انواع لمینت سرامیکی

بر اساس جنس ، ترکيب سراميک مورد استفاده و روش ساخت ، لمینت های سرامیکی انواع مختلفى دارد ، در ادامه انواع لمینت سرامیکی به شرح زیر می باشد.

1. لمینت سرامیکی ايى ماکس

٢. لمینت سرامیکی زيرکونيا

٣. لمینت سرامیکی کاد کام

٤. لمینت سرامیکی لومينيرز

٥. لمینت سرامیکی بريليانس

٦. لمینت سرامیکی اى پى اس ونير

هر كدام از این سیستم هاى لمینت ویژگى و مزایاى خاص خودش را دارد كه بر اساس شرایط دندانها و تقاضاى بیمار از درمان زیبایى انتخاب بین آنها صورت مى گیرد.

به هر حال در انتخاب مناسبترین سیستم لمینت سرامیکی بهتر است پس از ویزیت حضورى با دندانپزشک متخصص زیبایى مشورت كرد.

لمینت سرامیکی سيستم ايى ماكس

لمینت سرامیکی سيستم ايى ماكس

تركيب بیس لمینت سرامیکی سيستم ايى ماكس از جنس لیتیوم دی سیلیکات است و بصورت ریختگی ساخته می شود یعنی ابتدا روی قالب گچی بیمار یک الگوی مومی ساخته و سپس این الگوی مومی ذوب و مولد می شود و لیتیوم دی سیلیکات مذاب در داخل این مولد وارد و شکل الگو را بخود می گیرد.

لمینت سرامیکی سيستم ايى ماكس از نظر زيبايى و رنگ و شفافيت از سيستمهاى زيركونيا و كاد كام بهتر است ولی استحکام آن نسبت به آنها کمتر است.

لمینت سرامیکی سيستم زيركونيالمینت سرامیکی سيستم زيركونيا

لمینت سرامیکی سيستم زيركونيا یک بیس از جنس اکسید زیرکونیوم روی قالب گچی تهیه شده از دهان بیمار درست می شود و با خمیر چینی بصورت لایه لایه روی این بیس ، شکل دندان ساخته شده و در کوره پخته می شود.

مهمترین ویژگی لمینت سرامیکی سيستم زيركونيا مقاومت بسیار بالا و استحکام فوق العاده آن است. اما ضعف اين سيستم شفافيت كمتر آن است.

لمینت سرامیکی سيستم كاد كام

لمينت سراميكى سيستم كاد كام

کاد-کام یک سیستم سرامیکی برای ساخت لمینت و روکش است که توسط کامپیوتر و با تراش یک بلوک سرامیکی انجام می شود.

با کمک این روش ظرف چند ساعت می توان در مطب لمینت و یا روکش سرامیکی ساخت و در واقع در روش کاد کام بعد از اسکن از دندانها اطلاعات اسکن به کامپیوتر منتقل شده و در کامپیوتر لمینت و یا روکش مورد نظر بطور مجازی طراحی و این اطلاعات به دستگاه تراش منتقل می شود و در دستگاه ، لمینت روی یک بلوک سرامیکی از قبل انتخاب شده تراشیده و ساخته می شود.

مزیت اصلی لمینت سرامیکی سيستم كاد كام آن است که در زمان كوتاه و در یک جلسه انجام می شود و عیب اصلی اش این است که لمینت یا روکش از یک بلوک تک رنگ ساخته می شود و لذا زیبایی و طبیعی بودن لمینت نسبت به سیستم هایی که لایه لایه و از رنگهای مختلف ساخته می شود می شود کمتر است.

لمينت سراميكى سيستم لومينيرز

لمينت سراميكى سيستم لومينيرز

یکی از سیستم های لمینت سرامیکی ، لومینیرز است مهمترین ویژگی لمينت سراميكى سيستم لومينيرز عدم نیاز به تراش دندان است زیرا بدلیل استحکام بسیار فوق العاده این قابلیت را دارد که در ضخامت های بسیار نازک در حد کنتاکت لنز ساخته شود و عیب آن هزینه بسیار زیاد آن است زیرا ساخت آن تحت انحصار یک شرکت آمریکایی است و برای ساخت آن باید قالب گرفته شده از بیمار به خارج از کشور پست شود.

لمینت سراميكى سيستم بريليانس

لمينت سراميكى سيستم بريليانس

لمینت سراميكى سيستم بريليانس در واقع نسل جديد لمينت هاى لومينيرز است که بسیار مقاوم می باشد و به دلیل مقاومت بالای آن می تواند بسیار نازک ساخته شود و لذا بدون نیاز به تراشیدگی دندان و بدون ایجاد برجستگی روی سطح دندان قرار گیرد.

لمینت سراميكى سيستم بريليانس در ضمن دارای شفافیت و زیبایی بالاترى نسبت به لومينيرز است ، در واقع میتوان گفت در حال حاضر مقاوم ترین و طبیعی ترین لمینت مورد استفاده لمینت بريليانس می باشد.

مزایای لمینت بريليانس

در لمینت سراميكى سيستم بريليانس نیاز به تراش دندان نیست ، به دلیل عدم نیاز تراش نیازی به بی حسی برای انجام کار نیز نمی باشد ، شفافیت فوق العاده زیادی دارد ، طبیعی ترین سیستم لمینت دندان است و کاملا مشابه دندان طبیعی می باشد و دوام بسیار بالا نیز دارد.

مراحل کار لمینت بريليانس

جلسه اول : قالبگیری
جلسه دوم : چسباندن لمینت سراميكى سيستم بريليانس

با توجه به اینکه لمینت سراميكى سيستم بريليانس تحت انحصار یک شرکت آمریکایی می باشد و در داخل ایران ساخته نمی شود، لذا برای ساخت لمینت های برلیانس قالب گرفته شده از بیمار به خارج از کشور ارسال می شود و مراحل درمان در 2 جلسه و در فاصله زمانی 20 روز است.

لمینت سراميكى سيستم اى پى اس ونير

لمینت سراميكى سيستم اى پى اس ونير

لمینت سراميكى سيستم اى پى اس ونير در واقع يک نوع لمينت از پيش ساخته شده است كه بعد از تراش و تنظيم طول و عرض آن با دندان ، توسط چسب مخصوص به سطح خارجى دندانها چسبانده مى شود.

لذا لمینت سراميكى سيستم اى پى اس ونير در مقايسه با ساير سيستم های سرامیکی كه بطور خاص و منحصر براى دندان ساخته مى شود ، از ارزش و كيفيت كمترى برخوردار است و مزيت اصلى آن راحتى كار دندانپزشک و سريعتر شدن زمان درمان است اما دقت و تطابق لمینت سراميكى سيستم اى پى اس ونير با دندان كمتر است.

مطالب مرتبط با لمینت دندان

لمینت دندان
روش ها و مراحل درمان لامینیت چگونه است؟
کدام سیستم لامینیت بهتر است؟
مراقبت های بعد از درمان لامینیت چیست؟
طول عمر لامینیت چقدر است؟
تفاوت لامينيت سراميکى و روکش تمام سراميک چيست؟
تفاوت کامپازیت ونییر و لامینیت سرامیکی چیست؟
در چه مواردى نمی توان از درمان لامینیت استفاده کرد؟
کامپوزیت ونیربهتر است یا لمینت دندان؟
گالری عکس لمینت دندان

/ / دانستنی های دندانپزشکی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...