نخ زیر لثه ای
نخ زیر لثه ای

کاربرد نخ زیر لثه ای در کیفیت بهتر درمانهای زیبایی و ترمیمی

نخ زیر لثه ای یا رترکشن کورد ابزار خاصی در دندانپزشکی است که معمولا برای آماده کردن دندان جهت ترمیم هایی مانند روکش های تمام سرامیکی و لمینت دندان استفاده میشود.

در این فرایند نخ زیر لثه ای با ملایمت در زیر لبه های لثه، سالکوس و اطراف دندان تحت درمان قرار داده میشود تا برای روکش ، بریج، لمینت و سایر ترمیمهای دندانی آماده شود.

سالکوس به شیار کوچک بین دندان و لثه احاطه کننده آن گفته میشود؛ معمولا پلاک در این ناحیه جمع میشود و باعث مشکلات متعددی برای سلامت لثه و دندان میشود.

هدف اصلی از به کار گرفتن نخ زیر لثه ای این است که دندانپزشک بتواند کامل سطح دندان را ببیند و با دقت بالایی کار کند.

کاربرد نخ زیر لثه ای در ترمیم دندان

عمدتا نخ زیر لثه ای برای کنار زدن بافت لثه از اطراف دندان در حین درمان استفاده میشود تا قالب دقیقی از دندان گرفته شود.

لثه ممکن است در حین قالب گیری از دندان، در مسیر مواد قرار گرفته و در شکل قالب تغییر ایجاد نماید اما با کمک این نخ، لثه کنار زده میشود تا مانعی ایجاد نکند.

این کار به دندانپزشک امکان میدهد مستقیما بر دندان متمرکز باشد و نگران حاشیه دندان نباشد.

استفاده از نخ زیر لثه ای ممکن است موقتا باعث تورم و التهاب لثه شود اما آسیب بلند مدت به لثه وارد نمیشود.

تجربه استفاده از نخ زیر لثه ای برای بیمار چگونه است؟

نخ زیر لثه معمولا شبیه نخ دندان است. برای بخشی از نخ که قرار است اطراف دندان قرار بگیرد، پنبه یا پلی استر بافته شده استفاده میشود تا قطر بیشتری داشته باشد.

معمولا این روش برای کنار زدن لثه برای کار کردن بر روی دندان، بسیار مفید واقع میشود.

کار کردن بر روی لبه های دندان به قدری حساس است که میتواند نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار بدهد بنابراین دندانپزشک نباید هیچ اشتباهی مرتکب شود.

باید بدانید استفاده از نخ زیر لثه ای گاهی باعث خونریزی لثه میشود چرا که ممکن است برای لثه های حساس، تحریک کننده باشد.

کنترل خونریزی لثه در حین درمان ممکن است دشوار باشد و باعث شود کار قالب گیری بسیار سخت شود. در نتیجه برای این موارد باید از برخی برندهای نخ زیر لثه ای استفاده شود که قبلا به همودنت آغشته شده اند. همودنت مایعی است که برای متوقف کردن خونریزی های جزئی لثه استفاده میشود. بسیاری از دندانپزشکها ترجیح میدهند نخ زیر لثه ای را خودشان به محلول همودنت آغشته کنند و برخی دیگر ترجیح میدهند از همودنت برای بند آمدن خونریزی استفاده نکنند.

نخ زیر لثه ای برای لثه ضرر ندارد؟

در پژوهشی به روشهای مختلف جمع کردن و کنار زدن لثه از اطراف دندان پرداخته شده و مشخص شد اگر چه نخ زیر لثه ای باعث التهاب لثه میشود اما لثه پس از آن کاملا بهبود می یابد و هیچ مشکلی برای آن ایجاد نمیشود. در این پژوهش مشخص شد تمامی روشهای کنار زدن لثه از لبه های دندان باعث جراحت حاد لثه پس از یک روز میشوند که یک هفته طول میکشد تا بهبود یابد. همچنین مشخص شد هیچ یک از تکنیکهای مورد آزمایش ضرر بلند مدت برای لثه ندارند. داده ها نشان میدهند تمامی روشهایی که برای کنار زدن لثه از روی دندان در حین درمانهای دندانپزشکی استفاده میشوند باعث التهاب موقتی لثه میشوند.

2.1/5 – (7 امتیاز)
باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟