براکت بهتر است یا اینویزالاین
براکت بهتر است یا اینویزالاین

ارتودنسی با براکت بهتر است یا اینویزالاین؟

ارتودنسی با براکت بهتر است یا اینویزالاین؟ کدام درمان را برای صاف کردن دندانها انتخاب کنیم؟ درمانهای ارتودنسی که از براکت و یا اینویزالاین استفاده میکنند، تنها چند تکنیک از تکنیکهای متعدد مورد استفاده متخصصان ارتودنسی در مرتب کردن دندانها را شامل میشوند.

دندانها باید در ردیف خود و در حالت مناسب قرار بگیرند تا هم ظاهر دندانها بهتر شود و هم عملکرد آنها؛ اینویزالاین از یک ست تری (tray) شفاف پلاستیکی به عنوان وسیله ای جایگزین برای براکتهای دندانی، استفاده میکند. از سوی دیگر معمولا از سیمهای فلزی با هدف حرکت دادن دندان در جایگاه مناسب خود، بهره میگیرد.

نکته مثبت درمانهای ارتودنسی دندان با استفاده از براکت یا اینویزالاین، این است که تنها کارشان مرتب کردن دندانها نیست. این روشها در اصلاح اختلالات بایت که اغلب نیاز به تشخیص و درمان ویژه دارد، نیز قابل استفاده هستند. اما قبل از اینکه بگوییم براکت بهتر است یا اینویزالاین بهتر است با این دو روش و ویژگی های آنها آشنا شویم.

فواید اینویزالاین چیست؟

استفاده از اینویزالاین اغلب روش موثری برای حرکت دادن دندانهایی است که مشکلشان خیلی پیچیده نیست. یک ست تری شفاف و تولید شده توسط کامپیوتر، به صورت بیست و چهار ساعته استفاده میشود و هر دو هفته یک بار عوض میشود.

فواید اینویزالاین چیست؟

برخی تری ها هستند که شش ماه تا یک سال دوام دارند. اگر چه این کار نیاز به برخی انواع نگهدارنده ارتودنسی دارد تا از برگشتن دندان به جای قبل جلوگیری کند. یکی از بهترین مزیتهای اینویزالاین این است که این تری ها نسبتا نامرئی هستند. از این رو به آن اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی) میگویند.

برخی افراد نمیخواهند دیگران براکت آنها را ببینند. همچنین برای افرادی که میخواهند دندانهایشان مرتب شود اما در موقعیتهای اجتماعی به راحتی حضور پیدا کنند، مفید است. استفاده از اینویزالاین راحتی بیشتری برای بیمار فراهم می آورد چون بر سخن گویی فرد تاثیری نمیگذارد.

انتظار میرود درمان اینویزالاین برای اهداف زیبایی مفیدتر از اهداف بهبود عملکرد دندانها، باشد. به همین علت است که بسیاری از مردم به ویژه افرادی که مشکلات دندانی پیچیده ای دارند، هنوز براکت را ترجیح میدهند.

فواید براکت دندان چیست؟

ارتودنسی با براکت بهتر است یا اینویزالاین؟
براکت سرامیکی

براکت دندانی ابزاری است که در آن براکتها از طریق سیم بهم وصل میشوند. ارتودنتیست یا متخصصان دیگر دهان و دندان مسئول متصل کردن براکت دندانی به دندان هستند.

سیم و براکتها که بخشی از ابزار براکت را تشکیل میدهند، به دندان بیمار وصل میشوند. این کار حرکت جزئی دندان را که میتواند به مرتب و ردیف شدن مناسب دندانها کمک کند، پشتیبانی مینماید. براکتهای دندان حتی پیچیده ترین مشکلات ردیف نبودن دندانها را نیز میتوانند اصلاح کنند.

براکت نه تنها از نظر زیبایی شناختی خوب است بلکه از نظر عملکردی نیز عالی می باشد. از جمله این فواید بستن فواصل بین دندانها و اصلاح دندان کج شده است. براکتهای دندانی در مسائل پیچیده دندان، بهتر عمل میکنند.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث میشود شما براکت را به اینویزالاین ترجیح دهید. عمدتا براکتهای فلز رنگی یا رزین، به سطح دندان وصل میشوند. سپس یک سیم از آنها رد میشود و آنها را در جای خود نگه میدارد. یکی از فواید براکتهای دندانی نسبت به اینویزالاین این است که متحرک نیستند (در نمی آیند).

بر خلاف درمان اینویزالاین که برای اهداف زیبایی و مشکلات ساده دندانی بسیار مفید است، براکتها در عملکرد قوی بوده و برای اصلاح مشکلات پیچیده بسیار کارامد هستند. انتظار میرود استفاده از براکت در بستن فواصل و ردیف کردن دندانها، نسبت به اینویزالاین سریعتر نتیجه دهد.

براکتها در حرکت دادن و جا به جا کردن دندانهایی که ردیف نیستند، در دوره نسبتا کوتاهتری موفق عمل میکنند. استفاده از این مواد دندانی در ردیف کردن دندانها در اصلاح مشکلات بایت و ایجاد لبخند زیبا نیز کمک بزرگی میکند. این کار تاثیر شگرفی بر تقویت اعتماد به نفس بیمار دارد.

براکتهای دندانی در اصلاح مال اکلوژن (بهم ریختگی یا کج بودن دندانها) و مشکلات باید مفید هستند به طوری که اگر بایت بیمار مشکلی داشته باشد، این ابزار میتواند به اصلاح آن کمک کند.

براکت بهتر است یا اینویزالاین ؟

در نهایت براکت بهتر است یا اینویزالاین؟ این بستگی به نیاز فردی و موردی دارد و بیمار باید تصمیم بگیرد کدام یک نیازهای او را بهتر برطرف میکنند.

5/5 – (6 امتیاز)

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟