را ونیر کرد اما اگر ایمپلنت مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش ایمپلنت را تعویض کرد.

كامپازيت ونيير

عمل زیبایى بینى باید قبل یا بعد از درمان کامپوزیت ونیر انجام شود؟

ترجیحا بهتر است ابتدا درمان کامپوزیت ونیر دندانها انجام شود تا موقعیت لبها کاملا مشخص شود و جراح زیبایى بینى بتواند در خصوص پلن جراحى بینى تصمیم بگیرد.

آیا در دوران بارداری می شود دندان ها را کامپوزیت ونیر کرد؟

در دوران بارداری معمولا هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی ، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی می باشد ، بنابراين اگر بيمار نيازمند درمان اوژانسى نباشد بهتر است اينکار بعد از باردارى انجام شود اما در شرایط خاص که لازم باشد امکان ونیر دندان در دوره باردارى ( و ترجیحا سه ماهه دوم باردارى ) وجود دارد و درمان کامپوزيت ونير ضررى براى مادر و جنين ندارد.

تفاوت كامپوزيت ونير و لمينت دندان چيست؟

لمینت دندان پس از تراش دندان و قالبگیری ، توسط لابراتوار ساخته می شود و فرم نهایی توسط دندانپزشک داده میشود ؛ پروسه درمان آن حدود دو الی سه جلسه زمان میبرد ولى ونير کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد.

معمولا زمانی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندانها و طرح لبخند داریم و يا دندانها داراى مشكلات بيشترى مثل خرابى و پوسيدگى هستند لمینت ها بیشتر جوابگو هستند ولى در مواردى كه مشكلات دندانى كمتر هستند و بيشتر هدف اصلاح زيبايى با روشى بسيار محافظه كارانه و با حداقل دستكارى دندان باشد معمولا طرح درمان كامپوزيت ونير مورد توجه قرار مى گيرد.

آیا دندان هاى کامپوزیت ونیر شده را مى توان ارتودنسی کرد؟

خیر ، مگر اینکه کامپوزیت ونیر برداشته شده و ارتودنسی انجام شود و پس از ارتودنسى مجددا دندانها را کامپوزیت ونیر کرد.

آیا کامپوزیت ونیر باعث آسیب رسیدن به دندان ها می شود؟

خیر. اگر کار اصولی درست انجام شود و طرح درمان صحیح باشد کامپوزیت ونیر به هیچ عنوان باعث آسیب رسیدن به دندان نمی شود و در واقع کامپوزیت ونیر یک لایه نازک روی سطح دندان کاملا به آن باند شده و هیچ درز و یا فاصله ای بین ونیر و دندان وجود ندارد.

TOP
Open chat
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟