بلیچینگ امروزه یکی از خدمات دندانپزشکی زیبایی برای سفید کردن دندان ها و مورد استفاده در روش های زیبایی دندان می باشد.

به غیر از لمینت دندان و کامپوزیت ونیر ، شیوه دیگری به نام بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان ها ) وجود دارد که برای روشنتر کردن دندانهای بد رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

بلیچینگ روشی است که می تواند دندان هایتان را حدود یک تا چند درجه روشن نماید.

علت بد رنگی دندان ها

ممکن است به علت های مختلفی دندان های فرد دچار بد رنگی شود ، زردی و بد رنگی دندان ها علاوه بر موارد موروثی ممکن است به خاطر مصرف سیگار و یا عدم رعایت بهداشت دندان ها رخ دهد ، عادات غلط تغذیه ای در زندگی نیز از عوامل تاثیر گذار خواهد بود.

روش انجام بلیچینگ

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندانها توسط دندانپزشک بررسى شوند و در صورت تشخیص خرابى و پوسیدگى ابتدا دندان های پوسیده را ترمیم کنیم و اگر روى دندانها جرم وجود دارد قبل از شروع بلیچینگ مى بایست ابتدا جرمگیرى و برساژ دندانها انجام شود .

باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگی ها ، روکش ها ، لامینت ها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد.

لذا اگر قرار است که روکشها و یا لامینیت هاى قدیمى عوض شوند ، لازم است ابتدا بلیچینگ انجام شود تا میزان سفید شدن دندانها مشخص شود و بعد از آن روکش ها و لامینیت ها بر اساس رنگ جدید دندانها ساخته شوند تا اختلاف رنگى پیش نیاید.

آماده سازی دهان برای انجام بلیچینگ

در روش بلیچینگ از یک ماده دکلره کننده رنگ ( اکسیدان) براى سفید کردن رنگ دندانها استفاده مى شود.

ماده بلیچینگ از خلل و فرج میکروسکوپى سطح دندان جذب شده و با یک سرى تغییرات شیمیایی رنگ دندان را سفید میکند.

قابل ذکر است که در این روش به هیچ عنوان میناى دندان ساییده نمى شود و آسیبی به بافت دندان نمی رسد.

ماده اصلی موجود در مواد بلیچینگ (پراکسید هیدروژن ) است.

در واقع ماده بلیچینگ روى مواد رنگى الى نفوذ کرده به دندان، تاثیر کرده و آنها را دکلره مى کند و بدین صورت رنگ دندانها روشنتر مى شود.

ماندگارى سفیدى دندانها بعد از درمان بلیچینگ تا چه مدت است؟

ماندگارى سفیدى دندانها بعد از بلیچینگ به عوامل و فاکتورهاى مختلف بستگى دارد ، یکى از این عوامل بهداشت بیمار است.

قاعدتا در صورت کوتاهى در بهداشت دهان و دندان مثلا مسواک زدن نامنظم و غیر صحیح ، مجددا دندانها دچار تغییر رنگ مى شوند.

فاکتور موثر دیگر رژیم غذایى است، اگر فردى مواد غذایى و نوشیدنیهاى رنگى ( مثل چاى و قهوه) بیش از اندازه مصرف کند ، رنگپذیرى دندانها زودتر اتفاق مى افتد.

فاکتور تاثیرگذار دیگر جنس و حالت میناى دندان است ، اگر میناى دندان صاف و یکدست نباشد و داراى شیار و خشونت سطحى باشد ، رنگپذیرى دندانها بیشتر خواهد بود.

بنابراین دوام سفیدى رنگ دندان بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی تری سفید بمانند.

ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند و معمولا هر یک یا دو سال یکبار بهتر است اینکار تکرار شود.

با بلیچینگ دندان ها چقدر سفیدتر می شوند؟

این سوالی است که نمى توان به آن پاسخ قطعی داد و ممکن است رنگ دندانها از یک درجه تا چندین درجه روشنتر شود و در واقع تاثیر پذیرى سفیدشدن رنگ دندانها با بلیچینگ به رنگ ذاتى دندانها و جنس دندان و کیفیت و وضعیت میناى دندان بستگى دارد .

اگر رنگ ذاتى دندان سفید بوده و کیفیت میناى دندان خوب باشد و تغییر رنگ دندان بر اثر نفوذ مواد رنگى غذاها و یا دخانیات روى دندانها باشد ، پاسخ خیلى خوبى از بلیچینگ مى توان گرفت اما اگر ذاتأ رنگ دندانها زرد باشد و یا میناى دندان دچار مشکل سایش باشد و یا تغییر رنگ دندانها ژنتیکى و مادرزادى باشد ، بلیچینگ تاثیر زیادى روى سفید کردن دندانها نخواهد داشت و در این موارد بایست از روشهاى دیگر مثل لمینت دندان یا کامپوزیت ونیر استفاده کرد.

تغییر رنگهاى ناشى از مصرف داروها هم پاسخ خوبى به بلیچینگ نمى دهند.

مراقبت های لازم در دوران بلیچینگ

کسی که درمان بلیچینگ انجام می دهد باید بهداشت خوبی داشته باشد این یک اصل است.

در ضمن انجام برخی کارها دوام بلیچینگ را کاهش می دهد مثلا افراد سیگاری اگر بلیچینگ انجام دهند ولی باز هم به عادت غلط خود ادامه دهند ، دندانهایشان مجدداً خیلی سریع رنگ می گیرد.

کسانی که مداوم چای یا قهوه می خورند باید مقدار مصرف این نوشیدنی ها را کم کنند یا پس از مصرف آنها دهانشان راشستشو دهند یا آب بنوشند تا احتمال رنگ گرفتن کاهش یابد در غیر این صورت رنگ دندانها به رنگ قبلی باز میگردد.

در مجموع باید گفت دوام بلیچینگ دائمی نیست و بسته به رنگ قبلی خود دندان و الگوی تغذیه ای و بهداشتی بیمار، ۱ تا ۲ سال دوام دارد و البته در این هنگام میتوان درمان بلیچینگ را مجدداً تکرار کرد.

بلیچینگ در مطب

ماده بلیچ در مطب به مدت حدود یک ساعت روی دندان های بیمار قرار داده می شود و با دستگاه مخصوص این کار روی دندانها نور آبی(بلیچینگ با لیزر) تابانده می شود.

در صورتیکه در جلسه اول نتیجه مطلوب به دست نیاید بعد از یک هفته در جلسه دوم بلیچ تکرار می شود، لازم به ذکر است فاصله زمانی کمتر از یک هفته معمولا صحیح نمی باشد.

ماده بلیچی که در روش office استفاده می شود قویتر از روش home است و فقط می تواند در مطب و توسط دندانپزشک انجام شود.

نکات بلیچینگ دندان در مطب

روش office یا بلیچینگ دندان در مطب سریعتر از روش بلیچینگ دندان در خانه نتیجه می دهد ولی بهتر است جهت ماندگاری سفیدی بدست آمده از آن ، در ادامه از روش بلیچینگ دندان در خانه (Home Bleaching) استفاده شود، تا برای مدت طولانی دندانها سفید باقی بمانند.

درمان بلیچینگ دندانهای غیرزنده

بلیچینگ دندان عصب کشی شده برای دندان هایی استفاده می شود که در اثر درمان ریشه دچار تغییر رنگ و تیرگی شده اند.

موارد بسیاری پیش می آید که دندانی به دلیل ضربه دچار تغییر رنگ می شود ، گاهی هم پیش می آید که دندانی که تحت درمان ریشه (عصب کشی ) قرار گرفته دچار تغییر رنگ می شود رنگ این دندانها معمولا از حد طبیعی تیره تر است.

در این روش فقط یک یا چند دندان مورد درمان قرار میگیرند. مدخل دندان (که از ان قسمت مورد درمان ریشه قرار گرفته) از سمت دهانی باز می شود و ماده سفید کننده در داخل دندان قرار می گیرد.

معمولا بعد از درمان ریشه مناسب رنگ تیره دندان کمی روشن تر می شود و سپس دندان بلیچ می شود.

در دندانی که که درمان ریشه شده ماده بلیچینگ از پشت دندان داخل حفره پالپ (محل عصب تاج دندان) قرار گرفته و روی آن پانسمان می شود سپس زمانی در نظر گرفته می شود (معمولا یک هفته ) تا سفید شدن رنگ دندان اتفاق افتد.

در صورتی که بعد از این زمان رنگ دندان مطلوب نبود این کار تکرار میشود تا دندان به رنگ مطلوب برسد.

روش بلیچینگ در منزل یا مطب

روش بلیچینگ در مطب با استفاده از مواد قویتر و در مدت زمان کوتاه تر انجام میشود و در این روش غلظت بالای مواد معمولاً باعث ایجاد حساسیت گذرای دندانها می شود.

این روش مناسب کسانی است که محدودیت زمانی دارند و میخواهند سریعتر دندانهایشان را سفید کنند.

در روش بلیچینگ در منزل موادی با غلظت کمتر ولی در مدت طولانی تر استفاده می شود در این روش حساسیت دندانی ایجاد شده کمتر است ولی زمان بیشتری جهت حصول نتیجه لازم است.

روش بلیچینگ در منزل مناسب کسانی است که دندانهای حساس دارند ، ولی در مجموع هر دو روش از نظر عملکرد و نتیجه تقریبا مشابه هم هستند.

هر چند اساتید علم زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل میشود که هر دو این روشها با هم انجام بگیرد.

یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching انجام شود.

تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد اما نتایج ماندگارتر در نوع بلیچینگ در خانه حاصل می شود.

در صورت بروز حساسیت دندانى در حین درمان بلیچینگ چه کار کنیم؟

بروز حساسیت دندانى در حین درمان بلیچینگ در منزل :

اگر مشکل، تحریک لثه هاست، یا قالب پلاستیکی بیش از حد معمول به لثه ها فشار میاورد، یا شما بیش از اندازه از ژل روی حفره ها میچکانید. اگر مشکل فشار قالب است، از دندانپزشک خود کمک بگیرید. و در غیر این صورت از ژل سفید کننده کمتری استفاده کنید.

اگر حساسیت دندان در حین بلیچینگ در منزل ( home bleaching) ، اتفاق افتاد، سعی نمایید مصرف ژل را به یک روز در میان و یا حتی دو روز در میان کاهش دهید.

اگر حساسیت ادامه یافت از ژلهای ضد حساسیت موجود در بازار ، با نظر ما استفاده کنید. (NSF)

چنانچه باز هم حساسیت ادامه یافت استفاده از ژل را قطع کنید و با ما تماس بگیرید.

بروز حساسیت دندانى در حین بلیچینگ در مطب :

در صورت بروز درد و حساسیت در جلسه درمان ، دندانپزشک کار درمان را متوقف کرده و انرا به جلسه دیگرى که معمولا یک هفته بعد است موکول مى کند و در این فاصله توصیه مى شود که بیمار از مواد ضد حساسیت مثل خمیر دندانهاى مخصوص حساسیت دندانى استفاده کند.

گالری عکس بلیچینگ

/ / دانستنی های دندانپزشکی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...