پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندانپوسیدگی دندان درد کهن انسان های این کره خاکی است ، شخصا به عنوان یک دندانپزشک بسیار دیدم مردمانی که با چهره ای جدی، مصمم و معصومانه می گفتند ، دکتر باور کنید شبانه روز سه بار مسواک می زنم شب ها نخ دندان می کشم از آن روزی که دهانشویه آمد، آن را هم استفاده کردم اما باز پوسیدگی! این چه بیماری لاعلاجی است که بشر دامن گیر آن است.

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان شایعترین بیماری عفونی قابل انتقال است که در اثر فعالیت باکتریها و تولید اسید از مواد قندی توسط این باکتریها ایجاد می شود.

با توجه به تعریفی که از پوسیدگی شد، پوسیدگی یک بیماری مسری و قابل انتقال است و می تواند از یک دندان به دندان دیگری انتقال یابد. ( انتقال پوسیدگی دندان از شخصی به شخصی دیگر نیز انمکان پذیر است ) لذا درمان سریع و فوری حفرات پوسیده بشدت توصیه می شود تا مانع از گسترش پوسیدگی در حفره دهان شود.

چهار عنصر پوسیدگی دندان

1. مواد قندی که طعمه میکروب ها می شوند و بقای آنها را تضمین می کنند.

2. میکروب ها، موجوداتی به نام استرپتوکوک میوتان که همراه با دیگر میکروب های مفید زیستگاهی بنام دهان دارد و بشر قادر به نابودی آن به تنهای نشده است

3. دندان که شروع کننده سوخت رسانی به بدن است و نقش عمده در هضم غذا دارد.

4. زمان ، این زمان است که به اسید فرصت می دهد که دندان را نرم و خورد کند.

عنصر اصلی پوسیدگی اسید است ، دندان ها در مایعی به نام بزاق غوطه ورند و بزاق ماده ای ست که دائما با رقیق کردن اسید از پوسیدگی جلوگیری می کند.

جالب است بدانید اگر هر نیم ساعت یکبار یک جرعه آب بنوشید هیچ گاه دچار پوسیدگی نمی شوید ؛ چون آب ، اسید را رقیق و قدرت حل کنندگی آن را از بین می برد.

این صفحه خوب بود؟ post
باز کردن چت
1
سلام چطور می تونم کمکتون کنم؟