کامپوزیت ونیر
کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر به روشی برای اصلاح طرح لبخند با مواد همرنگ دندان بصورت محافظه کارانه می باشد که مانند خمیری نازک روی سطح جلویی دندان توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی گذاشته و سپس فرم و شکل داده می شود.

کامپوزیت ونیر را معمولا با نام های ونیر کامپوزیت ، لمینت کامپوزیتی و کامپوزیت دندان می شناسند.

قیمت کامپوزیت ونیر
آیا انجام کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر چقدر است؟

برای اطلاع از هزینه زیبایی دندان با بهترین کامپوزیت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر مهرداد فلاح تماس بگیرید.

کامپوزیت ونیر

آیا انجام کامپوزیت ونیر دردناک است؟

خیر ، کامپوزیت ونیر توسط مواد کامپوزیتی بر روی دندان انجام می شود و عملیات شکل و فرم دهی آن بدون درد خواهد بود.

کامپوزیت ونیر چقدر عمر می کند؟

اینکه کامپوزیت ونیر چقدر عمر می کند بسته به نوع رفتار شما دارد ، مثلا نوع غذاهایی که بیشتر مصرف می کنید یا نحوه مراقبت از دندان ها بستگی دارد.

دوام و کیفیت مواد کامپوزیتی به واسطه کامپوزیت های نانو چند برابر شده و استحکام این مواد باعث شده تقریبا برای رفع هر مشکل زیبایی دندان مانند رفع شکستگی و لب پریدگی دندان ، بلند کردن دندان ، پر کردن دندان ، بستن فاصله میان دندان ها و سفید کردن دندان ها از این روش دندانپزشکی زیبایی استفاده کرد ، ضمن اینکه در این روش به تراش دندان نیز نیازی نیست.

مدت زمان کوتاه درمان ( تنها در یک جلسه ) ، امکان ترمیم در صورت شکستن و ترک خوردن ونیر کامپوزیت و هزینه پایین کامپوزیت ونیر باعث شده این روش بسیار کاربردی و محبوب تبدیل شود.

خمیر کامپوزیتی
خمیر کامپوزیت
نحوه انجام کامپوزیت ونیر
نحوه انجام کامپوزیت ونیر
نمونه کامپوزیت ونیر
نمونه کامپوزیت انجام شده

مدت زمان و نحوه انجام کامپوزیت ونیر

مدت زمان کوتاه درمان ( تنها در یک جلسه ) ، امکان ترمیم در صورت شکستن و ترک خوردن ونیر کامپوزیت و هزینه پایین آن باعث شده این روش بسیار کاربردی و محبوب تبدیل شود.

جهت انجام نیازی به قالبگیری و ارسال به لابراتوار دندانپزشکی نیست و تماما در مطب دندانپزشکی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام می گیرد.
این روش وابستگی زیادی به هنر و تجربه دندانپزشک دارد ، به طوری که معمولا تنها چند دندانپزشک توانسته اند با این روش لبخندی خاص را به وجود بیاورند و معروف شوند.

در حقیقت نحوه انجام به این صورت است که دندانپزشک یک لایه نازک از مواد کامپوزیتی را بر روی سطح بیرونی دندان قرار می دهد سپس با نور مخصوص ( دستگاه لایت کیور ) باعث سخت و سفت شدن مواد کامپوزیتی می شود ، سپس به آن شکل و فرم می دهد.
از آنجا که این لایه کامپوزیتی قرار داده شده بسیار نازک است ، نیازی به تراش دندان نیست و روش محافظه کارانه به حساب می آید.

روش و مراحل درمان کامپوزیت ونیر

این یک روش محافظه کارانه است ، به این معنی که جهت انجام نیازی به تراش دندان ها نیست ، در واقع در شرایط خاص آن هم به دلیل عقب و جلو بودن سطح دندان ها و به منظور مرتب کردن نامرتبی خفیف دندان ها شاید نیاز به تراش مقدار کمی از سطح بیرون زده باشد.

استحکام و دوام کامپوزیت ونیر

استحکام و دوام کامپوزیت ونیر

این روش در صورتی که با مواد درجه یک و به درستی انجام شود ، یکی از مقاوم ترین و با دوام ترین روش های زیباسازی دندان است ، این مواد پس از سفت شدن از استحکام بالایی برخوردار هستند.

در این روش جدا شدن و یا پوسیده شدن ونیر کامپوزیت اگر توسط متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به درستی و دقت زیاد انجام شده باشد ، هرگز پوسیده و جدا نمی شود ، اما در صورت شکستن و لب پر شدن به واسط جویدن جسم سخت و یا ضربه امکان ترمیم آن وجود دارد.

البته پوسیده شدن دندان طبیعی حتی پس از استفاده از این روش امکان دارد و در صورت رعایت نکردن بهداشت دندان دچار مشکلات عفونت ریشه و نیاز به درمان عصب کشی خواهید داشت.

پوسیدگی دندان طبیعی هیچ ارتباطی با بودن کامپوزیت و یا دیگر روش های زیبا سازی دندان ندارد.

مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر

مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر

همانطور که در بالا گفته شد انجام کامپوزیت دندان تنها در یک جلسه امکان پذیر است و می توان از 8 تا 10 دندان را در یک جلسه کامپوزیت کرد.

مدت زمان لازم برای انجام حدود 6 ساعت است و به دلیل عدم نیاز به بی حسی در صورت نیاز بیمار می توان بین انجام کار استراحت نماید.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر مهرداد فلاح انجام کامپوزیت ونیر برای افراد پر مشغله مانند بازیگران و غیره با هماهنگی قبلی و خارج از ساعات اداری حتی در روزهای تعطیل امکان پذیر می باشد.

انتخاب رنگ در كامپوزيت ونير دندان

انتخاب رنگ در کامپوزیت ونیر

خیلی از افراد به واسطه گسترده بودن رنگ در این روش تمایل دارند جهت سفید کردن دندان ها ، کامپوزیت را انتخاب کنند.

اما با توجه به اینکه اصلاح طرح لبخند با تکیه بر معیارهایى مانند جنسیت افراد ، سن رنگ پوست چهره بیمار انجام می شود ، بهتر است دندانپزشک را در جلسه مشاوره ، یعنی دقیقا قبل از شروع درمان ونیر از انتظارات خود مطلع نماید تا با توجه به معیار های فوق و سلیقه شما رنگ کامپاوزیت انتخاب شود.

در برخی از افراد تمایل به انتخاب سفیدی زیاد دندان نیز به درخواست بیمار امکان پذیر است.

بهتر است هنگام انتخاب رنگ به تجربه و پیشنهادات دندانپزشک توجه کرده و نظر افراد دیگر مانند دوستان و نزدیکان خود را جویا شوید تا انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر ساده تر شود.

عوارض كامپوزيت ونير

عوارض كامپوزيت ونير را باید بیشتر مربوط به نحوه نگهداری از آن دانست تا عملکرد و سازگاری با بدن انسان ؛ از آنجا که روش کامپوزیت ونیر بدون تراش دندان است، پس می توان گفت یک درمان محافظه کارانه است. در این مطلب قصد داریم شما را با شایع ترین عوارض كامپوزيت ونير دندان آشنا کنیم با ما همراه باشید.

شکستن دندان های ونیر شده

یکی از عوارض كامپوزيت ونير که ممکن است با آن سرو کار داشته باشید شکستگی کامپوزیت روی دندان است. به منظور دوام و پایداری بیشتر دندان هایی که تحت درمان کامپوزیت ونیر قرار گرفته اند توصیه می شود فرد از مصرف زیاد غذاهای سخت و خشک تا حد امکان خوددارى کند.

مثلا عادت تخمه شکستن و یا ناخن جویدن مى بایست ترک شود و یا فرد مراقب هسته میوه ها باشد که در حین جویدن روى دندانها فشار زیادى وارد نیاید و البته بایست توجه داشت که چنانچه دندان ونیر شده دچار شکستگی و یا آسیب شود به راحتی قابل ترمیم است.

بروز حساسیت دمایی پس از کامپوزیت ونیر دندان

حساسیت دندان بعد از کامپوزیت و در ابتداى درمان عادیست و ممکن است دندانها اندکى در مقابل تغییرات دمایی شدید حساس شوند که البته گذرا بوده و بعد از مدت کوتاهى حساسیت کاملا از بین مى رود و لازم است در ابتدا بیمار مراقبت های لازم را انجام داده و از مصرف مواد بسیار سرد یا گرم خودداری کند.

تغییر رنگ دندان کامپوزیت ونیر شده

یکی از سوالات مراجعه کنندگان مصرف قلیان بعد از کامپوزیت می باشد که آیا مشکل ایجاد می کند یا خیر. باید بدانید اگر فرد پس از درمان کامپوزیت ونیر در مصرف نوشیدنی های رنگ دار و دخانیات ، سیگار ، قلیان و . . . افراط کند و یا عاداتی همچون مصرف زیاد چای یا قهوه را داشته باشد ، ممکن است بخش هایی از لبه دندان تغییر رنگ داده و زیبایی خود را از دست بدهند.

هر چقدر فرد در مصرف این مواد بیشتر زیاده روی داشته باشد ، تغییر رنگ دندان نیز بیشتر است ولى در صورت بهداشت مناسب و مراقبت ، تغییر رنگ کامپوزیت ونیر مشابه دندان طبیعى است و هر زمان لازم باشد مى توان کامپوزیت دندان را پالیش و پرداخت کرد تا رنگ اولیه خود را حفظ کند.

التهاب لثه پس از کامپوزیت ونیر

لثه ملتهب بعد از انجام کامپوزیت ونیر ، اتفاق عادی است و ظرف چند ساعت تا چند روز بر طرف می شود. دلیل آن این است که بافتهای لثه برای پذیرش و تطبیق با جسم خارجی جدید به زمان نیاز دارد. برای شناسایی عوارض بعد از کامپوزیت، حتما مراجعه بعدی به دندانپزشک زیبایی را فراموش نکنید.

آیا انجام کامپوزیت ونیر ارزش پذیرفتن عواقب این عوارض را دارد؟

لبخند زیبا، مزایایی دارد که ضمن بهبود جایگاه اجتماعی ، باعث سلامت روحی و جسمی نیز می شود. از آنجا که عوارض كامپوزيت ونير موقتی و نا چیز هستند، قطعا ارزش آن را دارد تا دندانهایی بی نظیر را تجربه کنید. منافع استفاده از کامپوزیت ونیر به حدی می باشد که عوارض جزئی مثل حساسیت در چند روز ابتدای درمان ، ناچیز به نظر می رسد.

همانطور که مطالعه فرمودید، متوجه شدیم نحوه نگهداری از دندان کامپوزیت شده در عوارض بعدی آن نقش دارد. لذا درمان کامپوزیت ونیر تقریبا بدون عوارض می باشد.

آیا حساسیت دندانی از عوارض كامپوزيت ونير است؟

ایجاد حساسیت و کمی درد پس از انجام کامپوزیت ونیر ، مسئله ای طبیعی است. این مشکل خودبخود پس از چند روز برطرف می شود.

کامپوزیت ونیر چقدر عمر می کند؟

روش کامپوزیت ونیر یکی از بهترین روشهای زیبایی دندان است. طول عمر این روش ، درصورتی که توسط شما مراقبت شود، می تواند بیش از 7 سال باشد .

آیا پوسیدگی دندان از عوارض كامپوزيت ونير است؟

در صورت بهداشت ضعیف دهان و دندان، قطعا دندانهای شما دچار پوسیدگی خواهند شد. این مسئله ارتباطی با کامپوزیت دندان ندارد و در صورت عدم رعایت، چه با کامپوزیت و چه بدون آن اتفاق می افتد.

4.3/5 – (10 امتیاز)
باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟