دستور العمل استفاده از وسیع کننده کام
دستور العمل استفاده از وسیع کننده کام

دستور العمل استفاده از وسیع کننده کام (اکسپندر)

دستور العمل استفاده از وسیع کننده کام (اکسپندر) برای افرادی است که از این درمان بهره میبرند. وسیع کننده کام (پالاتال اکسپندر) ابزاری است که برای عریض کردن کام استفاده میشود، این ابزار در دهان شما جای گذاری میشود و متحرک نیست (به این معنی که نمیتوانید آن را در بیاورید). هدف از وسیع کننده، اصلاح کراس بایت (cross-bite) و بنابراین بهبود موقعیت برخورد دندانهای بالا و پایین شما است.

آموزش استفاده از اکسپندر

کلیدی که به شما میدهیم، درست در وسط این ابزار، در داخل یک سوراخ قرار میگیرد؛ پس از قرار دادن کلید در سوراخ وسط ابزار، باید آن را به سمت عقب دهان هل بدهید. باید حتما کلید را تا جایی که میتواند جا به جا شود، به عقب حرکت دهید وگرنه دفعه بعدی پیدا کردن سوراخ کلید مشکل میشود. شما یا یکی از والدینتان میتوانید با کلید، پیچ وسیع کننده را باز کنید.

برنامه زمان بندی پیچاندن وسیع کننده

برنامه زمان بندی پیچاندن وسیع کننده در دستور العمل استفاده از وسیع کننده کام (اکسپندر) به صورت زیر است:

  • یک چرخش در روز، هر روز در یک زمان این کار را انجام دهید
  • دو چرخش در روز، یکی صبح هنگام و یکی پس از شام

لطفا برنامه پیشنهادی متخصص ارتودنسی را رعایت کنید. اگر زیادی بپیچانید ممکن است احساس ناراحتی کنید. اگر خیلی کم بپیچانید ممکن است به نتیجه دلخواه دست نیابید.

احساس مقداری ناراحتی و کشیده شدن، پس از هر بار سفت کردن وسیع کننده، طبیعی است.

اگر لازم است میتوانید اسپیرین، ایبوپروفن یا استامینوفن کدوئین دار مصرف کنید و یا با استفاده از محلول گرم آب نمک، دهانتان را شستشو دهید.

اگر چه در صورت تداوم درد و یا ایجاد یا شدت گرفتن سرگیجه، باید این کار را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

وقتی به باز کردن وسیع کننده ادامه میدهید، ایجاد فضای نسبتا بزرگ، بین دندانهای جلویی فک بالا فاصله ایجاد میکند. نگران نباشید، این فاصله به این معنی است که کار شما نتیجه داده است. همین که کار با وسیع کننده را متوقف کنید، ظرف چند هفته، فضا به طور طبیعی بسته میشود.

پس از صرف غذا و میان وعده، اطراف وسیع کننده را مسواک بزنید و آب در دهانتان غرغره کنید. باید این ناحیه را تمیز نگه دارید تا دچار عفونت نشود.

جرمگیر برای تمیز کردن وسیع کننده و براکت، میتواند بسیار مفید باشد.

اگر بخشی از این ابزار از دندانتان جدا شد (اگر چه این اتفاق نادر است)، پیچاندن آن را متوقف کنید و تا جایی که میتوانید آن را در جای خود نگه دارید و هر چه سریعتر با پزشک تماس بگیرید. اگر هر سوال دیگری دارید، تردید نکنید و بپرسید.

مرحله اول

در محل کاملا روشن و با نور مناسب، سر بیمار را عقب بکشید.
در محل کاملا روشن و با نور مناسب، سر بیمار را عقب بکشید.


مرحله دوم

کلید را در پیچ فرو کنید تا درست در جای خود قرار بگیرد
کلید را در پیچ فرو کنید تا درست در جای خود قرار بگیرد

مرحله سوم

کلید به پشت وسیع کننده (عقب دهان) رسید
کلید را به سمت عقب دهان بکشید، متوجه میشوید که محور میچرخد و سوراخ جدیدی نمایان میشود. وقتی کلید به پشت وسیع کننده (عقب دهان) رسید، چرخش را متوقف کنید.

مرحله چهارم

هل دادن کلید به سمت عقب و پایین
با هل دادن کلید به سمت عقب و پایین ( به سمت زبان)، آن را در بیاورید. سوراخ بعدی برای جایگذاری کلید، اکنون باید قابل مشاهده باشد.
5/5 – (1 امتیاز)

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟